Кабмін змінив порядок в’їзду в Крим (документ)

879

Кабінет Міністрів України вніс зміни до Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Про це йдеться у постанові, опублікованій на сайті уряду.

Нові зміни дають можливість їздити до Криму іноземним журналістам та правозахисникам, членам міжнародних неурядових організацій (НУО). Для здійснення журналістської діяльності представники іноземних ЗМІ повинні отримувати спеціальний дозвіл за погодженням із Міністерством інформаційної політики України, а правозахисники та представники міжнародних НУО – за погодженням із Міністерством закордонних справ.

Крім того, у переліку підстав, на яких іноземні громадяни можуть отримати дозвіл на в’їзд до Криму, з’явилися проповідування релігійних віровчень, виконання релігійних обрядів чи задоволення релігійних потреб (виключно за клопотанням або погодженням з Мінкультури), а також участь у заходах Меджлісу кримськотатарського народу.

Ми кілька місяців добивалися цих змін і вітаємо їхнє прийняття. Адже з 4 червня, коли був прийнятий порядок в’їзду та виїзду з Криму, Україна фактично перекрила доступ туди правозахисникам з інших країн, російським адвокатам, які в кримських судах захищали українських громадян, та закордонним журналістам – фактично всім тим, хто міг розповідати світові, що коїться в Криму, і допомагати людям відстоювати їхні права“, – прокоментувала Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини.

Однак правозахисники наголошують, що у новому порядку враховані не всі зміни, які вони пропонували, а відтак, проблеми із в’їздом до Криму залишаються.

З негативних моментів, які залишилися: іноземні громадяни не мають можливості оформити дозвіл чи навіть просто подати документи для в’їзду в Крим, перебуваючи за межами України. Для отримання дозволу вони мають їхати до України, подавати документи і… чекати: строки видання дозволів “резинові“, – сказала Дар’я Свиридова, юристка Української Гельсінської спілки з прав людини.

Крім того, за її словами, ще одним негативом є те, що порядок досі регулює питання пересування до Криму громадян України, хоча мав би стосуватися тільки іноземців: “Кабмін не був наділений повноваженнями щодо обмеження свободи пересування громадян України. Закон України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” передбачав, що буде прийнято порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію Криму та виїзду з неї лише для іноземців та осіб без громадянства”.

Нагадаємо, новий порядок в’їзду та виїзду з Криму був прийнятий 4-го і набрав чинності 10 червня. Правозахисні організації критикували цей порядок і вимагали його зміни.

Через нові правила Кримська польова місія з прав людини (КПМ), єдина міжнародна моніторингова місія, що постійно працювала в Криму з березня 2014 року, з липня цього року перестала їздити в Крим для проведення польової роботи із документування порушень прав людини. Крім того, 13 червня через нові правила на півострів не пустили знімальну групу одного із азербайджанських телеканалів.