Бюрократичний абсурд – перешкода для кримчан на шляху до українського вишу

301

Абсурд (від лат. absurdus — не милозвучний) —

безглуздість, нісенітниця, те, що суперечить здоровому глузду.

Також незвичайний, нелогічний,

дивний випадок або феномен, котрий не має сенсу,

значення у розумінні людини та вважається протиріччям.

Вікіпедія

Вступна кампанія 2020 року для дітей з тимчасово окупованого Криму запам’ятається непорозуміннями та анархією. Прийняття змін до Закону про вищу освіту, які відкрили двері всіх вищих навчальних закладів для абітурієнтів та абітурієнток з ТОТ, через бюрократичну недолугість та політичні «доцільності» ще більше заплутали справу. І серед всього цього хаосу якось непомітним залишається абсурдне рішення освітньої бюрократії, яке продовжується з року в рік з початку окупації Криму.

Відповідно п.7 Розділу VI. «Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до закладів вищої освіти» Умов прийому для здобуття вищої освіти в 2020 році (Наказ Міністерства освіти і науки України від 11.10.2019 № 1285) «Під час подання заяви в паперовій формі вступник особисто пред’являє оригінали: … військово-облікового документа для військовозобов’язаних (крім випадків, передбачених законодавством);», а у п.11 цього ж розділу говориться: «Копії документа, що посвідчує особу, військового квитка (посвідчення про приписку) не підлягають засвідченню».

Згідно Закону України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» «військовозобов’язані — особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави», а от приписне свідоцтво виникає вже у Статті 14 «Приписка громадян до призовних дільниць» говорить: «1. Приписка громадян до призовних дiльниць проводиться з метою взяття юнакiв на облiк та визначення їх кiлькостi, ступеня придатності до військової служби, встановлення освiтнього рiвня, здобутої спецiальностi i рiвня фiзичної підготовки … 2. До призовних дiльниць щороку … приписуються громадяни, яким у рiк приписки виповнюється 17 рокiв. Приписка проводиться … за мiсцем проживання».

Нещодавній моніторинг, які проводили громадські організації щодо вступної кампанії для дітей з тимчасово окупованих територій, виявив, що в деяких вищих навчальних закладах у приймальних комісіях вимагали у абітурієнтів військові квитки або приписні свідоцтва.

Що саме цікаве, епопея з приписними свідоцтвами та військовими квітками розпочалася з першої вступної кампанії часів окупації Криму. І буквально кожного року Міністерство освіти вирішувало це питання окремими листами:

Так у 2014 році був виданий Лист МОН від 04.07.2014 № 1/9-348 «Щодо особливостей вступної кампанії до вищих навчальних закладів», в якому зазначалося: «У зв’язку із неможливістю роботи військових комісаріатів … Автономної Республіки Крим, … Міністерство рекомендує керівникам вищих навчальних закладів забезпечити прийом документів для вступу …. від громадян вказаних регіонів без надання ними посвідчення про приписку (військового квитка»).

Наступного 2015 року для вирішення цього питання громадські організації провели цілу адвокаційну компанію (про це писав «Голос Криму»: «Прикріплення до військкомату — останній мур для кримського абітурієнта», «Громадськість звернулась до Міносвіти з проханням втрутитись у хід вступної компанії») і освітні чиновники знову внесли зміни, видавши Лист МОН України від 23/07/2015 № 1/9-344 «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році», в якому дуже коротко МОН повідомляло: «Зважаючи на суспільну ситуацію в країні та з метою забезпечення прав на освіту випускників, Міністерство освіти і науки України, як виключення, дозволяє приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим … без військового квитка або приписного свідоцтва».

У 2016 року. чиновники видали черговий лист – Лист МОН від 04.07.2016 № 1/9-342 «Щодо прийому документів від вступників, що проживають на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим», в якому наголошувалося: «…Міністерство освіти і науки України надає роз’яснення, що особам, які проживають … на тимчасово окупованій території — Автономній Республіці Крим, при вступі до вищих навчальних закладах не обов’язково надавати посвідчення про приписку вступників».

Нарешті у Наказом МОН від 24.04.2017  № 637 «Про затвердження Змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 жовтня 2016 року № 1236» були внесені зміни до Умов прийому, а саме:  «у пункті 5: абзац третій після слів “для військовозобов’язаних” доповнити словами “(крім випадків, передбачених законодавством)”» і з того часу цей додаток у дужках «перекочовує» з року в рік.

Проте спроба дізнатися, що ж це за «випадки, передбачені законодавство» залишаються або без відповіді, або міністерська бюрократія знову видає щороку черговий лист. Наприклад у 2018 р. був виданий Лист МОН № 1/9-401 «Щодо надання роз’яснень» від 20.06.18 року, в якому зазначено: «2. Прийом документів від осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України (Автономна Республіка Крим, м. Севастополь), тимчасово окупованій території частин Донецької та Луганської областей може здійснюватися без обов’язкового надання копії військового квитка або посвідчення про приписку».

Окрім того міністерські чиновники та чиновниці пояснюють, що у випадку виникнення непорозуміння такі питання будуть розглядатися в індивідуальному порядку.

Підсумовуючи, потрібно зазначити, що не зважаючи на  те, що вступна кампанія для дітей з тимчасово окупованих територій відбувається вже сьомий рік і питання необхідності подання військового квитка або приписного свідоцтва підіймається щороку, освітянська бюрократія продовжує використовувати абсурдні формулювання, які створюють перепони для вступу до закладів освіти абітурієнтів та абітурієнток з тимчасово окупованого Криму.

Олег ОХРЕДЬКО, експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»

Фото з відкритих джерел

SHARE