Круглий стіл в Херсонській ОДА. Фото надано автором

2 березня 2021 року в приміщенні Херсонської обласної державної адміністрації відбувся круглий стіл з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

У заході взяли участь перший заступник голови Херсонської обласної ради – керівник виконавчого апарату Юрій Соболевський, перший заступник Херсонської ОДА Дмитро Бутрій, Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав жителів АР Крим та м. Севастополя Ірина Верігіна. До обговорення в онлайн-форматі з Києва долучились перший заступник Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігор Поночовний та представник Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун.

Під час круглого столу Дмитро Бутрій зазначив: «Сьогодні вся Україна дуже хоче, аби Крим якомога швидше звільнився від окупації.  26 лютого 2014 року українці, які вийшли на площу біля кримського парламенту, ще раз довели, що Крим є українським,  і що Україна – єдина і неподільна. Звільнення півострова від окупантів – це непросте завдання, але кожен з нас робить все від нього залежне, аби допомогти українцям в Криму. І роботу в цьому напрямку ми припиняти не будемо, а лише посилюватимемо її. Тим паче, що Херсонщина знаходиться найближче до тимчасово окупованого півострова», – констатував перший заступник Херсонської ОДА.

«Важливо, щоб саме на Херсонщині звертали особливу увагу на проблеми кримчан. Разом з тим, на центральному рівні також дуже багато робиться для деокупації півострова. Зокрема, декілька днів тому Президент підписав Указ, який передбачає реалізацію окремих заходів, спрямованих на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованих територій. Поміж іншого, документ передбачає створення Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи», – наголосив Представник Президента в АР Крим Антон Кориневич у доповіді на тему: «Ситуація на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та спротив кримчан російській окупації». Він також зазначив, що Рада національної безпеки та оборони має розробити проект стратегії деокупації та реінтеграції Криму. Таким чином Україна демонструє і кримчанам, і міжнародним партнерам, що вона працює над звільненням півострова. «На жаль, сьогодні Крим – сіра зона, територія безправ’я, де ситуація кожного дня лише погіршується. Люди на півострові продовжують страждати від окупації», – констатував Антон Кориневич.

У виступі заступника Міністра закордонних справ України Еміне Джапарової на тему: «Кримська платформа як один із пріоритетів зовнішньої політики України» була презентована мета та завдання, структура функціонування «Кримської платформи». «Наразі головне завдання – створити цілісну і комплексну стратегію з деокупації, яка об’єднає зусилля і на внутрішньому, і на зовнішньому рівнях. Адже всі ми маємо одну мету – звільнення Криму від окупантів», – зазначила Еміне Джепарова. За її словами, Кримська платформа якраз і має стати таким майданчиком, який дозволить напрацювати стратегічне бачення шляхів повернення півострова. Його ключові моменти – посилення санкцій, застосування інструментів міжнародної безпеки, дотримання норм гуманітарного права. Про це та інші виступи інформує Херсонська ОДА.

Учасники заходу неодноразово наголошували на важливості прийнятого Указу Президента України №78/2021 «Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя», виданого 26 лютого 2021 року. Зокрема, в  Указі зазначається: «З метою консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на деокупацію та відновлення територіальної цілісності України, подолання наслідків, спричинених тимчасовою окупацією Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також захисту прав та інтересів громадян України, розвитку кримськотатарської мови як важливої складової етнокультурної спадщини Українського народу постановляю:

  1. Утворити Організаційний комітет з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи.
  2. Затвердити персональний склад Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи (додається).
  3. Міністерству закордонних справ України забезпечити координацію участі України в діяльності Кримської платформи».

У виступах представників влади зазначалася дата проведення міжнародного саміту «Кримська платформа» 23 серпня 2021 року.

Указ та Склад Організаційного комітету з підготовки та проведення в Україні установчого саміту Кримської платформи за посиланням: УКАЗ

Далі на круглому столі виступила представник Уповноваженого Верховної Ради України з дотримання прав жителів АР Крим та м. Севастополя Ірина Верігіна, яка розповіла про утиски прав та свобод на тимчасово окупованих територіях АР Крим та м. Севастополя. «7 років окупаційна влада в Криму порушує права і свободи громадян, обмежує свободу слова й думки, проводить масові репресії проти українського та кримськотатарського народу, продовжує відмовляти у доступі незалежним міжнародним моніторинговим та гуманітарним місіям. Агресор дискримінує дітей в навчанні рідною мовою, здійснює примус до російського громадянства, обмежує права на свободу висловлювань, перешкоджає роботі незалежних журналістів», – зазначила представниця Омбудсмена.

У виступі на тему: «Події 26 лютого 2014 року та їх вплив на історію України. Роль корінного кримськотатарського народу у спротиві окупації Автономної республіки Крим та міста Севастополя» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив: «Чим довше триває окупація, тим сильніше страждає кримське населення, а також його територія. В України немає часу чекати, бо кожен день в окупації – це зруйновані людські життя тих, хто проживає на півострові і залишається вірним Україні».

