UA EN

28 Березня 2024

Кримчанина Приходька в Росії ув’язнили на 5 років

Суддівська колегія Південного окружного військового суду в російському Ростові-на-Дону засудила кримчанина Олега Приходька до 5 років ув’язнення в колонії суворого режиму.

Перший рік свого терміну він повинен буде провести у в’язниці – колонії з найсуворішим режимом, де ув’язнені весь час перебувають в камерах. Крім того, Приходьку призначений штраф в розмірі 110 тисяч рублів (близько 42 тисяч гривень) – передає кореспондент видання «Ґрати» із залу суду. На попередньому засіданні суду державний обвинувач попросив для нього 11 років колонії суворого режиму і штраф у сумі 200 тисяч рублів.

При цьому суд звільнив Приходька від покарання за статтею про зберігання вибухівки у зв’язку із закінченням терміну давності.

Адвокат Назім Шейхмамбетов раніше повідомляв, що під час виступу у суді з останній словом Приходько сказав все по суті, додавши, що він звичайний християнин і коваль, який не згоден з входженням Криму до складу Росії, про що завжди відкрито і публічно заявляв. Ці його переконання  і стали причиною пильної уваги з боку спецслужб.

Адвокат також повідомив, що стан здоров’я Приходька не критичний, але не можна назвати його стабільно позитивним. Захисник додає, що Приходьку, нарешті, стали регулярно передавати ліки в СІЗО.

29 жовтня 2020 року Митрополит Сімферопольський і Кримський Православної церкви України Климент брав участь у черговому засіданні та просив суд розглянути питання про зміну міри покарання Приходьку – а саме відпустити його під домашній арешт з внесенням завдатку. Митрополит Кримський також запевнив, що Приходько буде виконувати всі вимоги суду, з’являтися в суд за першою вимогою, а також брати участь у слідчих заходах.

«Я сьогодні виступав як свідок на суді. Мені суд поставив ряд запитань щодо поглядів та дій Олега Приходька. Зокрема, чи міг скоїти терористичний акт Олег Аркадійович. Приходько – людина експресивна, зі своїми поглядами, завжди активно доказує свою правоту, але як людина свідома і віруюча, ніколи в житті не вчинив би терористичного акту. В його думках цього навіть не було, це не в його характері – я добре його знаю. Говорити – це одне, а робити – це інше. Я повністю йому довіряю і клопочу щоб його випустили та готовий заплатити певний завдаток за нього», – про це в коментарі журналісту Голосу Криму повідомив по телефону Климент відразу після озвучення клопотання. Однак, суд відхилив клопотання духівника.

Нагадаємо, 18 червня у Південному окружному воєнному суді, що у місті Ростов-на-Дону (Росія), почався розгляд «справи Олега Приходька» по суті.

Кримчанина Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. ФСБ звинуватила його у підготовці терористичного акту та незаконному виготовленні вибухових речовин, і йому висунули обвинувачення у «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв». 5 лютого Приходька також звинуватили у плануванні вибуху в будівлі генерального консульства Росії у Львові.

До цього Олега Приходька так званий «Сакський районний суд Криму» 25 червня оштрафував на дві тисячі рублів, і визнав винним за частиною першою статті 20.3 кодексу Росії про адміністративні правопорушення. У постанові «суду» зазначено, що «Приходько шляхом доступу третіх осіб до цих предметів і документів пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку». Приходько не раз наголошував, що атрибутика «антикварна» та «сувенірна».

8 лютого 2019 року співробітники ФСБ провели обшук у Приходька та вилучили українську символіку, портрет Степана Бандери, прапори партії «Свобода», червоно-чорні прапори, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв’язки на материковій частині України.

Зазначимо, що Приходька було внесено до списку екстремістів Росфінмоніторингу ще у грудні 2019 року, але навіть у рамках російської правової системи включення в перелік Росфінмоніторингу є можливим лише тих громадян, у яких вирок набув законної сили.

Через арешт Олега Приходька в Криму українська Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі).

Ольга ГЕРАСИМЧУК