Бердянськ – «город русской славы 2.0», або «можемо повторити»

204

27 лютого 2022 року, за кілька днів після фактичного оголошення президентом рф володимиром путіним повномасштабної війни Україні, російські війська зайняли портове місто Бердянськ на Азовському морі. 16 березня стало відомо, що окупанти захопили міський порт. 21 березня телеканал «Звезда» російського відомства, що називає себе «міністерством оборони», похвалився, що до порту Бердянська зайшов десяток великих десантних кораблів (ВДК) чорноморського флоту (чф) рф – в тому числі судно «Орськ», яке доправило БТРи, що мали рушати до місць дислокації окупаційних військ на захоплених територіях українського півдня. Кількість бойових машин не розголошувалася – однак відомо, що «Орськ» може (хоча, мабуть, «міг») узяти на борт до 40 БТРів, або ж до 20 танків. При цьому було зазначено, що кораблі, які пройшли з місця базування в окупованому Севастополі контрольованою рф Керченською протокою, «відкрили навігацію» в Азовському морі, що «раптом спорожніло» (здавалося б, з якого дива?). Для розвантаження «Орська» окупанти використали крани захопленого порту. За сподіваннями окупантів, це угруповання кораблів мало не лише забезпечувати «всім необхідним» – передусім технікою та боєприпасами – «південний фланг проведення спеціальної операції», а й доправляти «гуманітарні вантажі» для лицемірної «допомоги» перед камерами своїх ЗМІ мешканцям окупованих і розстріляних українських міст – ба навіть того ж Бердянська, «переповненого біженцями від націоналістичного батальйону «Азов» з розбомбленого вщент російськими ракетами Маріуполя.

Офіцери чф рф у заході корабельного угруповання держави-окупанта до азовського порту бачили «епохальну подію, яка відкриває можливості у логістичних питаннях та використанні інфраструктури у повному обсязі». Однак при цьому вони хвалилися, наскільки «вдало» працюють під постійними ракетними ударами з боку «українських націоналістів» (тільки так, і не інакше, російська пропаганда називає захисників України) – мовляв, уся територія порту всіяна уламками тактичних ракет «Точка-У», жодна з яких не влучила у ціль завдяки російській ППО, що «захищає ціле місто». Приблизно в той же час російські пропагандисти похвалилися «трофейними» катерами, які окупанти перегнали з захопленого Бердянська до Новоросійська.

Здавалося б, саме час згадати старовинне українське прислів’я – «не кажи гоп, доки не перескочиш». 24 березня ВМСУ у щоденному зведенні подали скупий рядок – «У захопленому рф порту Бердянськ знищено великий десантний корабель «Орськ» чорноморського флоту окупантів». Того ж дня стало відомо, що в момент, коли вранці в порту Бердянська пролунав вибух, було знищено ВДК «Орськ», на борту якого могли бути десятки одиниць техніки та сотні десантників: через прямий удар на його борту здетонували боєприпаси. У російських Telegram-каналах тоді повідомлялося, що крім «Орська», внаслідок обстрілу ракетами «Точка-У» під час розвантаження вогонь потрапили й інші ВДК – «Саратов», «Цезар Куніков» і «Новочеркаськ»: у кормовій частині першого сталася локальна пожежа з загрозою вибуху боєкомплекту, через що корабель довелося притопити на п’ятиметрову глибину біля причалу, двоє інших із пошкодженнями після середніх пожеж у носовій частині змогли вийти в море, маючи на борту , за попередніми даними, 8 поранених та по троє загиблих і поранених відповідно.

За деякий час у Генеральному штабі ЗСУ уточнили, що внаслідок удару по зайнятому окупантами порту Бердянськ було знищено ВДК «Саратов», а «Цезар Куников» та «Новочеркаськ» отримали пошкодження. При цьому про «Орськ» у звітах відтоді вже не йшлося – вдалося з’ясувати, що він вийшов з бердянського порту напередодні. Цілком очікувано, російська сторона цю інформацію ні підтвердила, ні спростувала. Наступного дня у Генштабі сповістили, що окупанти нарощують корабельний склад свого флоту в акваторії Азовського моря – зокрема, було зафіксовано прохід Керченською протокою у північному напрямку малого тральщика «Валентин Пикуль», ракетного катера «Набережні Челни» та двох десантних катерів.