Також було надано слово представнику Крайової Ради Українців Криму Андрію Щекуну, котрий виступив з доповіддю на тему: «Спротив кримських українців окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя».

«Сьогодні 2 березня, як раз сім років тому в Сімферополі відбулася перша в умовах російської окупації публічна акція під назвою «Крим проти окупації і за мир», організована активістами руху «Євромайдан-Крим». Біля пам’ятника Тарасу Шевченку близько п’ятдесяти  активістів виступили проти російського вторгнення на півострів. Під час заходу було зачитано відповідне звернення до міжнародної спільноти», – зазначив представник українців Криму.

Він також повідомив, що за результатами цієї акції було прийнято рішення про створення Всекримської української ради для захисту українців у Криму. У цей день під час акції він особисто закликав депутатів Верховної Ради України негайно прийняти рішення щодо виходу України з СНД:  «РФ порушила всі домовленості з Україною. Країни СНД мовчать – отже, підтримують окупацію України». 

«Коли 27 лютого були захоплені адміністративні будівлі, ми прийняли рішення, що вже не можемо виступати як рух «Євромайдан-Крим», і почали організовувати рух спротиву, який вже фактично організовувався в підпіллі, з загрозою для життя кожного з нас. Ми почали проводити свої акції біля пам`ятника Тарасу Шевченку у Сімферополі кожного дня, аби, в першу чергу, прорвати інформаційний простір. Бо після 26 лютого складалася така картинка, що всі в Криму щасливі: біля  адміністративних будівель лунають російські пісні, збираються проросійські активісти, вивішуються російські прапори. Всі ЗМІ були сконцентровані біля них, навіть, для українських каналів не було іншої картинки. Нам вдалося сколихнути громадськість до активніших дій, ми продемонстрували усьому світу боротьбу українців за український Крим. Ми показали, що в Криму є мітинги за Україну, на які приходять люди за покликом своєї душі… І піку наші акції досягли 9 березня, куди за різними оцінками до пам’ятника Шевченка вийшло більше тисячі людей», – констатував Андрій Щекун.

Представник Крайової Ради Українців Криму також повідомив про активну участь в усіх заходах руху «Євромайдан-Крим», а потім акцій спротиву проти окупації архієпископа на той час, а сьогодні вже митрополита Климента, керуючого Управлінням Кримської Єпархії УПЦ Київського Патріархату (нині Православної Церкви України). Він зазначив також, що Кримська єпархія Української Православної Церкви (ПЦУ) єдина з релігійних громад на півострові відмовилась від «перереєстрації» релігійної громади відповідно до незаконних вимог Російської Федерації, що, в свою чергу, стало однією з причин захвату храмів, судових процесів, направлених на знищення храмів та відбирання церковного майна, а також переслідування вірян, священнослужителів української церкви в Криму та членів їх сімей.

«Нині саме релігійні громади Управління Кримської Єпархії Української Православної Церкви (ПЦУ) є практично єдиними осередками українського мовного та культурного життя в Криму. Адже всі богослужіння в храмах здійснюються українською мовою. Відповідно, їх підтримка державою має стати однією із головних можливостей забезпечення «української присутності» в Криму та прав громадян України на свободу віросповідання», – наголосив Андрій Щекун.

Представник Крайової Ради Українців Криму звернув також увагу всіх учасників заходу на  необхідність прийняття Проекту Постанови Верховної Ради України «Про деякі питання захисту права на свободу світогляду та віросповідання вірян Кримської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) та збереження приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги», що зареєстрована була ще 16 червня 2020 року, розроблена Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України та затверджена Кабінетом Міністрів України та Комітетом з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради України.

Він зазначив, що, на жаль, з цього часу це питання не виносилося в парламент на обговорення та голосування.

Особливу увагу Андрій Щекун звернув на знищення української ідентичності на тимчасово окупованому півострові. «На мою думку, в Криму з 2014 року триває лінгвоцид – мово вбивство носіїв української мови.  Кінцева мета лінгвоциду є етноцид — ліквідація українського народу як окремої культурно-історичної спільноти. І про це треба всім говорити на державному та міжнародному рівнях», – наголосив представник українців Криму, – і навів докази:

  • 21 квітня у Чорноморському районі Криму був насмерть забитий 16-річний Марк Іванюк, що переїхав зі сім`єю на проживання з Березнівщини Рівненської області. Юнак завжди і всюди розмовляв українською мовою. Винуватцями смерті хлопця, що навчався у Криму, стали кримські «правоохоронці», що перейшли на бік Росії. Вбили за українську мову.
  • У листопаді 2014 року Український драматичний театр в м. Сімферополі, що був відкритий в 1954 році, було перейменовано в «Державний академічний музичний театр Республіки Крим». З назви театру окупантами вилучено слово «Український». Жодної україномовної вистави в репертуарі не було, хоча ще в березні 2014 р., під час окупації, театр ставив прем’єру «Назар Стодоля» до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.
  • У 2016 році музей ЛесіУкраїнки в Ялті було закрито під приводом необхідності проведення ремонту будинку. До сьогоднішнього дня його не відремонтовано і не відкрито для відвідувачів.
  • Музеї вишивки імені Героя України Віри Роїк також закрили в місті Сімферополі.

