Президент України нещодавно заявив, що попри різні виклики деокупація Автономної Республіки Крим буде для нього одним з головних пріоритетів. Експерти відразу ж взялися обговорювати питання: яким чином буде відбуватися деокупація тимчасово окупованого півострова – зі зброєю чи дипломатичним шляхом, які побоювання є у військових експертів та чи завозить Росія в Крим ядерну зброю?

Чи є в Криму ядерна зброя? 

З ростом мілітаризації окупованого Криму російська загроза з боку півострова постійно зростає. Є велика ймовірність того, що в Криму вже присутня ядерна зброя.

«Якщо раніше рівень озброєння Чорноморського флоту перебував на тактичному рівні, то зараз він вже піднятий до стратегічного. Росіяни відремонтували всі сховища ядерної зброї в Криму і заводять до Криму всі три компонента збройних сил: морське, повітряне та наземне озброєння. Сюди входять підводні човни, нові види літаків і вертольотів, зенітно-ракетні системи тощо. Представники кримських татар прямо стверджують, що ядерна зброя є в Криму. Я сам на 95% певен, що вона вже є на півострові», – зазначив військовий аналітик, генерал-лейтенант, колишній заступник начальника Генштабу Збройних сил України Ігор Романенко в інтерв’ю українській редакції «Радіо Свобода».

Нагадаємо, постійний представник України при ООН Володимир Єльченко на початку грудня 2018 заявив, що Росія готова доправити до Криму ядерну зброю та розвиває інфраструктуру для розміщення цієї зброї в окупованому Криму, створюючи загрози Європейському континенту та світу. З його слів, на півострові Кремль має можливості для проведення серйозних військових операцій – там розміщені кораблі, підводні човни, літаки і ракетні комплекси. 

Експерти фонду «Майдан закордонних справ» ще з 2014 року намагалися звернути увагу української влади на той факт, що в окупованому Криму з перших днів окупації посиленими темпами відновлюються збережені в Криму ще з радянських часів бази зберігання та обслуговування ядерної зброї. Подібні заяви робили і окремі депутати Верховної Ради України.

«В цілому в світі склалася ситуація, коли ядерна зброю, в більшій мірі, є зброєю стримування. Тому що при її застосуванні в результаті немає переможців. Програють усі. Але є і інша сторона. Вже озвучені певні заяви, які багато разів цитували ЗМІ Росії – «навіщо потрібен такий світ, в якому немає Росії» і т.д. Виходячи з подібних заяв виключати можливість того, що Росія психологічно готова застосувати ядерну зброю як зброю першого удару – не можна. При цьому вона не ризикуватиме своєю материкової територією, а застосує його з території, яка не є російською, тобто з окупованої РФ українській території і не визнаною російської світовою спільнотою. Я говорю про Кримський півострів. В результаті, якась частина громадян РФ, які вже іммігрували до Криму, може постраждати. Але в першу чергу постраждають громадяни України, які перебувають на окупованій території, а також ті громадяни України, які перебувають на материку (Україна), в залежності від того, куди дістане потім хмара ядерного вибуху, коли буде постріл з боку країн НАТО. Це загроза для України, і дуже велика. Так, Україна – не ядерна держава, і Будапештським меморандумом їй гарантувалося, що стосовно України не будуть застосовувати ядерну зброю. Одним з таких гарантів є Російська Федерація. Фактично Росія ставить Україну під загрозу застосування проти її території, нехай навіть тимчасово окупованої, ядерної зброї»,  – коментував ситуацію ЗМІ експерт Фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смєлянський.

Рано чи пізно поява ядерної зброї в Криму цілком можлива з боку РФ. Таку думку озвучив військовий експерт Олег Жданов. За його словами, ядерне озброєння можуть доставити в Криму і вантажівками, адже головна частина ракети не така вже і велика. Також є спеціальні контейнери, в яких перевозяться зброю і автомобільним транспортом.

«Відстежити їх можливо, але для цього потрібні сучасні засоби розвідки. Щось на зразок супутників, безпілотників. Наш партнери у НАТО регулярно здійснюють розвідувальні польоти навколо Криму, тому зможуть чітко моніторити цю ситуацію. Ядерна зброя може бути застосована, як попереджувальний удар для того, аби залякати всіх інших. У РФ воєнна доктрина має наступальний характер і вона містить у собі фазу, що Росія буде захищати власні інтереси в будь-якій точці земної кулі. То тут суто політичне рішення і військовий наказав від верховного головнокомандувача РФ – Володимира Путіна», – наголосив він.

