Резолюція ПАРЄ щодо ситуації в Україні

797

(повний текст)

ПАРЄ підтвердила легітимність керівництва України, визнала незаконною анексію Криму і зажадала від Росії вивести війська з АРК

Парламентська Асамблея Ради Європи підтверджує легітимність нового керівництва України, закликає здійснити судову і конституційну реформу, провести позачергові парламентські вибори і побороти коррупцію. ПАРЕ також не визнає анексії Криму і закликає Росію вивести війська з Криму (включаючи Чорноморський флот) і відвести війська з кордонів України. Про це йдеться в резолюції № 1988 (2014) ПАРЄ “Останні події в Україні: загрози для функціонування демократичних інститутів”, прийнятої 9 квітня 2014 року.

Нижче – неофіційний переклад тексту резолюції.

1. Парламентська Асамблея глибоко шкодує про драматичні події на київському Майдані 18-20 лютого 2014 року, які привели до загибелі більше 100 протестуючих і 17 співробітників міліції, також жалкує про те, що ескалація насильства більшою мірою була результатом жорстоких заходів влади, включаючи так звану антитерористичну кампанію, покликану розігнати Євромайдан. Ці заходи суперечили рекомендаціям щодо функціонування демократичних інститутів в Україні  запропонованим національними та міжнародними радниками та інституціями, включаючи Асамблею та її Резолюцію 1974 (2014).

 1. Асамблея суворо засуджує використання українською владою снайперів і вогнепальної зброї проти демонстрантів. Подібні заходи неприпустимі. Всі смерті і всі порушення прав людини, пов’язані з протестами на Євромайдані, повинні бути повністю розслідувані, а злочинці, включаючи тих, хто давав команди – притягнуті до відповідальності. Порушення прав людини не повинні залишитися безкарними, незалежно від особистостей порушників. Водночас, важливо, щоб це розслідування було неупередженим, не було мотивовано політично чи бажанням помсти. Розслідування повинно відбуватися прозоро і в повній відповідності з вимогами статті 6 Європейської конвенції з прав людини. Комітет представників Ради Європи повинен надати підтримку владі в дотриманні цих вимог.
 2. Верховна Рада України зіграла важливу та конструктивну роль у вирішенні кризи, коли, об’єднавши зусилля і досягнувши консенсусу, змогла змінити владу і забезпечити виконання основних домовленостей 21 лютого 2014 року. Вони були виконані у відповідності з загальною лінією цього договору та конституційними принципами. Тому Асамблея повністю визнає легітимність нової української влади і легітимність їх рішень. Вона шкодує про будь-які спроби поставити під сумнів легітимність нової влади, які можуть призвести лише до дестабілізації держави.4. Асамблея вважає, що нова політична середа, яка сформувалася в результаті подій на Майдані між 18 і 21 лютого, і зміна влади відкрила вікно можливостей для демократичного розвитку України. Це вікно можливостей зараз важливо використовувати для встановлення дійсно демократичної та інклюзивної системи управління державою, яка стане гарантією і способом зміцнення єдності країни. Щоб повною мірою відновити верховенство права, Асамблея закликає провести негайне роззброєння незаконних збройних формувань та окремих осіб в Україні і до подальших заходів влади щодо захисту громадян України від корупції у всіх громадських структурах.

  5. Асамблея звертає увагу на конституційні поправки 2004 року, які знову були введені в дію конституційною більшістю Верховної Ради. У зв’язку з цим Асамблея знову висловлює свої пропозиції по цих поправках, які вже були оприлюднені в резолюціях ПАРЄ, коли поправки вперше вступили в силу. Подальшу конституційну реформу слід проводити негайно. Асамблея закликає Верховну Раду прямо зараз, об’єднавши зусилля, без зволікань впровадити необхідні конституційні поправки, щоб поліпшити баланс між владою президента та законодавчою владою; привести Конституцію у відповідність із стандартами і принципами Ради Європи. Асамблея вітає намір всіх політичних сил в Україні впровадити ці поправки в першому читанні перед президентськими виборами і в цілому – з початком нового робочого сесії Верховної Ради у вересні 2014 року. У світлі того, що часу на це не так багато, Асамблея закликає Верховну Раду повною мірою використовувати рекомендації Венеціанської комісії, опубліковані в попередніх проектах концепцій конституційної реформи в Україні.

