«Золоте кільце Боспорського царства»: історія на службі пропаганди

60

Восени 2018 р. на території РФ та окупованого нею Кримського півострова було запущено створений з пропагандистською метою туристичний маршрут «Золоте кільце Боспорського царства». Ідея його організації була оприлюднена за ініціативи Краснодарського краю під час підготування та проведення на Кубані міжнародного фестивалю «Антична спадщина Росії». Ініціаторами розробки виступили Міністерство курортів, туризму та олімпійської спадщини Краснодарського краю та Краснодарське регіональне відділення Російського географічного товариства (РГТ).

Ще навесні 2018 р. для ознайомлення з проектом «міністерство курортів і туризму республіки Крим» провело інформаційний тур для туроператорів, який налічував екскурсії об’єктами показу. Станом на початок 2019 р. було розпочато реалізацію проекту в рамках досягнутих у 2018 р. домовленостей губернатора Краснодарського краю Веніаміна Кондратьєва з «головою республіки Крим» Сергієм Аксьоновим і на підставі «угоди про співпрацю», підписаної керівниками профільних туристичних відомств Краснодарського краю, Ростовської області та окупованого Криму, а також РГТ. До турів тривалістю від двох днів до тижня було включено відвідування близько 30 пам’яток античності та сучасних об’єктів, пов’язаних з історією Боспору. Зокрема, в Криму туристів ознайомлюють із наступними об’єктами: Севастополь – Херсонес Таврійський, мис Фіолент, Свято-Георгіївський чоловічий монастир; Керч – Царський і Мелек-Чесменський кургани, «Золота скарбниця», Лапідарій, античні городища Пантикапей, Німфей, Тірітака, Мірмекій та ін.; Феодосія – музей старовини, музей грошей, музей підводної археології; Ялта – археологічний комплекс «Фортеця Харакс»; Чорноморське – музей-заповідник «Калос-Лімен»; Євпаторія – музей старовини північно-західного Криму «Кара-Тобе», краєзнавчий музей; Сімферополь – фортеця «Неаполь Скіфський», Центральний Музей Тавриди.

З сайту “Золотое кольцо Боспорского царства” https://www.russian-bospor.ru/

У лютому 2019 р. проект «Золоте кільце Боспорського царства» отримав всеросійський статус. Тоді ж «голова республіки Крим» Сергій Аксьонов та «губернатор Севастополя» Дмитро Овсянников у рамках участі кримської «делегації» в Російському інвестиційному форумі в Сочі підписали «угоду про співпрацю в галузі туризму» між Федеральною агенцією з туризму, РГТ, адміністрацією Краснодарського краю та урядом Ростовської області. «Угода» передбачала створення умов для встановлення та розширення зв’язків між організаціями туристичної сфери, ефективне та взаємовигідне використання історико-культурного та туристично-рекреаційного потенціалу зазначених регіонів та організацію єдиної мережі туристичних маршрутів, у тому числі в рамках міжрегіонального туристичного проекту «Золоте кільце Боспорського царства».

З сайту “Золотое кольцо Боспорского царства” https://www.russian-bospor.ru/

Перший інформаційний тижневий тур «Золотим кільцем Боспорського царства» стартував 24 березня 2019 р. з Краснодару і зібрав 30 туристів, менеджерів компаній, що займаються продажами турів, та представників ЗМІ. Загалом у 2019 р. маршрут відвідали понад 1,7 млн осіб. На той час проект налічував 30 об’єктів культурно-історичної спадщини, музейних комплексів, археологічних майданчиків та сучасних туристичних атракцій античної тематики на території 10 міст півдня Росії та окупованого Кримського півострова.

Наразі маршрут пролягає Краснодарським краєм і Ростовською областю РФ та окупованими РФ АР Крим і м. Севастополем, охоплюючи 12 міст і селищ, на території яких за античних часів були розташовані міста давньої держави.

До маршруту входять наступні історичні об’єкти:

  • Ростовська область – Танаїс (Азов);
  • Краснодарський край – Торік (Геленджик), Бата (Новоросійськ), Ампсаліда (Сочі), Горгіппія (Анапа), Гермонасса (Тамань), Фанагорія;
  • АР Крим – Пантикапей (Керч), Феодосія, Неаполь Скіфький (Сімферополь), Керкінітида (Євпаторія);
  • Севастополь – Херсонес Таврійський.

Наприкінці березня 2019 р. були оприлюднені плани щодо включення печерного міста Мангуп-Кале до маршруту «Золотого кільця Боспорського царства».

