Вода Криму: від роздратування до погроз

30
Пересохша річка в Криму. Фото з сайту SmNews

У вересні окупаційна кримська влада на своїх нарадах чи не найбільше обговорювала питання водопостачання на території півострова. І це не дивно, адже 24 серпня, в Сімферополі та ще 39 населених пунктах Сімферопольського і Бахчисарайського районів стартував перший етап обмеження подачі води, а вже 7 вересня почався третій, найсуворіший, етап обмежень подачі води – питну воду жителям подають погодинно,  а в деяких районах  – один раз на день, переважно увечері. З 23 вересня обмеження подачі води в нічний час запровадили у Алушті, Партеніті та Малому Маяку.

Від популізму до істерики

Днями глава окупаційної влади Криму Сєргєй Аксьонов доручив викуповувати приватні свердловини та колодязі у зневоднених селах регіону, а в разі відмови їх продавати – запропонував «підключати прокуратуру».

Про це він заявив на засіданні оперативного штабу з водопостачання півострова, передає «Нова газета». «Вода – це стратегічна сировина. Якщо в даному випадку є якісь непорозуміння з власниками, підключайте прокуратуру і приймайте рішення. Водопостачання – спільна справа, і вода – для всіх, не чиясь власність, – сказав Аксьонов. – Там де відмовляються – приймайте рішення про примусовий викуп. По-іншому, колеги, не буде. Сьогодні води не вистачає всім».

Вода, яку отримують мешканці часто з домішками бруду та стоків. У Твітері користувачка RoksolanaToday&КрымUA оприлюднила фото води, яка йшла з крана у місті Сімферополі. Видно, що вона коричневого кольору та з домішками.

Однак, це не всі проблеми. Жителі багатоповерхових будинків у Сімферополі взагалі залишилися без води: через те, що тиск у системі був знижений, вище шостого поверху вода не піднімалася. Це визнала  і «місцева влада». «Голова адміністрації Сімферополя» Єлєна Проценко визнала, що за 5-6 вересня надійшло понад сто скарг на те, що навіть тоді, коли воду мають подавати за графіком, цього не відбувається.

У Севастополі теж ситуація не краща, оскільки тимчасово виконуючий обов’язки голови підконтрольного Кремлю уряду Севастополя Міхаіл Развожаєв звернувся до президента Росії Владіміра Путіна з проханням допомогти забезпечити місто водою і виділити для цього додаткове фінансування.

У питання водопостачання включилася й депутатка Держдуми Росії, експрокурор тимчасового окупованого Криму Наталья Поклонская. Вона повідомила, що Управління Верховного комісара ООН з прав людини відреагувало на її звернення щодо припинення водопостачання півострова дніпровською водою, в чому вона звинувачує владу України.

«Мені, як заступнику голови Комітету Державної Думи Росії з міжнародних справ, запропоновано співпрацю з Департаментом польових операцій і технічного співробітництва Управління ООН у наданні додаткової інформації з питання доступу до води в Криму», – написала вона в Facebook. Поклонская стверджувала, що ООН мало не визнала її статус як «представника Криму в парламенті Росії». Однак підтвердження цієї інформації з інших джерел, у тому числі від Управління Верховного комісара ООН, немає. Пізніше вона в соцмережах також звернулася в Генеральну прокуратуру України через питання подачі води до Криму, однак жодної реакції української сторони на це звернення не було.

У місії ООН повідомили, що, відповідаючи на запит Поклонской, директорка Відділу польових операцій і техспівпраці Управління Верховного комісара ООН з прав людини попросила Поклонскую надати інформацію Моніторинговій місії ООН в Україні, яка доповідає про ситуацію з прав людини по всій Україні, включно з Кримом. В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини повідомили, що позиція керівництва щодо статусу Криму залишається незмінною і базується на резолюціях Генасамблеї ООН стосовно «ситуації з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, Україна».

На заяву Поклонской відповіла перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар, охарактеризувавши, що депутатка Держдуми Росії «видає бажане за дійсне» – «Поклонська, як і її російські провідники, видають бажане за дійсне, маніпулюючи при цьому механізмом розгляду звернень в Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), розповідаючи про запрошення представників міжнародних організацій до Криму і намагаючись видати листи останніх як «визнання» себе і своїх дій в окупованому Криму».

Раніше російська влада Криму неодноразово повідомляла, що не потребує дніпровської води, яка надходила в Крим з материкової України. Так, спікер російського парламенту Криму Константінов говорив, що його «вкрай дратують розмови» про відновлення поставок води з материкової України через Північно-Кримський канал. Трохи більше, ніж рік тому, у червні 2019 року, він заявляв, що Крим не потребує відновлення поставок води з Дніпра,  повідомляло російське агентство РИА Новости. «Нам вода від України не потрібна. Вона страшенно забруднена. Мені недавно сказали фахівці, що вода, яка надходила до Криму, сприяла зростанню онкологічних захворювань. Що там ллється, ніхто не контролює … Зараз вони нехай самі розбираються зі своїми проблемами», – наголошував Константінов.