Удар по російських кораблях у порту окупованого Бердянська 24 березня 2022 року можна охарактеризувати суто як великий ляпас цілому чф рф – як і всій російській кампанії зі вторгнення до України. Таку думку висловив воєнний експерт Олександр Коваленко, що назвав російський флот найнепотрібнішим родом військ у війні проти нашої держави – при тому, що він за місяць війни не зміг здійснити десантування в Одесі та області, хоч і демонстрував відповідні наміри. Наразі російський військовий флот здатний хіба що завдавати підлих ударів ракетними комплексами «Калібр» по українських інфраструктурних об’єктах і житлових кварталах мирних міст – причому не лише з окупованого Севастополя. Лише 26 березня, за оцінками незалежної експертизи, понад півсотні ракет були випущені кораблями чф рф з кримської акваторії, однак менш ніж десяток долетіли до цілей: решту знищила в небі українська система ППО. Тоді ж стало відомо, що чорного дня 24 лютого вогонь по нашій території «Калібрами» та іншими крилатими й оперативно-тактичними ракетами вівся угрупованням чф рф із Середземного моря, що стояло на схід від грецького острова Крит, та Каспійською флотилією.

Найбільший прорахунок російської пропаганди та російського війська Коваленко побачив в акті вільній демонстрації розвантажування ВДК у бердянській «тихій гавані», що стала могилою для кількох окупантів. Операцію, здійснену ЗСУ 24 березня, експерт назвав «у певному сенсі унікальною». За місяць до цього окупанти на півдні України облаштували щось на кшталт ешелонованої ППО, в тому числі з повітряною підтримкою з території окупованого Криму, таким чином закривши повітряний простір над зайнятими територіями на півдні України, в тому числі й над Бердянськом. Це дало окупантам хибне відчуття цілковитої безпеки – оскільки ракети, випущені ЗСУ, в результаті доволі ретельного та глибокого планування операції змогли не лише подолати ППО окупантів, а й завдати непоправних збитків їхньому військовому флотові, для якого кожний ВДК «на вагу золота».

27 березня начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов розповів, що ракетний удар по російських ВДК у Бердянську став наслідком діяльності української агентурної розвідки, в тому числі з використанням джерел у кремлі, за допомогою яких вдається отримувати велику кількість інформації про наміри росії: завдяки своїм розвідувальним можливостям, ЗСУ влучили у потрібний момент, щоб завдати максимальної шкоди, – коли до «Саратова» підійшли бензовози та вантажівки з боєприпасами. За кілька днів генерал-майор СБУ Віктор Ягун повідомив, що операція зі знищення «Саратова» проводилася з використанням зброї, не пристосованої прямим чином для ведення бойових дій на морі: ніхто ніколи не використовував таку систему зброї проти кораблів.

Цікавою є і доля капітанів 2 рангу – командирів ВДК, потрощених українськими ракетами в Бердянську. Так, командир «Саратова» Володимир Храмченков був командиром СДК «Кіровоград» ВМСУ, командир «Новочеркаська» Юрій Павлов – старшим помічником командира ВДК «Костянтин Ольшанський», захопленого російськими окупантами. Обидва у 2014 році зрадили присязі та перейшли на бік окупантів. Капітан 2 рангу. Андрій Скворцов командує «Орськом», якому вдалося (принаймні поки що) уникнути неприємностей, з 2013 року: у 2014 році екіпаж ВДК брав участь в окупації Криму рф, за що Скворцов отримав медаль «За повернення Криму». А вже у 2017 році його судили за вимагання грошей у підлеглих військовослужбовців, після чого суд заборонив йому протягом двох років займати керівні посади у російських збройних силах та державних органах.

Не меншої уваги заслуговує і доля згаданих кораблів. ВДК «Орськ», спущений на воду в 1968 році, з 2004 по 2017 рр. переміщувався між судноремонтними заводами і вперше за багато років вийшов за межі Чорного моря наприкінці 2017 року, коли переганяв до сирійського Тартуса військову техніку та вояків. 9 жовтня 2018 року «Орськ» і «Азов» брали участь у навчаннях підрозділів морської піхоти чф рф: з них десант «висаджувався на необладнане узбережжя, захопивши його з боєм». 13 березня 2019 року екіпаж «Орська» виконав у Чорному морі комплекс стрільб з артилерійської установки по берегових цілях, що імітували вогневі точки супротивника, під час відпрацювання дій з підтримки висадки морського десанту на узбережжя, після чого відпрацював дії з відбиття засобів повітряного нападу. Також у рамках навчань екіпаж відпрацював завдання зі знищення імітатора плаваючої морської міни. 21 вересня 2019 року «Орськ» під час бригадних тактичних навчань на полігоні Опук в окупованому Криму знов «висаджував» морських піхотинців чф рф під прикриттям авіації на необладнану ділянку узбережжя. На початку 2020 року «Орськ» відбуксирували через Босфорську протоку з місця бойового завдання після того, як на кораблі вийшов з ладу один з двох двигунів.

