«Москітний флот» як асиметрична відповідь морським загрозам

17

Після окупації Кримського півострова Україна втратила левова частку власних Військово-морських сил. Було втрачено 80% потенціалу ВМС, а  російськими військами захоплено корвети «Луцьк», «Хмельницький», «Тернопіль», «Придніпрв’я», підводний човен «Запоріжжя» та інші. Існування Військово-морських сил опинилося під загрозою. Це вимагало побудови амбітної та реалістичної стратегії розвитку ВМС, оскільки саме Чорне та Азовське моря можуть стати наступною площиною збройного протистояння України та Росії.
У 2018 році була затверджена Стратегія Військово-морських сил Збройних сил України 2035, яка має вдихнути нове життя у морський флот України. Реалізація перших етапів Стратегії відбуватиметься завдяки побудові “москітного флоту”. Фактично концепція «москітного флоту» була вперше застосована під час англо-данської війни 1807-1814 років, коли англійський десант знищив головний данський флот і не залишив данцям виходу, окрім як використовувати канонерки, невеликі військові судна. Концепція користувалася популярністю серед італійських стратегів часів Першої та Другої світових війн, дозволивши провести низку успішних операцій проти флотів Австро-Угорщини та Великобританії. Але справжній розвиток «москітного флоту» настав наприкінці XX і початку XXI століть, коли технологічний розвиток дозволив розміщувати на малогабаритних катерах сучасне ракетне озброєння.
«Москітний флот» складається зі швидких і маневрених бойових катерів, на яких може розміщуватися ракетне озброєння. Такі катери призначаються для одночасної дії великим групами. За словами Максима Паламарчука, експерта з безпекових досліджень: «Озброєні торпедами, а пізніше і протикорабельними ракетами швидкісні катери теоретично можуть потопити ворожий корабель будь-якого розміру. Перевага великих кораблів в озброєнні нівелюється чисельністю ворожих катерів». На його думку, що викладена в книзі «Військово-морська міць», саме завдяки тактиці атаки значними групами катерів з’явився термін «москітний флот» – поки вразиш одного, «вкусить» інший.
Альтернативою «москітному флоту» є традиційний флот, який складається з великогабаритних надводних кораблів типу корвет, фрегат, лінкор тощо. Але реалізація традиційної концепції розвитку ВМС вимагає захмарних для українського бюджету коштів і десятків років на побудову корабельного складу. Ба більше, традиційна концепція може виявитися просто  неефективною, оскільки можливості Російської Федерації з розбудови традиційних, великогабаритних бойових кораблів є неспівмірно вищими за українські. Перспектива досягнення переваги ВМС України над Чорноморським флотом у традиційних кораблях є сумнівною. Саме тому, розбудова «москітного флоту» на перших етапах розвитку ВМС – це асиметрична відповідь на загрози в Азово-Чорноморському регіоні.
Як зазначено в Стратегії, рішення про розвиток ВМС України на початкових етапах саме шляхом розбудови «москітного флоту» є найбільш реалістичним з точки зору балансу ефективності-вартості. Як зауважує адмірал Ігор Кабаненко: «Побудова одного багатоцільового корвету з  необхідною інфраструктурою відповідає вартості побудови 25-30 катерів «москітного угруповання». Завдяки своїй швидкості, маневреності і озброєнню, такі катери здатні виконувати практично весь спектр завдань, які притаманні класичним надводним кораблям. “Москітний флот” буде поступово нарощувати свій бойовий потенціал за рахунок покращення характеристик та нових зразків високотехнологічного озброєння. У поєднанні з інноваційною тактикою застосування та добре підготовленими екіпажами, катера “москітного флоту” дозволять перемагати сильнішого супротивника в морських боях і операціях.
Реалізація концепції «москітного флоту» вже триває.       У цьому році до лав ВМС встануть 2 бойових катери типу «Кентавр», а третій перебуває на стадії будівництва. У 2019 році Україна отримала від США 3 катери берегової охорони типу «Island», а в 2021 році планується отримання ще 3. Але найбільшим внеском у підвищення спроможності ВМС має стати продаж Україні 16 сучасних патрульних катерів Mark VI і відповідного озброєння. Державний департамент США вже погодив продаж Україні зазначених патрульних катерів, а їх отримання Україною очікується в 2020-2021 рр. За словами Андрія Риженка, заступника начальника штабу ВМС України 2004-2020 рр.: «Наявні фінансові ресурси роблять цілком реалістичним нарощування надводних сил ВМС України 25–30 катерами “москітного флоту” впродовж найближчих п’яти років», що стане значною силою в Чорноморському регіоні.
Україна повстала перед надзвичайно серйозними викликами в акваторії Чорного та Азовського морів. Потужності Чорноморського флоту Росії дозволяють проводити операції з блокування українських портів в Чорному морі, перешкоджання морській торгівлі та проведення військових операції проти України. «Москітний флот», в разі успішної реалізації концепції, стане важливим кроком для захисту національних інтересів України в Чорноморському регіоні та суттєвим стримуючим фактором для держави-агресора.

Іван КРИМСЬКИЙ

Фото з відкритих джерел

SHARE