Прикріплення до військкомату – останній мур для кримського абітурієнта

1307

Цьогорічна вступна компанія для абітурієнтів, які проживають на тимчасово окупованій території Крим видалася дуже складною. На фоні російської «щедрості», коли окупанти запропонували 18 тисяч бюджетних місць в вузах Росії для 16 тисячі випускників кримських шкіл та відмінили для кримчан ЄД (аналог ЗНО), українська держава створила дуже складні умови, для випускників з Криму.

Кримським абітурієнтам, аби дістатися приймальних комісій вишів, потрібно було пройти декілька «кругів Аду». Це і багаторазовий переїзд через пункти перетину між «материком» та півостровом, багатотисячні витрати на транспорт, проживання та харчування. А також проходження перевірки рівня знань з усіх предметів, які є в атестаті, в «прикріплених» школах на материку. А потім ще й проходження ЗНО, знов таки матеріальні та моральні навантаження – Чонгар та транспорт, житло та їжа, і складання тестів.

І ось перемога. Є український атестат і пройдено ЗНО. Всі перепони подолано. І тут зненацька виникає останній мур, який перекриває зовсім маленький потік сміливців, які вирішили пробитися до українських вишів.

Відповідно Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2015 році (Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2014 № 1172) «Вступники подають заяву на участь у конкурсному відборі до вищого навчального закладу (далі – заява) в паперовій або в електронній формі…». І якщо електронний варіант подання заявки проходить доволі просто, то під час подання заявки у паперовій формі, виникають проблеми.

Згідно п.4 Розділу  VI. «Порядку прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів»

Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто:

  • документ, що посвідчує особу та громадянство (відповідно до статті 5 Закону України “Про громадянство України”), військовий квиток або посвідчення про приписку, свідоцтво про народження – для осіб, які за віком не мають паспорта, або інший документ, який посвідчує особу і громадянство;
  • документ державного зразка (оригінал) про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
  • сертифікат (сертифікати) відповідного рівня зовнішнього незалежного оцінювання (для вступників на основі повної загальної середньої освіти)».

Практично все зрозуміло, окрім одного документу – посвідчення про приписку.

Приписне свідоцтво – це документ, який показує, яку військову обов’язок має обличчя, не досягла призовного віку. Якщо говорити простіше, то воно є підтвердженням того, що юнак перебуває на обліку в якомусь конкретному військкоматі у статусі допризовників, призовника і т. д.

У Законі України «Про загальний військовий обов’язок і військову службу» в Статті 14. «Приписка громадян до призовних дільниць» говориться: «1. Приписка громадян до призовних дiльниць проводиться з метою взяття юнакiв на облiк та визначення їх кiлькостi, ступеня придатностi до вiйськової служби, встановлення освiтнього рiвня, здобутої спецiальностi i рiвня фiзичної підготовки … 2. До призовних дiльниць щороку протягом сiчня – березня приписуються громадяни, яким у рiк приписки виповнюється 17 рокiв. Приписка проводиться … за мiсцем проживання».

То б то кримські юнаки-абітурієнти повинні надати приписне свідоцтво, але вони фізично не мають такої можливості, так як українських військових комісаріатів у тимчасово окупованому Криму не залишилось, а отримати приписне свідоцтво на «материку» вони не мають можливості.

А в прийомній комісії, керуючись Умовами прийому, відмовляються приймати документи кримчан з формуліровкою «не вистачає документів» або «не повний комплект». Ось так кримські юнаки залишаються «у розбитого корита».

Чи можна щось зробити? В минулому році виникла схожа ситуація з документами і Міністерство освіти і науки України швидко вирішило її (проблема із документами для ЗНО). Потрібно терміново тимчасово призупинити дію цього пункту для мешканців окупованих територій до вирішення питання або знайшовши інші шляхи (наприклад, подання довідки ВПО).

Громадські організації вже звернулися до Міністерства освіти і науки України. Зараз як кажуть «м’яч на стороні МОН».

Олег Охредько,

експерт-аналітик з питань освіти,

для ІА «Голос Криму»

SHARE

1 COMMENT

Comments are closed.