За більше ніж 6 років тимчасової окупації Криму Російською Федерацією виросло покоління кримських дітей, яким щодня розповідають, що вони громадяни РФ і готують до того, що «свою батьківщину вони повинні захищати зі зброєю в руках».

Російська пропаганда залізла навіть в дитячі садочки – у ЗМІ можна знайти інформацію про так звані «паради дошкільнят» в Криму, які проводять представники Росгвардії. Особливо агресивно мілітаризацію окупаційна влада проводить у школах, через так звані об’єднання  Юнармія, ДОСААФ  (Добровільне товариство сприяння армії, авіації і флоту Росії), Кримпатріотцентр та інші.

Чому потрібно говорити про мілітаризацію дітей?

Після окупації система освіти півострова стала одним з ключових інструментів підкорення цивільного населення та мілітаризації громадян України на окупованій території. Основними цілями так званого «патріотичного виховання» в Криму є знищення української та кримськотатарської ідентичності кримських дітей та формування у них ідентичності «універсального російського громадянина».

Це означає, що діти повинні бути готові до «виконання громадянського обов’язку і конституційних обов’язків по захисту інтересів» РФ,  формування «необхідних якостей та навичок для виконання військового обов’язку у рядах збройних сил РФ. Невід’ємною складовою російської системи освіти в Криму стали культ війни, насильства, зброї, формування сприйняття України та західних країн як ворогів, толерування злочинів радянської влади, викривлення фактів про події в Україні тощо. Така система унеможливлює виховання поваги до прав людини, підготовку дітей в дусі розуміння, миру і терпимості, що гарантовано дітям Конвенцією про права дитини. Крім того, це позбавляє дітей, громадян України, можливості зберегти свою українську ідентичність.

Військовий парад в Керчі 9 травня 2019 року за участю молоді та підлітків, фото з сайту Кримської правозахисної групи

Правозахисники неодноразово підкреслювали, що Міжнародне гуманітарне право забороняє не тільки примус до служби в збройних силах держави-окупанта, а й пропаганду такої служби. Таким чином, злочин примусу до військової служби в формі нав’язування і пропаганди військової служби серед дітей в окупованому Криму є серйозним порушенням міжнародного гуманітарного права і може розглядатися як військовий злочин, а особи, які безпосередньо в цьому беруть участь, – як військові злочинці.

Так, Кримська правозахисна група у Доповіді про ситуацію з правами дітей в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь у контексті окупації півострова Російською Федерацією зазначає, що «Російська Федерація як держава-окупант, що поширює свою юрисдикцію на окуповані території Автономної республіки Крим та міста Севастополь, яка, будучи державою-учасницею Конвенції про права дитини, порушує свої міжнародно-правові зобов’язання відповідно до ст. 6, 8, 17, 38 цієї Конвенції».

Нещодавно правозахисники разом із представниками органів влади презентували список осіб, причетних до мілітаризації освітнього простору в Криму та знищення української ідентичності кримських дітей. Таке дослідження провели: Представництво президента України в Автономній Республіці Крим спільно з правозахисними організаціями «Кримська правозахисна група», «Українська Гельсінська спілка з прав людини» та ZMINA.

У цьому переліку 12 осіб: від так званих кримських міністрів освіти до вчителів шкіл. Серед них – «ексміністерка освіти, науки і молоді Республіки Крим» Наталія Гончарова, «начальник Управління освіти адміністрації м. Ялти» Ренард Кутковський, «директорка департаменту освіти і науки м. Севастополя» Олена Богомолова та інші.

За словами авторів дослідження, цей список складено, щоб привернути увагу до масових порушень прав дитини на території окупованого півострова та запобігти порушенням у майбутньому.