На лютий 2020 року припав пік незначної активності найстарішого корабля чф рф «Саратов», збудованого аж у 1964 році і знищеного 24 березня 2022 року в Бердянську. 14 лютого 2020 року морські піхотинці чф рф тренувалися вантажити на нього особовий склад та техніку в Козачій бухті окупованого Севастополя, а наступного дня під час навчань ВДК йшов за тралами через умовні мінні загородження, після чого артилерійські розрахунки корабля виконали практичну стрільбу по макету плаваючої міни та по береговій цілі для забезпечення висадки десанту. За кілька днів «Саратов» узяв участь у ротних тактичних навчаннях – на Новоросійській військово-морській базі на нього вантажилася група для висадки морського десанту.

«Медійним героєм» у 2019 році був ВДК «Цезар Куников», збудований у 1986 році у польському Гданську. У 2008 році корабель був залучений до збройного нападу рф на Грузію, а з 2015 року неодноразово ходив до Сирії зі зброєю та боєприпасами для окупаційного російського контингенту. 2 лютого 2019 року екіпаж «Цезаря Куникова» у рамках курсового завдання К-2 виконав комплекс артилерійських стрільб по морських, берегових і повітряних цілях. 18 березня корабель в окупованому Севастополі був використаний в акції, що пропагувала військову службу за контрактом у збройних силах держави-окупанта. 25-29 березня в рамках навчань екіпажі «Цезаря Куникова» й «Азова» прийняли на борт бойову техніку та особовий склад десантно-штурмового з’єднання для переходу та подальшої висадки на ділянці узбережжя полігону Опук: у твіндеки кораблів було завантажено понад 30 одиниць військової та спеціальної техніки та близько 400 десантників. 18 квітня та 26 червня екіпаж «Цезаря Куникова» знову вчився спільно з морськими піхотинцями вантажити на корабель військову техніку та особовий склад, однак під час квітневих навчань корабель спіткала невдача – він був знятий з навчань і відбуксований до Севастополя через технічну несправність зі стерновим пристроєм. У липні 2019 року «Цезар Куников» у складі угруповання брав участь у відпрацюванні низки «планових заходів бойової підготовки» у північно-західній частині Чорного моря, неподалік від місць проведення військово-морських навчань «Сі Бриз – 2019», у яких були задіяні кораблі та авіаційна техніка країн НАТО та їхніх союзників, у тому числі України: у чф рф заявили про проведення «комплексу заходів з контролю діяльності кораблів НАТО». Зокрема, екіпажі ВДК «Азов» і «Цезар Куников», малих ракетних кораблів «Орєхово-Зуєво» та «Міраж», ракетних катерів «Івановець» і «Набережні Челни» та інших суден проводили маневрування у морських полігонах і відпрацьовували елементи спільного плавання. Зокрема, «Азов», «Цезар Куников»,  «Івановець» і «Набережні Челни» імітували загін ВДК умовного супротивника для розрахунків БПЛА.

Не надто багато інформації було про ВДК «Новочеркаськ», так само збудований у Гданську роком пізніше за «Цезаря Куникова». Зокрема, наприкінці січня 2020 року він спільно з фрегатом чф рф «Адмірал Григорович» узяв участь у навчаннях у полігонах бойової підготовки на Чорному морі: кораблі виконали перевірку засобів зв’язку та радіотехнічного обладнання, провели навчання з боротьби за живучість на переході морем зенітно-артилерійські стрільби по повітряній і береговій цілях, з метою відпрацювання дій щодо захисту корабля від підводних диверсантів під час стоянки на незахищеному рейді здійснили практичне гранатометання, а також провели тренування з протиповітряної оборони.