 3. Не може бути ніяких сумнівів у легітимності Верховної Ради України, обраної у 2012 році. Ці вибори були схожі за участю спостерігачів від Асамблеї. Водночас, Асамблея визнає, що в результаті недавніх політичних подій, в тому числі розколу Партії регіонів, деякі групи людей в Україні побоюються, що їхні інтереси недостатньо представлені у Верховній Раді і на рівні центрального уряду. Щоб забезпечити повну репрезентативність Верховної Ради, яка, в свою чергу, забезпечить єдність і стабільність країни, слід провести позачергові парламентські вибори відразу ж, як тільки це буде можливо технічно і політично.
 4. Наступні парламентські вибори повинні бути проведені на основі нового єдиного виборчого кодексу та регіональної пропорційної виборчої системи, як це вже рекомендували Асамблея і Венеціанська комісія. Щоб цей кодекс був впроваджений без зволікань, Асамблея рекомендує Верховній Раді розробити його на базі проекту, підготовленого робочою групою Ключковського, до якої увійшли представники всіх політичних сил і який отримав схвалення Венеціанської комісії.
 5. Конституційна реформа і впровадження нового виборчого кодексу зараз повинні стати пріоритетами для української влади. Однак, також вимагає якнайшвидшого розгляду та впровадження широкомасштабна судова реформа і децентралізація влади, включаючи зміцнення місцевих і регіональних інститутів управління.9. На жаль, останні події збільшили поділ між сходом і заходом в країні і привели до зростання недовіри між населенням обох частин. На думку Асамблеї, поділ має в основному політичне походження, незважаючи на явні історичні та культурні відмінності між сходом і заходом України. Тому рекомендуємо владі розробити комплексну і всеосяжну стратегію щодо посилення місцевих і регіональних влад, децентралізації управління. Така стратегія децентралізації повинна бути заснована на принципах сильної унітарної держави з ефективною системою центрального управління і делегуванням обов’язків і повноважень місцевим і регіональним громадам. Асамблея рішуче заперечує проти будь-яких ідей федералізації України і будь-якого зовнішнього тиску ззовні з метою здійснити федералізацію в майбутньому, так як це суттєво послабить єдність і стабільність країни.

  10. Відсутність незалежності судової системи та структурні недоліки в судовій системі давно викликають побоювання Асамблеї. Далекосяжні реформи судової влади мають бути негайно реалізовані. Асамблея знову підтверджує свої рекомендації, зроблені в попередніх резолюціях, які залишаються в силі. Асамблея підкреслює, що конституційні поправки необхідні для встановлення судової системи, яка працюватиме у повній відповідності з європейськими стандартами.

 6. Асамблея приймає до відома висновки Консультативного комітету Рамкової конвенції про захист національних меншин, який відвідав Україну з 21 по 26 березня 2014 року. Асамблея вітає той факт, що в поточній ситуації в Україні не існує безпосередня загроза здійсненню прав меншин. Водночас, закликаємо владу проявляти ініціативу у прийнятті всіх можливих заходів, які могли б зміцнити єдність країни і утриматися від будь-яких висловлювань чи дій, які вносять розбіжності і які могли б підірвати (або стати засобом підриву) національної єдності країни. У цьому контексті Асамблея шкодує про рішення Верховної Ради скасувати закон про принципи державної мовної політики, навіть якщо це рішення не було прийнято і не вступило в дію.12. Асамблея висловлює стурбованість з приводу збільшення числа достовірних повідомлень про порушення прав етнічних українців і кримських татар у Криму, в тому числі щодо доступу в свої будинки, після її приєднання до Росії. Закликаємо російську владу зробити все можливе, щоб ці порушення були негайно припинені, а всіх винних притягнути до відповідальності. У Доповіді Консультативного комітету Рамкової конвенції про захист національних меншин, підготовлену за підсумками відвідування України 21-26 березня 2014 року, вказується, що кримські татари, які говорять рідною мовою, піддаються особливому ризику в Криму. Зростає страх і відчуття невизначеності серед кримських татар, які вже постраждали від депортації у своїй історії. Побоювання щодо їх безпеки та наявності можливостей, в тому числі для здійснення культурних прав, майнових прав, прав на освіту, використання мови, повинні бути належним чином розглянуті. Крім того, міжнародні спостерігачі з прав людини від Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) повинні повною мірою отримати доступ в регіон.