Учасники підписання “декларації про створення асоціації міст античної спадщини Північного Причорномор’я”. Керч, 6 лютого 2020 р.

6 лютого 2020 р. в Керчі в рамках «установчих зборів» під керівництвом «заступника голови ради міністрів республіки Крим – постійного представника республіки Крим при президенті РФ» Георгія Мурадова представники міст і регіонів, на території яких розташовані об’єкти «Золотого кільця Боспорського царства», – Новоросійська, Таганрога, Анапи, Таманського сільського поселення Темрюцького району Краснодарського краю та М’ясниковського району Ростовської області РФ, а також окупованих Керчі, Феодосії, Євпаторії та Сімферополя підписали «декларацію» про створення «асоціації міст античної спадщини Північного Причорномор’я». Планувалося, що до неї долучаться Геленджик (РФ) та окуповані Судак і Севастополь. Наступним кроком було оголошено формування міжнародної асоціації, серед кандидатів на членство в якій було названо Вірменію, Болгарію, Грецію, Ізраїль, Йорданію, Італію, Ліван, Сербію, Сирію, Туніс, Туреччину, а також окуповану Абхазію. При цьому Георгій Мурадов заявив, що головною метою ініціативи є збереження античної спадщини на «російській території», до якої він зарахував і окупований Крим, а запланована «міжнародна асоціація» допоможе «розвивати міжнародні зв’язки Криму», але не матиме «політичного характеру».

В червні 2020 р. проект «Золоте кільце Боспорського царства» за сприяння Міністерства природних ресурсів та екології РФ запустив новий екскурсійний екологічний маршрут «Природа давнього Боспору», що передбачає 3-5-6-денні тури з відвідуванням музейних комплексів та археологічних розкопок, вивченням античного виноробства та екскурсіями природними пам’ятками. Зокрема, до локацій туру увійшли три кримські заповідники – Ялтинський гірсько-лісовий, Казантипський та Опукський.

Авторами та координаторами проекту є: Христофор Константініді – член комісії з розвитку туризму РГТ, член Експертної ради з туризму Ради Федерації Федерального Зібрання РФ, почесний професор Саратовського державного університету, завідувач кафедри менеджменту та маркетингу Фінансового університету при Уряді РФ, та Іван Чайка – голова Краснодарського регіонального відділення РГТ, член комісії товариства з розвитку туризму та Краснодарського крайового центру ЮНЕСКО.

Організаторами проекту є Федеральна агенція з туризму, Російське географічне товариство, Міністерство курортів, туризму та олімпійської спадщини Краснодарського краю, «міністерство курортів і туризму республіки Крим», «головне управління культури міста Севастополя» та Міністерство економічного розвитку Ростовської області.

Станом на кінець літа 2020 р. «амбасадорами Боспорського царства» є  кіноактор і режисер Стівен Сігал, абсолютні чемпіони світу з боксу Рой Джонс-молодший і Костянтин Цзю, «член Ради Федерації Федерального Зібрання РФ від республіки Крим» Ольга Ковітіді, Надзвичайний і Повноважний посол Гренади у РФ Олег Фірер, ректор Північноосетинського державного університету Алан Огоєв, декан факультету міжнародного туризму Фінансового університету при Уряді РФ Костянтин Поздняков, льотчик-космонавт Антон Шкаплеров, генеральний директор Crocus Media Андрій Бургарт, шеф-кореспондент грецьких і кіпрських ЗМІ Афанасій Авгерінос, заслужена артистка Росії Нонна Гришаєва, народні артисти РФ Едгард і Аскольд Запашні, ведучі Дмитро Дібров, Ірина Пудова, Юлія Макарова та Володимир Березін.

28 листопада 2019 р. в Москві під час церемонії нагородження National Geographic Traveler Awards 2019 маршрут «Золоте кільце Боспорського царства» здобув нагороду в спеціальній номінації «За внесок у розвиток культурно-пізнавального туризму в Росії та на міжнародному рівні», яку отримували Христофор Константініді, причетний до подій російської окупації Криму депутат Державної Думи РФ від Ростовської області Віктор Водолацький, міністр курортів, туризму та олімпійської спадщини Краснодарського краю Світлана Балаєва та «директор департаменту економічного розвитку Севастополя» Денис Профатилов.

Віталій СОЛОНЧАК

Головне фото: Географія проекту “Золоте кільце Боспорського царства”

SHARE