Вступна кампанія для дітей з окупованих територій: обіцянки і реальність

428

Дуже часто слова політиків розбігаються із виконанням обіцянок, або тлумаченням цих слів, особливо, якщо це слова високопосадовців. Ось так відбулося і з однією обіцянкою Президента України В. Зеленського щодо вступу дітей з тимчасово окупованих територій до закладів вищої освіти. Як говорять:  промовляли одне, а вийшло як завжди. З чого ж все почалося?

У червні 2020 року Президент України заявив, що діти з окупованих територій «матимуть можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком». І дійсно, слово не розійшлося із ділом, бо 3 липня 2020 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про вищу освіту” щодо особливостей вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей», відповідно до якого  був змінений абзац третій частини третьої статті  44 Закону  України «Про вищу освіту», який зазначав: «Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія окремих районів Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, які отримали документ про повну загальну середню освіту, прийом на навчання до закладів вищої освіти здійснюється у межах установлених квот прийому до закладів вищої освіти України».

Вже 10 липня 2020 року на офіційному сайті Президента України була розміщена інформація, що «вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти». Інформацію щодо ініціативи Президента України продублювали більшість ЗМІ України: «Зміни передбачатимуть, що діти з цих територій матимуть змогу вступати до закладів вищої освіти України без складання зовнішнього незалежного оцінювання та матимуть можливість вступити до всіх вишів України, а не за обмеженим окремим списком, як це відбувається зараз» Освіта.UA;  «Зокрема, вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти за квотою, розмір якої визначає Міністерство освіти і науки України» Zaxid.net; «Цей закон розширює права вступу до закладів вищої освіти абітурієнтів з тимчасово окупованих територій Криму, Донбасу та населених пунктів, що перебувають на лінії зіткнення. Зокрема, вони зможуть вступити до будь-якого закладу вищої освіти за квотою, розмір якої визначає Міністерство освіти і науки» Лівий берег.

Зверніть увагу на слова «до будь-якого закладу вищої освіти», в подальшому тексті це буде дуже важливо.

Отже, які ж заклади вважаються закладами вищої освіти? Тут дуже легко, адже у ст. 28 Закону  України «Про вищу освіту» визначає що «В Україні діють заклади вищої освіти таких типів: 1) університет; 2) академія, інститут; 3) коледж».

Виникає наступне питання: «А скільки ж цих закладів вищої освіти?» Державна служба статистики України на сторінці «Заклади вищої освіти» інформує, що у 2019 – 2020 навчальному році в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях) було 619 закладів вищої освіти (281 університетів, академій, інститутів і 338 коледжів, технікумів, училищ).

А зараз саме цікаве. У 2021 році Міністерство освіти і науки України (далі – МОН) поширює інформацію, що дітям з тимчасово окупованих територій для вступу за спрощеною системою можна обирати заклади вищої освіти на базі яких створені Освітні центри «Крим – Україна» чи «Донбас – Україна». Так, наприклад, Покрокова інструкція вступникам з тимчасово окупованих територій – 2021 рік, яка знаходиться на сайті Міністерства освіти і науки України (Головна – Жителям Донбасу та Криму – Вступникам – Покрокова інструкція вступникам з тимчасово окупованих територій – 2021 рік) пропонує: «1. Оберіть ОЦ «Донбас-Україна» або «Крим-Україна» (перелік, адреса, контакти та графік роботи розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України,…)»

Перейшовши на сторінку Освітніх центрів на сайті МОН бачимо перелік … з 214 закладів вищої освіти, але ж в Україні їх 619. Можливо МОН врахувало тільки академії, університети та інститути? Але знову ні. У списку відомства 182 заклади вищої освіти (раніше ІІІ – IV ступенів) – академій, університетів та інститутів, яких всього за інформацією Держстату в України  281 заклад, а інші – це коледжі та технікуми.

От і виходить, що хотіли як краще, а вийшло як завжди. Це було б не так прикро, якби не відображалось на дітях з тимчасово окупованих територій, яким відмовляють у вступі за спрощеною системою, які зневірюються в обіцянках держави.

Олег ОХРЕДЬКО,
експерт ЦГП “Альменда”

SHARE