Експерт також пояснив, чи може Росія ударом зачепити свою територію.

Коментар: «Це наш запобіжник, що ми розташовані дуже близько до кордону з РФ. Від Києва до Москви – 850 кілометрів і де буде радіоактивна хмара ніхто не може сказати. Але я скажу, що застосування тактичної ядерної зброї для артилерійських систем – це для нас небезпека. Якщо буде повномасштабна воєнна кампанія, то цілком вірогідне застосування і тактичної ядерної зброї, снарядів малої потужності», – зазначив військовий експерт.

Російська балістична ракета РС-24. Фото: Віталій Кузьмін

У 2016 році на півострові помічали ракетні установки, які можуть транспортувати ядерні заряди. Це питання постійно обговорюють українські та американські політики.

Зокрема, екскомандувач армії США в Європі Бен Ходжес вважає, що ядерна зброя на Кримському півострові – ключ для подальшого наступу і поширення геополітичного впливу Росії. Якщо РФ піде в наступ, удар з боку Криму буде частиною масштабної операції.

Народний депутат України Мустафа Джемілєв у 2016 році заявляв у Європарламенті, що Росія завезла до Криму ядерну зброю.

«За нашими даними, на півострів навіть завезли ядерне озброєння. Інформаційні служби Меджлісу мають дані про те, що завезено шість ядерних боєголовок. Згідно з інформацією нашої контррозвідки, там близько 70 тисяч військових, зокрема ФСБ  і поліція», – сказав Джемілєв, під час виступу в Європейському парламенті в рамках дебатів, присвячених окупації Криму.

Раніше також п’ятий президент України Петро Порошенко в Конгресі США заявляв, що Росія хоче розмістити ядерну зброю в Криму. Пізніше Кремль відповів на слова Порошенка про ядерну зброю в Криму, заявивши, що півострів – це територія Росії, і вона не має наміру обговорювати свої дії на ньому.

Російська Федерація може розміщувати в тимчасово окупованому Криму ядерну зброю. Нещодавно таку думку у ЗМІ висловив секретар Ради Національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. За його словами остаточного підтвердження в України немає, однак ядерна зброя на півострові може бути. Ще чотири роки тому ракетні установки помітили в Криму. Не виключено, що РФ транспортує ядерні заряди.

Данілов припускає, що ця зброя потрібна буде Росії в Криму, якщо Кремль почне програвати. «Те, що там може бути ядерна зброя – такого підтвердження остаточного у нас немає, але те, що це може статися найближчим часом, ми це чітко усвідомили. Це буде залежати від багатьох чинників і, якщо вони будуть бачити, що вони програють, вони обов’язково будуть цим питанням користуватися».

Росія розмістила ядерну зброю в окупованому Криму для того, щоб стримувати НАТО. Таку думку, ще у 2019 році оприлюднив директор Європейської програми безпеки Міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI) Ян Ентоні.

«Первинна задача ядерної зброї – це стримування. Це головна мета, з якою Росія розмістила її в Криму», – зазначив він. За його словами, на території Криму розташовані об’єкти, які можуть стати базою для російської ядерної зброї, що несе великі загрози.

Віце-адмірал, командувач Військово-морських сил Збройних сил України у 2014 – 2016 роках Сергій Гайдук заявив, що Російська Федерація розгортає в окупованому Криму тактичну ядерну зброю і нарощує кількість крилатих ракет на кораблях Чорноморського флоту. За його словами, країна-агресор РФ у своїй морській доктрині до 2020 року чітко визначила пріоритети дій і чітко прописала місце і роль Чорноморського флоту РФ у вирішенні геополітичних проблем в силовий спосіб і просування національних інтересів РФ.

«З 2014 року з моменту окупації Криму РФ збільшила кількість сумарного залпу крилатих ракет «Калібр» на кораблях Чорноморського флоту. Якщо в 2014 році ця цифра дорівнювала нулю, то у 2018 році ця цифра дорівнює 40 і у РФ є амбітні плани до 2020 року довести сумарний залп до 168. Це є реальна загроза національній безпеці», – заявив Гайдук.