  13. Часті і необгрунтовані повідомлення про порушення прав меншин в Україні, а також негативне висвітлення діяльності нового уряду в Києві  з боку деяких національних і міжнародних засобів масової інформації, зробили негативний вплив на міжетнічні відносини в Україні, і, в кінцевому рахунку, позначилися на єдності та стабільності країни. Ми закликаємо всі ЗМІ утриматися від таких необгрунтованих звітів і висвітлювати події в країні та її регіонах неупереджено і фактично. Ми закликаємо владу утриматися від будь-якої цензури засобів масової інформації. Ми закликаємо владу України переглянути рішення про припинення мовлення деяких телеканалів в країні і утримуватися від будь-якої цензури засобів масової інформації.

 7. Асамблея висловлює жаль, що демократичні зміни в Україні були затьмарені подіями в Криму. Асамблея рішуче засуджує дозвіл Ради Федерації Росії на застосування військової сили в Україні, російську військову агресію і подальшу анексію Криму, що є явним порушенням міжнародного права, в тому числі Статуту Організації Об’єднаних Націй, Хельсінкського акту ОБСЄ та Статуту та основних принципів Ради Європи.
 8. На думку Асамблеї, жоден з аргументів, використаних Російською федерацією, щоб виправдати свої дії, не грунтується на фактах і доказах. Не було ні встановлення ультраправими контролю над центральним урядом у Києві, ні безпосередньої загрози для прав російської етнічної меншини в країні, включаючи, або особливо, в Криму. Враховуючи, що ні сепаратизм, ні ідея входження до складу Російської Федерації не були поширені і не мали широкої підтримки в політичному порядку денному серед населення Криму до російської військової інтервенції, Асамблея вважає, що прагнення до відокремлення та інтеграції до складу Росії, було спровоковано і підбурюють владою Росії, під прикриттям військової інтервенції.
 9. Так званий референдум, який був організований в Криму 16 березня 2014 року, є неконституційним згідно конституціям Криму і України. Крім того, повідомлення про явку та його результати неправдоподібні. Результат цього референдуму і незаконна анексія Криму Російською Федерацією, отже, не мають юридичної сили і не визнаються Радою Європи. Асамблея підтверджує свою рішучу підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. У зв’язку з денонсацією Російською Федерацією угод, укладених з Україною в 1997 році, про розміщення Чорноморського флоту в Криму, Асамблея закликає Росію вивести свої війська з Криму негайно.
 10. Асамблея висловлює глибоку стурбованість з приводу нарощування великого числа російських збройних сил уздовж кордону з Україною, що може бути ознакою того, що Російська Федерація розглядає питання про подальшу неспровоковану військову агресію проти України, що неприпустимо.
 11. Враховуючи ризик дестабілізації і погіршення режиму безпеки всього регіону в разі подальшої російської військової агресії проти України, Асамблея рекомендує, щоб країни, які підписали Будапештську угоду, а також інші зацікавлені європейські держави, вивчили можливість для укладання угод, які гарантують незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

 

Переклад – Олександра Колесніченко, Георгій Ерман 

http://news.liga.net/ua/news/politics/1307553-rezolyuts_ya_par_shchodo_situats_v_ukra_n_povniy_tekst.htm

 

http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=20873&lang=en

SHARE