У зв’язку з нестачею прісної води в Криму кремлівський куратор окупованого Росією півострова Сергій Аксьонов висловлювався про те, що необхідно порушити кримінальні справи щодо людей, які розпорядилися перекрити Північно-Кримський канал.

«Представники окупаційної адміністрації РФ в Криму продовжують говорити про питання водопостачання. Лунають різні заяви та коментарі з приводу того, що хтось не має права «перекривати» річку Дніпро і «позбавляти доступу до води з неї». З цього приводу можна сказати наступне. Річка Дніпро вільно тече по території України, Білорусі та Росії. Ніхто не перекривав її русло та доступ до її води для людей, що проживають на території, по якій протікає річка Дніпро. Річка Дніпро не тече по території Криму. Україна перекрила не русло річки Дніпро, а перекрила штучну технологічну споруду (канал), яка знаходиться на території України, під юрисдикцією України і фінансується з державного бюджету України. На це Україна має повне право. Жодна інша держава не має права розпоряджатися каналом, це українська споруда і тільки Україна може визначати, яким чином її використовувати», відреагував на заяви кримської окупаційної влади Постійний Представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич.

У вересні в Криму навіть відбулися окремі одиночні пікети, під час яких активісти звинувачували владу у безгосподарності та корупції. Так, наприклад, 17 вересня неподалік «Ради міністрів Республіки Крим», відбувся одиночний пікет жителя села Опушки Сімферопольського району Сергія Васильєва, який вважає, що проблеми з водою в Криму виникли в першу чергу в зв’язку з безгосподарністю та корупцією вищих посадових осіб Республіки Крим, а також правоохоронних органів. У цьому він переконався на власному досвіді. Водопровід в його селі прокладає фірма у якій на момент укладення контракту вже не було допуску СРО (саморегулювальної організації). Незважаючи на розірвання договору і злочинну недбалість підрядника, роботи приймаються без зауважень, прокуратура і поліція не діють. Води в селі немає. Вірніше вона є, але не в будинках. Люди, які раніше погрожували Сергієві, в зв’язку з його антикорупційною діяльністю, заявляли, що вони приїхали від Аксьонова. Заяви про загрози, поліція розглядати відмовилася. На одиночні пікети виходили також інші активісти.

Нагадаємо, що раніше спікер російського парламенту Криму Володимир Константінов назвав припинення постачання води Північно-Кримським каналом «диверсією» і «державним терактом» і пообіцяв виставити за це рахунок владі України. «Шановна влада України, трильйони доларів Крим вам виставить за те, що ви зробили з нашою республікою», ‒ озвучував він.

Як бачимо, за останні півроку (адже за 6 років окупанти так і не змогли придумати яким чином забезпечити півострів питною водою) риторика «кримської влади» змінилася з впевненої і оптимістичної до фаталістичної. Окупанти почали повідомляти, що вони готуються до «найгіршого сценарію» з водопостачанням півострова. Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксьонов раніше повідомляв, що не виключає того, що Росія визнає надзвичайною ситуацію з водопостачанням Криму. Він також стверджував, що 2020 рік став найбільш посушливим за 150 років спостережень. Під час візиту до Криму 27 серпня навіть президент Росії Путін сказав, що питання водопостачання півострова «ще треба вирішувати».

Нові проблеми: нема води – нема опалення

Тим часом у ЗМІ частішають повідомлення, що у річках знижується рівень води, незаповнені водосховища.

Так, наприклад, рівень води в річці Бельбек, що тече територією Криму і Севастополя, значно знизився.  За словами місцевих жителів, рівень води в Бельбеку лише трохи підвищився після дощу на початку вересня.

У попередні роки найбільше місто півострова ‒ Сімферополь та найближчі до нього населені пункти забезпечувалися водою з трьох водосховищ: Аянського, Сімферопольського та Партизанського. За інформацією «віце-прем’єра Криму» Юрія Гоцанюка, загальний обсяг запасів у водосховищах природного стоку становить лише 23% від проєктного об’єму і 35% від торішнього запасу. «Водосховища, що живлять Сімферополь, заповнені сьогодні тільки на 12%».

Окупанти придумали, що будуть керувати дощами, адже це, на їхню думку, допоможе вирішити проблему води на півострові. Так, Аксьонов пропонує стріляти у хмари та дощами наповнювати обмілілі водосховища півострова. Для цього до Сімферополя з Росії мають перегнати літак-лабораторію. «Будь-які хмари, які заходитимуть на територію Республіки Крим і перебуватимуть над містом Сімферополь оброблятимуться відповідно», – сказав він.

У Криму вже розпочали підготовку до опалювального сезону. Логічно, що виникає запитання чи зможе окупаційна влада забезпечити теплом мешканців півострова, адже, зважаючи на проблеми з водою, опалювальний сезон може бути проблемним або зірваним. За повідомленнями так званого Міністерства житлово-комунального господарства російського уряду Криму, до опалювального сезону готові 90% об’єктів півострова. Але питання нині не стільки в технічному стані систем, а в дефіциті води, яка «постачає» тепло в будинки.