«Росія не лише нарощує свою фізичну присутність на території півострова з 2014 року, а й здійснює мілітаризацію суспільного життя. У першу чергу, через освіту. Небезпека системи, яку «будує» РФ в Криму полягає в тому, що в процес мілітаризації втягнуті діти від дитячих садочків, до шкіл та ВНЗ. Підкреслю, також, що ми не вважаємо, що всі вчителі чи освітяни в окупації є зрадниками чи мають нести відповідальність. Однак, саме ті з них, які свідомо мілітаризують освітній простір та знищують свідомість дітей, повинні бути відомими та розуміти, що понесуть за це відповідальність”, – прокоментувала керівниця служби з питань реінтеграції та деокупації Представництва президента України в АР Крим Олена Халімон.

Володимир Чекригін, заступник голови правління Кримської правозахисної групи, додав, що кримська система шкільної освіти пропагує службу в російських військах. Навіть більше, на це витрачаються мільйони рублів з державного бюджету. Правозахисник переконаний: така пропаганда, особливо коли вона спрямована на дітей до 15 років, у яких ще не сформоване критичне мислення, по суті, є однією з форм примусу до подальшої служби в збройних силах РФ.

«РФ системно проводить агресивну мілітарі–пропаганду серед кримських дітей, витрачаючи на це сотні мільйонів рублів з державного бюджету. До цієї діяльності залучені не тільки російські військові, але й так звані «міністерства» освіти, спорту і культури окупаційної влади у Криму. Вся система шкільної освіти у тій чи іншій формі пропагує службу в російських військах та «ценности русского мира», що позбавляє дітей можливості виявляти українську ідентичність або вільно вибирати свою ідентичність. Така пропаганда, особливо коли вона спрямована на дітей до 15 років, у яких ще не сформоване критичне мислення, по суті є однією з форм примусу до подальшої служби у збройних силах РФ. Такі дії окупанта слід розглядати як воєнний злочин з точки зору міжнародного гуманітарного права та як порушення норм Конвенції про права дитини», – каже Чекригін.

Ситуація в окупованому Криму має розглядатися в контексті 29-ї статті Конвенції про права людини, яка передбачає підготовку дитини до свідомого життя у вільному суспільстві в атмосфері розуміння, миру, терпимості та рівності.

«Виховання в дітях позитивного ставлення до армії, військових формувань, схиляння дітей та молоді до служби в армії держави-окупанта порушує це базове право, закріплене в міжнародному документі, який Росія ратифікувала ще в 1993 році», – пояснила керівниця освітнього напряму Української Гельсінської спілки з прав людини Валентина Потапова.

Українська влада реагує на такі порушення: Прокуратура АРК та м. Севастополя документує факти військової пропаганди серед дітей та стежить за станом освіти на тимчасово окупованому півострові.

Прокурорка відомства Ольга Пірогова повідомила, що готується підозра одному з організаторів військово-патріотичного виховання кримських дітей за пропаганду серед цивільного населення служби в армії країни-окупанта.

«Ми також встановили низку установ та організацій у Криму, які отримують фінансування та оснащення від РФ, погоджують програми військово-патріотичного виховання дітей та займаються пропагандою», – додала Пірогова.

Надалі список осіб, причетних до мілітаризації кримської освіти, буде використаний у кримінальних провадженнях та разом з іншими доказами тане підґрунтям для просування нових санкцій щодо осіб, причетних до грубих порушень прав людини в окупованому Криму.

Хто вони, мілітаризатори дітей?

У списку складеному владою та громадськими об’єднаннями 12 осіб: від так званих кримських міністрів освіти до вчителів шкіл. Серед них – «ексміністерка освіти, науки і молоді Республіки Крим» Наталія Гончарова та Валентина Лаврик (діюча «міністерша освіти»), «начальник Управління освіти адміністрації м. Ялти» Ренард Кутковський, «директорка департаменту освіти і науки м. Севастополя» Олена Богомолова та інші. Проаналізуємо як здійснюють мілітаризацію окремі з вищезазначених осіб.

