Захоплення Криму РФ змусила литовців, естонців та поляків переглянути концепцію оборони своїх країн

756

Протягом минулого тижня на запрошення Сейму Литовської Республіки та Союзу Стрілків Литви мав честь приймати участь у міжнародній конференції «Взаємодія держави і громадян з метою забезпечення територіальної оборони країни». Протягом трьох днів я слухав виступи військових та цивільних людей з Литви, Естонії, Польщі, задавав питання та намагався зрозуміти…

Литовці, естонці та поляки «прокинулися» саме після подій в Україні 2014 року. Захоплення Криму російськими військовими, під виглядом місцевого населення, та безпосереднє вторгнення в український Донбас змусило повністю переглянути концепції оборони цих країн.

Прибалтійські держави шукають спосіб залучення якомога більше верств населення у справи оборони своєї країни: професійна служба в армії, строкова служба, служба у добровольчих загонах (коли людина веде звичайний спосіб життя, але протягом року декілька разів, до 50 діб на рік, відбуває службу як військовослужбовець, під час якої проходить навчання військовій професії), участь  в організації Союз Стрілків Литви. Кожен сам обирає необхідний йому варіант в залежності від стану здоров’я, віку, способу життя та інших переваг.

Але армія організовує цей процес, армія сприяє залученню громадян до оборони. Як влучно сказав командувач Добровольчих Сил Національної Оборони Литви полковник Артурас Ясінскас: «Армія є найкращим сервісом для своїх громадян. Неважливо, хто ти – підприємець, чиновник, студент, школяр, пенсіонер – обирай, приймай рішення, вчися, служи!»

І це правда. Через різні форми участі армія залучає громадян до оборони, пропагує бути чесним, відважним, любити та захищати свою країну.

Я питав багатьох литовців з Добровольчих Сил Національної Оборони та з Союзу Стрілків Литви, що саме вплинуло на їх рішення долучитися до оборони своєї країни. І вони чесно відповідали: «Страх. Ми бачили, що Росія зробила в Криму, ми знаємо, що вона робить на Сході України. Ми не хочемо цього в Литві». І якщо офіційні службові особи публічно називають Росію «ненадійною країною», то звичайні громадяни Литви абсолютно чітко повідомляють про своє сприйняття Росії як ворога.

Агресія Росії проти України сколихнула мирне життя прибалтійських країн. За словами литовців, вони відчувають зростання патріотичного духу серед своїх громадян. Кількість охочих боронити свою країну постійно збільшується. Оборона країни наповнюється новим сенсом. «Працювати можна не лише зі зброєю, не лише в лісі чи степу. Працювати можна не військовими методами», – так висловлює своє розуміння оборони членкіня Союзу Стрілків Литви пані Аурелія Каткувієне.

litva_dalyaНова хвиля росту Союзу Стрілків Литви та Добровольчих Сил Національної Оброни Литви пов’язана в першу чергу з подіями в нашій країні. Литовці перші з іноземних країн, хто був на Майдані в лютому 2014 року та надав медичну допомогу нашій країні. Литва – наш адвокат та захисник України в Європейській політиці.

23 листопада в Вільнюсі проводився урочистий парад до Дня збройних сил Литви. Після параду наша делегація,  під час випадкової зустрічі з Президентом Литви Далєю Грібаускайте, висловила Президенту свою глибоку подяку за допомогу Україні з боку Литовський Республіці.

Сергій Мокренюк,

голова громадської організації «Євромайдан-Крим»

SHARE