У жовтні 2020 року стало відомо, що так зване «Міністерство майнових і земельних відносин Криму» продає кримський винзавод «Масандра». Під час заочного голосування 14 жовтня «депутати парламенту Криму» погодили проведення приватизації виробничо-аграрного об’єднання «Масандра». За рішення про приватизацію проголосували 60 депутатів, проти – 13, утримався – 1, не голосував один депутат. Окупанти на торги виставили 100% акцій АТ “Виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» із початковою вартістю – 5,3 мільярда рублів або близько 70 мільйонів доларів. Аби взяти участь в аукціоні, необхідно заплатити 20 відсотків від стартової ціни акцій – тобто близько 1 мільярда рублів. Аукціон відбудеться на 14 грудня. 

Цінність комбінату

«Масандра» є найстарішим і найбільшим винзаводом Криму –  в 1998 році його колекцію вин занесли в Книгу рекордів Гіннеса як найбільшу в світі. Виноробне підприємство, зазначимо, належить Мінагрополітики України. Підприємство Росія «націоналізувала» (читайте – вкрала державне майно України – ред.) після окупації півострова навесні 2014 року. «Масандру» окупанти оголосили власністю управління справами президента Росії. Проте на материковій частині України продовжує діяти концерн «Національне виробничо-аграрне об’єднання “Масандра».

Що ж забрала Росія в України? Проаналізуємо детальніше.

Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра» (НВАО Масандра) — виноградо-виноробний комбінат харчової промисловості України в смт Масандра на Південному березі Криму. Колекція вин Масандри (близько 1 млн пляшок) — одна з найбільших у світі і занесена в 1998 до Книги рекордів Гіннеса.

До НВАО «Масандра» входить 9 заводів первинного і вторинного виноробства та 3 самостійних заводи. Головне підприємство НВАО Масандра — Ялтинський завод марочних вин.

Станом на 2012 рік було вісім виноробних підприємств: ДП «Лівадія» (Лівадія), ДП «Гурзуф» (Гурзуф), ДП «Таврида» (Кипарисне), ДП «Алушта» (Алушта), ДП «Малоріченське» (Малоріченське), ДП «Привітне» (Привітне), ДП «Морське» (Морське), ДП «Судак» (Судак).

Масандра — найстаріше винне підземне сховище в Україні. Головний блок тунелей побудовано у 1897 р. — це 7 тунелей довжиною 150 метрів і шириною 5 метрів кожен. Тунелі розходяться віялом від центральної галереї. У них завжди зберігається температура 10—12 °C — найбільш прийнятна для витримки вина.

Після анексії Криму Росією 2014 року комбінат «Масандра» зіткнувся зі складнощами в роботі через російські норми, які відносять його продукцію до розряду «винних напоїв». Російські норми, на відміну від міжнародних, відносять до «винних напоїв» усі вина, для кріплення яких використовуються будь-які види спирту, крім виноградного.

До початку окупації Криму РФ виноробний комбінат «Масандра» випускав 60 марок марочних і ординарних вин. У 2006 р. вироблено 658 625 декалітрів вина, у 2009 р. — 1,5 млн декалітрів. вин. Щорічно розливалось близько 10 мільйонів пляшок.

Як росіяни крадуть «Масандру»

Загалом із 2014 року Росія «націоналізувала» в Криму близько 480 українських підприємств і організацій.

У 2015 році, після окупації Криму, у ЗМІ з’явилася інформація що «Міністерство аграрної політики та продовольства України» має намір налагодити випуск вин під торговою маркою «Масандра» на українських заводах.

У 2020 році окупаційний парламент Криму схвалив включення акцій «Масандри» до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, разом з іншими підприємствами (наприклад, Феодосійським оптичним заводом, який планується передати в структуру держкорпорації «Ростех»).

Відповідне розпорядження «Радміну» підписав «прем’єр-міністр республіки» Юрій Гоцанюк 15 жовтня 2020 року.

«Встановити щодо майна, включеного в Прогнозний план (програму) приватизації майна, що перебуває у державній власності Республіки Крим, на 2020 рік, затвердженій постановою Державної Ради Республіки Крим від 6 листопада 2019 року № 143-2/19, зазначеного в додатку до цього розпорядженням, спосіб приватизації – аукціон», – зазначено в документі.

Нижче, додаємо розпорядження та скріни з переліком підприємств, які Російська Федерація  незаконно «приватизовує». З документом також можна ознайомитися за посиланням.

10 листопада 2020 року так зване «Міністерство майнових та земельних відносин Республіки Крим» оприлюднило наказ номер 6138 «Про умови приватизації звичайних акцій Акціонерного товариства виробничо-аграрного об’єднання «Масандра», що перебуває у державній власності Республіки Крим», де описано умови приватизації акцій «Масандри».

«Приватизувати рухоме майно, включене до складу державного майна Республіки Крим та Реєстру майна, що перебуває у власності Республіки Крим, – звичайні акції в кількості 3 575 899 662 (три мільярди п’ятсот сімдесят п’ять мільйонів вісімсот дев’яносто дев’ять тисяч шістсот шістдесят дві) штуки, номінальною вартістю 1 (один) рубль за одну акцію, загальною номінальною вартістю 3 575 899 662 (три мільярди п’ятсот сімдесят п’ять мільйонів вісімсот дев’яносто дев’ять тисяч шістсот шістдесят дві) рубля 00 копійок, складові 100% Статутного капіталу Акціонерного товариства «Виробничо-аграрне об’єднання« Масандра»… шляхом продажу єдиним лотом на аукціоні в електронній формі… Встановити початкову ціну продажу майна…в розмірі 5 300 674 000 (п’ять мільярдів триста мільйонів шістсот сімдесят чотири тисячі) рублів», – вказано у документах окупантів.