Ірина Клюєва, фото надано автором

Ірина Клюєва – так звана «Уповноважена з прав дитини в Республіці Крим» також є у списку. Вона народилася 1966 року в місті Шепетівка Хмельницької області. Згодом – навчання у Харківському державному університеті ім. Горького, у 2007 році закінчила Харківський регіональний інститут державного управління НАДУ при Президентові України. Працювала репетитором, учителем географії Харківської середньої школи № 22. З 1991 по 1999 працювала в Першотравневій загальноосвітній школі № 2, з 1999 по 2000 рік методистом методичного кабінету відділу освіти Первомайської райдержадміністрації. З червня по вересень 2014 року обіймала посаду голови Комісії Державної Ради Республіки Крим у справах біженців зі статусом постійної комісії. А 22 вересня 2014 року була призначена на посаду Уповноваженого з прав дитини в Республіці Крим.

Виконуючи посадові обов’язки в окупаційних органах влади так званого «Уповноваженого з прав дитини в Республіці Крим» замість захисту прав дитини долучилась до проведення політики мілітаризації дітей та сприяння поширенню так званих військово-патріотичних рухів держави-окупанта.

На думку Ірини Клюєвої, «сьогодні багато говориться про необхідність створення умов для військово-патріотичного виховання дітей, але мало де це реалізовано на практиці, позитивним прикладом можна назвати роботу клубу «Ратники Русі». Члени клубу вже сьогодні проводять з учнями шкіл заняття з рукопашного бою, акробатики, військово-прикладних дисциплін. Хлопці, які займаються в секціях, не тільки зміцнюють спортивні навички, які знадобляться в житті, але і формують свій характер».

Клюєва активно з’являється та висвітлює заходи, що стосуються співпраці між організаціями, які здійснюють мілітаризацію дітей в Криму. Так, 22 вересня 2016 року між Фондом дитячого дзюдо Криму в особі його голови, Косолапова Олега і члена опікунської ради, Уповноваженого з прав дитини в Республіці Крим, Клюєвої Ірини Дмитрівни і ДОСААФ Росії в Республіці Крим підписано угоду про спільну діяльність. З боку ДТСААФу підпис під угодою поставив в.о. голови Регіонального відділення ДОСААФ Росії Республіки Крим КАРАМЕНОВ Амангільди Аманженовіч. 20 березня 2018 року Уповноважений з прав дитини в Республіці Крим Ірина Клюєва підписали Угоду про взаємодію з начальником регіонального штабу «ЮНАРМІЯ» в Республіці Крим.  25 грудня 2018 року, в Будинку офіцерів міста Сімферополя, пройшов IV Зліт Кримського регіонального відділення Всеросійського дитячо-юнацького військово-патріотичного громадського руху «ЮНАРМІЯ». Почесними гостями зльоту стали Уповноважений з прав дитини в Республіці Крим Ірина Дмитрівна Клюєва і Депутат Державної Думи Федеральних зборів Російської Федерації VII скликання – Михайло Сергійович Шеремет. 29 листопада 2019 спільно з членом Комітету Ради Федерації з міжнародних справ Цековим С.П., депутатом Державної Думи Російської Федерації Шереметом М.С. і заступником голови Ради міністрів Республіки Крим Михайличенко І.М. Уповноважений з прав дитини в Республіці Крим взяла участь у засіданні Опікунської ради Кримського відділення ВВПОД «ЮНАРМІЯ». Розглядалися такі питання: співпраця з Російським Географічним суспільством; підсумки реалізації основних заходів щодо сприяння розвитку юнармійского руху в Республіці Крим в 2019 році; аспекти підготовки і професійної перепідготовки педагогічних кадрів для сфери патріотичного виховання та розвитку юнармійского руху в Республіці Крим; перспективи напрями розвитку юнармійского руху в Республіці Крим і проект плану роботи на 2020 рік.

Наталія Трещева, фото надано автором

Наталія Трещева, так званий директор муніципальної бюджетної освітньої установи «Школа-гімназія №10 ім. Е.К. Покровського». Заслужений вчитель України, переможець конкурсу «Учитель року-2008» в номінації «Біологія», переможець Кримського республіканського конкурсу на кращий науково-методичне посібник в 2012 р.