«Підтвердженням моїх слів є рішення Міжнародного суду ООН від 19 квітня 2017 року, яким ухвалено рішення у справі «Україна проти Російської Федерації» щодо застосування тимчасових заходів. Згідно з рішенням Суду Російська Федерація в окупованому Криму має, цитую: «Забезпечити доступ до освіти українською мовою». Вимоги Міжнародного суду ООН не виконані до сьогоднішнього дня», – констатував представник Крайової Ради Українців Криму.

На завершення свого виступу Андрій Щекун наголосив: «Крим перебуває під окупацією Російської Федерації фактично вже восьмий рік. Весь цей час на півострові загарбники проводять заходи з придушення української етнічної, громадської, політичної та релігійної ідентичності. Це все факти лінгвоциду, що відбувається навколо українців Криму».

Надалі слово надано було заступнику Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігорю Яременку, котрий у своє виступі на тему: «Діяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України у сфері деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» розповів про діяльність центрального органу влади та його плани на 2021 рік. «У нас налагоджений активний діалог з кримськими татарами, правозахисними організаціями, кримчанами, а також з громадянами України на півострові. Ми маємо фіксувати всі порушення на тимчасово окупованих територіях, щоб ніхто не залишився безкарними. Усі порушення ми передаємо міжнародним організаціям, а також застосовуємо щодо порушників наявні у нас санкційні механізми», – розповів Ігор Яременко.

Про роботу Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя в умовах тимчасової окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя розповів під час свого виступу її керівник Ігор Поночовний, який зазначив, що справа 26 лютого була пріоритетною для діяльності Прокуратури АР Крим.

Раніше на офіційній сторінці фейсбук Прокуратури АР Крим та міста Севастополя повідомлялося про прийняття участі керівника прокуратури автономії Ігор Поночовний у телемарафоні до Дня спротиву окупації, де він  виступив на панельній дискусії з темою: «26 лютого – чому це сталося та хто відповість?».

«Під час окупаційної кримінальної «справи 26 лютого» Російська Федерація та її окупаційна адміністрація в Криму продемонстрували абсолютне нехтування нормами міжнародного гуманітарного права. Прокуратура автономії встановила та повідомила про підозри окупаційним «слідчим», «прокурорам» та «суддям» – загалом 29 особам, (за ст.ст. 438, 111 КК України), які незаконно переслідували одного з керівників Меджлісу кримськотатарського народу за начебто організацію масових безпорядків під час мітингу під будівлею парламенту АР Крим 26 лютого 2014 року. Усі вони, серед іншого, порушили норми міжнародного гуманітарного права, оскільки, реалізуючи політику держави-окупанта, спрямовану на переслідування проукраїнського населення в Криму, ретроспективно застосовували законодавство РФ та засудили до позбавлення волі одного з керівників Меджлісу кримськотатарського народу.

У рамках цієї ж справи, прокуратурою автономії до суду скеровано 7 обвинувальних актів, стосовно «прокурорів» та «суддів» за ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада), що також причетні до незаконного кримінального переслідування. Сьогодні прокуратура автономії у порядку спеціального досудового розслідування завершила досудове розслідування ще у 2 кримінальних провадженнях відносно «заступника прокурора незаконно створеної прокуратури Республіки Крим» та «судді Верховного Суду Республіки Крим» за ч. 1 ст. 111 КК України, які зрадили присязі на вірність народу України, допомагали становленню окупаційної влади на півострові та приймали незаконні рішення проти українського активіста в рамках «справи 26 лютого». Обвинувальні акти стосовно цих двох осіб сьогодні нами скеровано до Київського апеляційного суду для визначення підсудності та подальшого судового розгляду», – повідомив керівник прокуратури автономії Ігор Поночовний під час телемарафону до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

Також, під час експертної дискусії керівник прокуратури розповів про те, які виклики постали перед правоохоронними органами автономії після окупації півострова, що було зроблено та що необхідно зробити для притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

За підсумками круглого столу з нагоди Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя представники установ та організацій, які опікуються проблемами деокупації та реінтеграцї півострова, прийняли спільну заяву.

 «Зокрема, у документі засуджується агресія з боку Російської Федерації, результатом якої є тимчасова окупація Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Разом з тим, у змісті заяви декларується готовність мешканців Херсонщини завжди допомагати кримчанам щодо реалізації їх конституційних прав на освіту, медичне забезпечення та отримання якісних адміністративних послуг», – зазначив перший заступник Херсонської ОДА Дмитро Бутрій.

З повним текстом заяви можна ознайомитися за посиланням.

Олекса БЕСКИД

SHARE