21 березня 2020 року екіпажі ВДК «Саратов», «Новочеркаськ» і «Цезар Куников» на морських полігонах чф рф відпрацювали артилерійські стрільби по морських, берегових і повітряних цілях; під час відпрацювання висадки десанту на необладнане узбережжя екіпажі кораблів відпрацювали знищення розташованих на березі вогневих точок супротивника та пунктів протидесантної оборони, після чого відбили повітряний напад умовного супротивника. Також були виконані завдання зі знищення морських цілей, що імітували морські міни. 28 травня екіпажі «Азова», «Саратова» та «Новочеркаська» провели навчання у Чорному морі, виконавши перехід до морського полігону бойової підготовки для проведення артилерійських стрільб по морських, берегових і повітряних цілях; на другому етапі було виконано практичне завантаження у твіндеки бойової техніки та особового складу з подальшою висадкою морського десанту на необладнане узбережжя. 29 липня понад 20 кораблів чф рф вирушили до морських полігонів бойової підготовки для проведення тренувань з ведення морського бою, протиповітряної та протидиверсійної оборони, знищення морських і берегових цілей, захисту корабля під час стоянки на незахищеному рейді, ліквідації умовної пожежі або пробоїни у рамках відпрацювання корабельних навчань з боротьби за живучість. Серед угруповання кораблів участь у навчаннях зокрема брали ВДК «Цезар Куников» і «Саратов».

1 липня 2021 року ВДК «Орськ» і «Саратов» відпрацювали дії з прикриття умовної висадки морського десанту на плаву з виконанням стрільб з артилерійських установок по морських і повітряних цілях. Також артилерійські розрахунки кораблів виконали вправи зі знищення макетів плаваючих морських мін.

18 жовтня 2021 року чф рф задіяв понад 40 кораблів і катерів у масштабних командно-штабних навчаннях у рамках контрольної перевірки сил за 2021 навчальний рік на полігоні Опук. За сценарієм, кораблі знищили берегову оборону некерованими реактивними снарядами та артилерією для утримання плацдарму висадки десанту, після чого здійснювалося викидання морських штурмових груп зі швидкохідних човнів та катерів. При цьому ВДК «Саратов», «Новочеркаськ» і «Цезар Куников» висаджували морпіхів з технікою на необладнану ділянку узбережжя.

Як бачимо, принаймні «Саратову» всі ці спектаклі не допомогли: гарні сценарії навчань так і залишилися сценаріями. Висловлюємо сподівання, що подальші спроби атак російських кораблів на українські узбережжя здобудуть той же успіх, що і в Бердянську, і зрештою російський чорноморський флот опиниться там, де він і має бути: або у Новоросійську, або на морському дні – як це вже бувало понад століття тому.

 Віталій СОЛОНЧАК

Ілюстрації

Повідомлення про ураження російських ВДК в порту Бердянська. 24 березня 2022 року:

https://scontent-ams4-1.xx.fbcdn.net/v/t39.30808-6/276002475_1590509454657981_530722225970446185_n.jpg?_nc_cat=100&ccb=1-5&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=ybO8qAwQmZ0AX_fv6dX&tn=VI7Mw9Hhx2uNLiBK&_nc_ht=scontent-ams4-1.xx&oh=00_AT-oZyInX3c5gUft8H7QK6NrUIExq8gMF06RDF2-mymCBQ&oe=6241711C

ВДК «Саратов»

https://img.gazeta.ru/files3/238/13504238/TASS_17554632-pic905-895×505-30595.jpg

ВДК «Саратов» під час ракетного удару в порту Бердянська 24 березня 2022 року

https://telegraf.com.ua/static/storage/thumbs/928×522/8/86/69d399b9-07403a072a60c06d2561fdbae3de2868.jpg?v=8480_1

Пожежа на російських ВДК в порту Бердянська внаслідок ракетного удару 24 березня 2022 року. Супутникова зйомка Maxar.

https://news.liga.net/images/general/2022/03/25/thumbnail-tw-20220325195521-2039.jpg?v=1648230958

ВДК «Орськ»

https://cdn.iz.ru/sites/default/files/styles/900×506/public/news-2020-02/2020-02-28T152455Z_795165887_RC2R9F9ZA5F4_RTRMADP_3_SYRIA-SECURITY-RUSSIA%20copy.jpg?itok=hi3Mn1jH

ВДК «Цезар Куников»

https://atn.ua/assets/uploads/2021/11/1445940667-3106.jpg

ВДК «Новочеркаськ»

https://voennoedelo.com/uploads/prew/inner/re55t3z1rf9wqsnnca3n.jpg

SHARE