У середині жовтня депутат Держдуми Росії від партії «Єдіная Росія» Євгеній Фьодоров в інтерв’ю телеканалу «Перший Севастопольський» не виключив, що торги за «Масандру» можуть привернути увагу, в першу чергу, забудовників, а не виноробів: «Бізнес керується вигодою. Якщо вигідніше продати землю, ніж налагодити виробництво, то так і зроблять ‒ просто подивляться на цифри. Є певні розрахунки: виторг підприємства за п’ять-десять років має перевищувати виторг від простого продажу землі. Якщо це станеться, то власник розпродасть землі «Масандри» ‒ це очевидно. Я думаю, що на приватизацію, у першу чергу, підуть саме компанії-забудовники».

До речі, російські журналісти називають прізвища бізнес-омбудсмена Росії Бориса Тітова, ексміністра сільського господарства Росії Олександра Ткачова і президента «Сбербанка» Росії Германа Грефа. Саме останнього російські та кримські ЗМІ вважають фаворитом на українську «Масандру».

Однак, потрібно пам’ятати, що потенційним покупцям «Масандри» загрожують українські та міжнародні санкції за операції із захопленим у Криму майном.

Реакція України

Віцепрем’єр-міністр України Олексій Резніков, коментуючи інформацію про продаж окупантами «Масандри», заявив, що в список успішних судових справ України проти Росії може увійти справа про пограбування кримського винзаводу «Масандра».

«Питання пограбування українського винзаводу «Масандра», цілком ймовірно, увійде до переліку успішних судових кейсів проти РФ. Ми знаємо про цю ситуацію (про продаж „Массандри“ — ред.)… Такі випадки в тому числі будуть предметом фіксації центру, про який ми з вами говоримо», — сказав віце-прем’єр.

Так, раніше він повідомив, що наразі триває робота над створенням в Україні центру реагування на порушення прав людини, який, зокрема, здійснюватиме моніторинг і систематизуватиме доказову базу щодо порушень, пов’язаних зі збройною агресією Російської Федерації.

«Питань успішних судових кейсів буде багато. Я хочу навести приклад справи Ощадбанку, переможну, вони вже мають судові рішення на стягнення з Російської Федерації коштів, які втратив банк; справа НАК «Нафтогаз». Так само і питання пограбування в тому числі нашої Масандри увійде до цього переліку… Ми точно це фіксуємо і ми знаємо про цей факт», — додав Резніков.

Представництво Президента в АР Крим також зібрало та передало до Прокуратури Автономної республіки Крим та міста Севастополя інформацію про незаконну «націоналізацію» Державного концерну «Національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра», який станом на 1 січня 2014 року належав до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України

«В рамках міжвідомчої співпраці Прокуратурою Автономної Республіки Крим та міста Севастополя повідомлено, що за вказаними фактами здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням кримінального провадження кримінальних правопорушень щодо незаконного привласнення та розтратою майна, викрадення та привласнення, документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем тощо»,  – вказано у повідомленні.

Досудовим розслідуванням встановлено, що представниками незаконно створених на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя «Державної Ради Республіки Крим», «Ради Міністрів Криму» та інших незаконних органів влади, прийнято низку рішень про так звану «націоналізацію» та розпродаж майна, яке перебуває на балансі державних підприємств, установ, організацій у зв’язку з цим державі заподіяні збитки в особливо великих розмірах. Передані Представництвом матеріали перевіряються та долучаються до кримінальних проваджень.

Міжнародний аспект

Після тимчасової окупації Криму «Масандра» не може продавати свої вина за кордоном, адже потрапила під міжнародні санкції. Нагадаємо, у 2014 році Європейський союз ввів санкції проти 9 кримських компаній, 4 з яких є виробниками вин та алкогольних напоїв. Під санкції потрапили «Азовський лікеро-горілчаний завод», національне виробничо-аграрне об’єднання «Масандра», «Агрофірма «Магарач» та «Завод шампанських вин «Новий світ». Того ж року Рада ЄС заборонила імпорт товарів з Криму. Україна зберегла за собою право продавати вино під брендом «Масандра».

Вина «Масандри» намагались привозити на виставки як російський продукт. У 2017 році поліція Італії через це арештовували продукцію виробника.

У 2015 році українська прокуратура відкрила кримінальне провадження стосовно директора «Масандри» Яніни Павленко, яка самовільно відкрила 240-річну пляшку вина для Владіміра Путіна і експрем’єр-міністра Італії Сильвіо Берлусконі.

До речі, днями видання Кримінформ повідомило з посиланням на пресслужбу окупаційної адміністрації, що так звані «депутати» Ялти погодили призначення гендиректора «Масандри» Яніни Павленко на посаду першого заступника голови окупаційної адміністрації міста. За узгодження призначення Яніни Павленко на посаду першого заступника голови окупаційної адміністрації Ялти проголосували 24 з 26 присутніх на засіданні депутатів Ялтинської «міськради». Раніше т.зв. «Глава Криму» Аксьонов запропонував генеральному директору підприємства «Масандра» взяти участь в конкурсі на посаду голови адміністрації Ялти. Павленко цю пропозицію прийняла і пообіцяла зробити Ялту «містом щастя для кожного її жителя».

США та Європейський союз не визнали Крим у складі Російської Федерації, у 2014 році були введені економічні санкції відносно Росії та компаній, які продовжують співпрацювати з підприємствами окупованого Криму.

Раніше Україна направила інформаційні листи про незаконне привласнення Росією українського приватного і державного майна в анексованому Криму до Міжнародного кримінального суду.

Лілія КАРП’ЯК

Фото з публічних джерел

Інформаційний партнер редакція газети “Кримська світлиця”

SHARE