UA EN

29 Березня 2024

Блокада Криму: наслідки для України, Росії та окупованого півострову (радіопрограма) 

У студії першого каналу українського національного радіо ведуча радіопрограми «Голос Криму» Людмила Боженко та гість студії – Юлія Каздобіна, аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень.

Тема розмови – товарна блокада окупованого півострову. Також говоримо про Закон України, який дозволяє українському великому бізнесу збагачуватися, постачаючи товари до неконтрольованого державою Криму. Про налагоджені канали контрабандних поставок  українських продуктів до Російської Федерації, а також про можливі наслідки  блокади для Криму, України, Росії.

Як російські ЗМІ реагують на блокаду? Чи є висновки російських експертів щодо блокади  які вони?

З російського боку спочатку була дуже спокійна реакція, адже на їх думку Крим зможе обітися без українських продуктів. Згодом риторика змінилась – стала більш негативна. Але багато говорять про те, що ця блокада буде впливати на українських бізнесменів більше ніж на Крим і, що страждатимуть від цього не великі мережі супермаркетів, а люди, які торгують на ринках. Оскільки великі торгівельні мережі, у зв’язку з ускладненням банківських розрахунків з материковою Україною, переорієнтувалися на російські ринки…. Про це говорять в Росії, але я думаю, що певна частина правди у цьому є.

Які наслідки від блокади можуть бути для Криму, України та пересічних громадян?

Наразі мова не йде про повну блокаду. Але, якщо говорити про повну блокаду, чи допоможе це повернути Крим, то на мою думку вона призведе до розриву зв’язків між материком та нашими громадянами, які лишилися в Криму. Це те, чого прагне Росія: відірвати Крим від України.

 Більша частина людей, які протягом декількох тижнів коментували  різні матеріали про блокаду, сприймають її дуже позитивно. Чому так багато «за»?

Мені здається, що є певне не розуміння у цьому питанні. Тобто люди, які не працюють над питаннями Криму постійно вони не знають всіх нюансів. Тут має місце проста логіка: ми заблокували, Росії стало утримувати Крим дорожче і вона від нього відмовиться. Але є досвід Абхазії, яку окупувала Росія і досить тривалий час утримує. І на сьогоднішній день про повернення окупованої території до складу Грузії мова не йдеться. Росію не обтяжує утримання Абхазії, вона продовжує свою політику, хоча для самої Абхазії це має надзвичайно негативні наслідки: не працює економіка, що призвело до занепаду та величезної корупції. Там відсутнє економічно активне населення. І якщо ми говоримо, що хочемо повернути Крим, то нам також варто було б думати про те, у якому стані ми його повернемо.