За словами віце-адмірала, ці крилаті ракети можуть бути використані як проти морських так і проти наземних сил. Крім того, Гайдук відзначив, що «РФ у силовий спосіб почала розгортати в окупованому Криму тактичну ядерну зброю. Створена тріада сил: морська, авіаційна та берегова компонента, яка спроможна застосувати ядерну зброю», – додав він.

За допомогою ядерної зброї в Криму Росія може поширювати власний геополітичний вплив та проводити наступ. Так вважає колишній командувач американської армії в Європі Бен Ходжес. Частиною масштабної операції може стати саме удар з території Криму. Ходжес вважає, що РФ може піти в наступ нібито через нестачу питної води в Криму, або ж для того, щоб ввести ще більше «миротворців» у Придністров’я чи Білорусь.

Експерти переконані, що зруйнувати плани Путіна Україні допоможе розвинена транспортна інфраструктура та мобільні підрозділи. Війська України мають рухатись швидше, ніж ворог.

Переговори чи воєнні дії? 

Міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін переконаний, що  Кремль підвищить ставки влітку та восени і застосує цілий арсенал. На його думку, боротьба за повернення окупованого півострова може бути такою, що росіяни самі врешті зрозуміють, скільки насправді Крим приносить проблем Росії. Тож українська сторона повинна активно працювати з російською громадською думкою.

«Україна має важелі, і їх необхідно використовувати, для того щоб зробити окупований Крим реальною проблемою як всередині Росії, так і поза нею. Згідно з останнім опитуванням «Левада-Центру», зараз анексією Криму пишаються лише 30% росіян – після 43% в 2018 році. Падіння в півтора рази! Тобто маразм вщухає, і це відкриває для нас нові можливості – наприклад, цілеспрямовано доносити до росіян в соцмережах, що окупація Криму приносить їм тільки проблеми. Кожен громадянин країни повинен зрозуміти це. Що до санкцій, вони працюють добре, але треба всіляко перешкоджати спробам їх обійти», – заявив він.

Дипломат додав, що умовою деокупації Криму повинна стати така ситуація, в якій Росії буде вкрай невигідно надалі утримувати півострів під своїм контролем. Тільки у такому разі росіяни змусять Путіна почати обговорювати тему Криму, яка наразі є для нього забороненою, оскільки це неминуче закінчиться падінням його рейтингу та втратою влади.

«Для нього це табуйована тема. Як тільки він починає обговорювати Крим, то не просто показує себе слабким президентом Росії – це буде означати, що його скоро знесуть. Я не жартую і не перебільшую»», – наголосив ексміністр.

Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков переконаний, що Україні буде легше повернути анексований Росією Крим, ніж окуповані райони Донбасу.

«Історія з Кримом і повернення Криму назад в Україну повноцінно як окуповану сьогодні територію більш навіть, можливо, легкий варіант, тому що там не було бойових дій, як на частково окупованому Донбасі. Менше крові пролито», – заявив він.

Міністр також знає про заміщення населення, яке проводить Російська федерація в Криму та каже, що це задача, яку треба буде вирішувати. «Ще раз повторюю, що легко все не буває. Ми з вами живемо сьогодні у світі, коли класичні війни вже не ведуться, а ведуться гібридні війни. Тому відповіддю і захистом від гібридної агресії мають бути так само гібридні ходи», – підкреслив він.

Офіцер НАТО Гаррі Табах  впевнений, що Крим не повернути Україні переговорами.

Учасники переговорів щодо деокупації територій України не зацікавлені в тому, щоб вони закінчилися, впевнений.

Питання деокупації Криму й Донбасу не може бути вирішено шляхом переговорів у «нормандському», «будапештському» або будь-якому іншому форматі, навіть якщо до них долучаться США. Таку думку в ефірі телеканалу Obozrevatel TV висловив капітан ВМС США у відставці Гаррі Табах. – «Ці люди ніколи не захочуть, щоб діалог закінчився, їм дуже комфортно. Вони літають першим класом, живуть в хороших готелях, їдять хорошу їжу, отримують прекрасні зарплати. А ще їх показують по телевізору, вони роблять розумні обличчя, їх слухають», – переконаний Табах.