Те, що можуть бути проблеми з опаленням розуміють і мешканці півострова, які вже звертаються до Аксьонова з проханням вирішувати наявні проблеми.

«Ми, жителі Керчі, які проживають у провулку МТС і провулку 8 Березня, просимо вплинути на ситуацію з водопостачанням у нашому районі. Уже декілька місяців вода в наші будинки подається з дуже слабким тиском. Все літо ми були практично без води. Не за горами опалювальний сезон, а в наших будинках опалювальне обладнання через слабку подачу води просто не вмикається! Ми дуже стурбовані цим питанням і просимо допомогти в ситуації, що склалася», ‒ пишуть у групі в Facebook для звернень до російського глави Криму Аксьонова.

На сторінці Сергія Аксьонова в соцмережах, де він звітує, що «опалювальному сезону нічого не загрожує» люди коментують, що у нього «викривлена інформація», «казки продовжуються», «все промили на словах, кошти списали».

Так званий Міністр житлово-комунального господарства російського уряду Криму Дмітрій Черняєв зі свого боку запевнив, що опалювальний сезон відбудеться. «Для запуску котелень нам необхідно буде 25 тисяч кубометрів води. Ми плануємо запускати систему в трубопроводи вже з перших чисел жовтня. Нам цього достатньо, ми з водоканалом уже це прорахували», ‒ переконує чиновник.

Чи втримає оборону Україна?

У вересні російське Міністерство закордонних справ звинуватило Київ у водній блокаді та у тому, що Київ «порушив свої правозахисні зобов’язання», закріплені в міжнародних документах щодо води для Криму. Про це йшлося в заяві офіційного представника МЗС Росії Марії Захарової.

«Україна є учасником цілої низки міжнародних правозахисних договорів, отже, вона добровільно взяла на себе зобов’язання поважати, захищати, здійснювати зафіксовані в цих документах права людини, в тому числі перераховані вище. Таким чином, навмисне запровадження Києвом водної блокади може кваліфікуватися як порушення українською стороною своїх правозахисних зобов’язань, закріплених у міжнародних угодах», – цитує Захарову російське агентство ТАСС.

Однак, це відверта маніпуляція та перекладення обов’язків.

Раніше перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар повідомила, що позиція МЗС України з питання водозабезпечення жителів Криму залишається незмінною. «Росія – країна-окупант. Росія несе повну відповідальність за ситуацію в Криму», – сказала Джеппар.

Моніторингова місія ООН в Україні наполягає на тому, що з урахуванням анексії Кримського півострова, «Росія несе основну відповідальність за забезпечення доступу до води захищеним особам у Криму».

Українська влада та народні депутати спочатку робили неоднозначні та суперечливі заяви, що мали протилежний зміст.

Чітко і без зміни позиції висловлювалося Представництво Президента в АРК. Там відразу відкинули звинувачення російської влади щодо обов’язків України постачати воду до тимчасово окупованого Росією Криму й наголосили, що забезпечення окупованої території ресурсами є обов’язком держави-окупанта.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, який раніше теж заявляв, що «воду в окупований Крим треба подавати, бо там живуть українці», а згодом повідомив, що «уряд України не може подавати воду в окупований Росією Крим до деокупаціі півострова та повернення його до складу України», нещодавно проінформував, що російська влада офіційно не зверталися до українського керівництва щодо водозабезпечення анексованого Криму.

Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця вважає, що обговорювати відновлення поставок дніпровської води в окупований Крим можна лише в тому випадку, якщо Росія офіційно звернеться з таким проханням до влади України і при цьому визнає себе країною-окупантом.

«Для того щоб почати розмову про постачання води, вони (влада Росії – ред.), по-перше, повинні визнати, що вони країна-окупант і офіційно звернутися як країна-окупант, згідно з гуманітарним правом. Вони повинні звернутися до влади України з офіційним проханням, а не з погрозами, з істериками, розумієте. І тоді будемо дивитися, тоді відповідні міністерства і відомства будуть дивитися, яка повинна бути наша реакція. Наскільки мені відомо, на сьогодні країна-окупант ніколи не зверталася до України з проханням почати діалог про цю проблему. Замість цього ми бачимо багато метушні й істерик за лаштунками цієї проблеми», – зазначив посол.

Варто також зазначити, що нещодавно Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні до учасників 75-ї сесії Генасамблеї ООН закликав міжнародних партнерів України взяти участь у створенні міжнародної платформи щодо деокупації Криму, де ймовірно, також обговорюватимуть питання води в Крим.

Нагадаємо, що Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді через Північно-Кримський канал, що з’єднує головне русло Дніпра з півостровом. Після тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Російською Федерацією в 2014 році, постачання води на півострів припинили.

Андрій БОБАК

Фото з сайту SmNews

SHARE