Заробітна плата в Криму: міфи та реальність

1212

Нещодавно  окупаційна влада відзвітувала про чергове зростання заробітної плати: для бюджетників вона в порівнянні з минулим роком зросла в 2-3 рази, для працівників підприємств – поки що на 27%. Такі цифри не можуть не радувати кримчан, бо  “жити стало краще”, і, мабуть, веселіше. Але на ділі не все так райдужно. Середня зарплата, як ми розуміємо, це середнє арифметичне між мінімальною, наприклад, оклад спеціаліста без категорії в районних чи міських поселеннях становить 4650 рублів, і максимальною – у співробітника силових структур зарплата стартує від 50 тисяч рублів. Ось і вимальовується сума середньої зарплати по півострову у розмірі 20251 рубля за перше півріччя 2015 року. До того ж, останнім часом тенденція до підвищення змінилися на протилежну: зарплати почали знижуватися майже у всіх, за виключенням «силовиків».

Середня зарплата лікаря на початку 2015 року становила 44 900 рублів, у липні  вона впала до – 37 850, та у жовтні трошки підвищилася знову, але вже тільки до 38 430 рублів. Не забуваємо, однак, що це середній показник, який варіюється від мінімуму до максимуму. А мінімальні зарплати лікарів можуть становити і того менше – десь 10-12 тис. рублів. Зокрема, середня зарплата лікарів в муніципальних медустановах за перше півріччя 2015 року становитимуть всього 16 363 рубля, що навіть нижче, ніж у середньому по Росії, на 20%. Саме тому, з регіонів Криму надходить все більш  тривожна інформація про те, що в міських поліклініках залишилася працювати половина педіатрів і терапевтів, та й ті, в основному, пенсійного віку.

Підтверджує цю сумну тенденцію і Центр зайнятості, за  даними якого лікарі та медсестри на сьогоднішній день – це  найбільш затребувані професії на півострові. У містах та селах півострову чекають близько 500 лікарів та 200 медсестер.

До того ж, згідно з даними кримської статистики, кримські лікарі за російськими мірками живуть навіть дуже непогано: їхня зарплата на 50% перевищує середні російські показники. Тому в майбутньому зростання зарплат не буде, а от скорочення – цілком реальні.

Не краща ситуація і з педагогами, зарплати яких зазнали дивних метаморфоз: з 28 800 рублів  на початку 2015 року вони зросли до рекордної цифри в 41 200 рублів в середині літа і знову впали в жовтні майже до рівня початку року – 28 890 рублів. Хоча для більшості кримських педагогів ці цифри з області фантастики, бо на руки вони отримують зовсім інші гроші.

Зарплати кримських педагогів (за даними першого півріччя 2015 року) також виявилися вищими, ніж в середньому по Росії на 27%, тому кримським вчителям теж не варто сподіватися на підвищення окладів у майбутньому. До речі, педагоги також відносяться до числа дефіцитних спеціальностей на півострові: у Центрі зайнятості налічується 160 вакансій.

Третя дефіцитна спеціальність серед представників бюджетних установ  –  це держслужбовці,  яких також не вистачає, особливо на муніципальному рівні.  Потреба Криму в чиновниках становить 370 осіб. І головна причина дефіциту кадрів у цій сфері – низькі зарплати при великому навантаженні. Якщо вірити кримським статистикам, середня зарплата кримських чиновників за січень-червень 2015 року становлять 32 773 рубля. Однак, не забуваємо, що це середній показник між  зарплатою кримського депутатського корпусу, де навіть середня зарплата складає 55 000 рублів, та  працівників місцевої влади, середня зарплата яких не дотягує до 20 000 рублів. При цьому з 1 серпня місцевим депутатам і чиновникам підвищили зарплати. Зокрема, глави адміністрацій стали отримувати від 12 900 рублів у міських поселеннях до 17 100 рублів в міських округах. Однак мінімальна зарплата фахівця без категорії в муніципалітеті складає всього 4 650 рублів, тобто  в два рази менше прожиткового мінімуму (9 484 рубля).

Не краща ситуація з зарплатами на підприємствах Криму: з липня 2015 року  заробітна плата працівників плавно поповзла вниз: у липні на 7%, у серпні – ще на 5.6% (у серпні складала 21 570 рублів проти 24 462 в червні). Загальне падіння вже становить понад 12%. Якщо такі темпи збережуться, то до Нового року кримчани ризикують отримувати на чверть менше грошей.

При цьому на півострові залишається високою заборгованість по зарплатах. Незважаючи на постійні прокурорські перевірки, на 1 жовтня загальна сума заборгованості становить понад 85 мільйонів рублів.

Ось і виходить, що на папері в Криму зарплати ростуть, а на ділі більшості кримчан доводиться виживати на ті копійки, які платить їм окупаційна влада, враховуючи, що ціни на півострові вже вище московських.

Аліна Громова

для ІА «Голос Криму»

SHARE

1 COMMENT

Comments are closed.