Посаду директора займає з 2013 року. З 2016 року розпочала активну роботу над запровадженням у школі перших в тимчасово окупованому Криму козачих класів. Особливістю таких класів є постійне носіння учнями (юнаками) військової форми (характерної для російських козачих формувань) та виховання на основі православної віри та любові до Росії. У 2016 році до такого класу було набрано 32 учні. У 2017 році в школі створено Маріїнський козачий клас (виключно для дівчаток).

У 2018 році Трещева Н.В.  нагороджена Почесною грамотою Загальноросійської громадської організації «Російське кадетське братство» м. Москва за ініціативу в розвитку кадетського руху, творчий підхід до організації навчально-виховного процесу, розвиток індивідуальних здібностей кадет, виховання в них моральності, патріотизму і любові до Росії.

Ренард Кутковський, фото надано автором

Ренард Кутковський 1983 року народження, раніше був директором Артеківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов Ялтинської міської ради. Так званий Начальник Управління освіти адміністрації міста Ялти Республіки Крим.

Виконуючи посадові обов’язки в підконтрольному окупаційній владі органі освіти видав Наказ 193/01-05 від 08.05.2019 «Про проведення навчальних зборів з юнаками 10-х класів загальноосвітніх установ муніципальної освіти міський округ Ялта Республіки Крим», яким з метою виконання практичної частини програми курсу «Основи військової служби» наказав керівникам загальноосвітніх установ організувати проведення навчальних зборів з юнаками 10-х класів на базі загальноосвітніх установ муніципальної освіти міський округ Ялта Республіки Крим в період з 27.05.2019 по 31.05.2019.

Володимир Кривошеєв, фото надано автором

Володимир Кривошеєв 1960 року народження, громадянин України. Освіта вища – Свердловське вище військово-політичне танково-артилерійське училище (1983 р.), кваліфікація учитель історії та суспільствознавства.

На тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, а саме у м. Джанкой та Джанкойському районі активно сприяє мілітаризації дітей та освітнього процесу. Працюючи в так званій Муніципальній освітній установі «Школа-гімназія №6» міста Джанкоя» учителем історії, суспільствознавства та основ безпеки життєдіяльності створив та очолює місцевий осередок всеросійського дитячо-юнацького військово-патріотичного руху «Юнармія». У той же час з метою посилення розвитку військово-патріотичного руху держави-окупанта серед дітей, у 2016 році заснував так званий «Центр військово-патріотичного виховання та науково-технічної творчості молоді «Сиваш». Поєднуючи професію вчителя з роллю засновника військово-патріотичного центру та керівника місцевого осередку військово-патріотичного руху «Юнармія» створив один з найпотужніших осередків мілітаризації дітей, виховання їх в дусі російського патріотизму та підготовки до служби в збройних силах держави-окупанта.

Чи можливо захистити дітей від мілітаризації?

Як захистити дітей від мілітаризації та що має зробити Україна, щоб врятувати їх на окупованих територіях від мілітаризації свідомості, яку Росія проводить там протягом шести років?  Правозахисники переконані, що єдиного рецепту немає, але обов’язково мають бути присутні у українській політиці такі елемени:

  • проведення системних моніторингів ситуації з дотриманням прав людини на окупованих територіях;
  • системний збір доказів порушень прав людини й міжнародного гуманітарного права на окупованих територіях;
  • підготовка тематичних повідомлень до Міжнародного кримінального суду і міжнародних організацій щодо виявлених порушень;
  • збільшення обсягів незалежного інформування українського суспільства про ситуацію на окупованих територіях і на лініях розмежування відповідно до міжнародних стандартів журналістики;
  • робота з адвокації доступу міжнародних моніторингових місій до Криму.

Якщо всі ці дії Україна зможе поступово втілити, то це стане величезним проривом і надасть додаткові можливості для захисту дітей та молоді – громадян України, які живуть в окупації і є прямими жертвами інформаційної агресії РФ. 

Ольга ГЕРАСИМЧУК

Фото з публічних джерел

SHARE