Натомість екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко все ж сподівається на повернення Криму. Він вважає, що існує кілька форматів, як винести питання Криму на міжнародний рівень. Є різні форми, як можна ту чи іншу проблему винести на міжнародний форум. Це може бути майданчик якоїсь міжнародної політичної організації, це можуть бути переговори на кшталт нормандських, може бути двосторонній рівень. Щодо першого напряму є позитивні зміни. «Ви напевно знаєте, що нашим дипломатам вдалося внести до порядку денного Генеральної Асамблеї ООН питання про тимчасово окуповані території України ‒ Крим і Донбас. Це означає, що в межах роботи Генасамблеї буде ухвалена резолюція, де фігуруватиме тема Криму. Інша справа, що резолюція Генасамблеї ООН для Росії ‒ не указ», – заявив дипломат.

Щоправда, він сумнівається в готовності західних партнерів до активних дій у вирішенні питання Криму. «Спочатку вони хочуть вирішити питання Донбасу. Чи правильно це, чи ні – питання риторичне. Я вважаю, що так само, як щодо Донбасу, має працювати відповідна група і щодо Криму, вона має чітко говорити, що це неприйнятно. Наша дипломатія має наполягати на тому, щоб певний формат щодо Криму був створений. Але він буде без Росії, це очевидно, тому що вона від участі в цих переговорах відмовиться», – вважає дипломат.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також вважає, що повернути Крим буде дуже складно. Він запропонував два міжнародні формати з деокупації Криму. На його думку, спочатку дискусія на цю тему може бути розгорнута без участі РФ, яка захопила український півострів. На превеликий жаль, будь-які мирні пропозиції, пов’язані з Кримом, наразі відірвані від реальності. Деокупація Криму можлива лише воєнним шляхом, ризики якого очевидні. «Наразі є тільки два формати. Перший формат – це міжнародні організації, коли ООН ухвалює резолюції, ЮНЕСКО теж ухвалює резолюції та здійснює дистанційне вивчення ситуації в Криму, місія ООН в Україні робить дистанційний моніторинг, Рада Європи теж ухвалює якісь рішення і намагається пробитися до Криму з візитом, Європейський Союз зберігає санкції. Другий формат – двосторонній, коли умовний Лавров кудись приїжджає і йому на перемовинах заявляють, що ніколи не визнають незаконної окупації Криму. А ми вважаємо, що потрібен якийсь креативний формат, де, подібно нормандському, відбувалася б розмова про Крим», – констатував дипломат.

При цьому він зазначив, що Росія спочатку противитиметься таким ініціативам, однак спілкування можна починати й без РФ, як тільки буде зрозуміло, який формат використовувати. У цілому Д. Кулеба висловив упевненість, що деокупація Криму рано чи пізно станеться. Україна повинна бути готова забрати півострів назад.

Однак, на словах можна довго сперечатися. Чи будуть результати від дій української влади? Хоча б та ж стратегія деокупації Криму, про яку вже не раз згадували у Міністерстві закордонних справ України та яка, за їхніми словами існує в проектному варіанті, але буде розширена і доповнена за рахунок ініціатив від РНБО, уряду та Офісу президента.

До воєнних дій також готується Україна та країни-партнери НАТО. Нагадаємо, що навчання «Об’єднані зусилля-2020» поширилися ледь не на всю територію України і залучили до тренувань близько 200 інструкторів, військових радників і спостерігачів від США, Великої Британії, Німеччини, Литви та Польщі, а також понад 100 військових частин та підрозділів усіх видів військ Збройних сил, близько 12 тисяч людей та 700 одиниць техніки. Одночасно з ними відбуваються на Яворівському полігоні у Львівській області навчання Rapid Trident-2020. ЗСУ, військові США, Німеччини, Данії, Румунії, Литви, Польщі, Канади та Великої Британії – загалом близько 4000 осіб – взяли участь у цих тренуваннях. Залучені конвертоплани США, колісна та гусенична військова техніка, армійська авіація Сухопутних військ та авіація Повітряних сил України.

Тому, питання часу – у якій формі відбуватимуться подальші війни за Крим – на міжнародних майданчиках, у словесних баталіях чи зі зброєю та військом.

Андрій БОБАК

Інформаційний партнер редакція газети “Кримська світлиця”

SHARE