Експертами громадських організацій «Євромайдан-Крим», «Регіональний центр прав людини», «Українська Гельсінська спілка з прав людини», представниками Крайової Ради Українців Криму проведено аналіз окремих фактів порушень міжнародного права та національного права України, що призвели до знищення чи пошкодження об’єктів матеріальної культурної спадщини України в Криму або загрозу такого знищення/пошкодження.

Деякі із зазначених фактів в адаптованій для широкого кола читачів формі включено до цієї публікації. Під час підготовки матеріалів використано інформаційно-аналітичні матеріали сайту Голос Криму.Культура.

На території Кримського півострова розташовано безліч археологічних пам’яток часів античності, середньовіччя та нового часу. Законодавством України визначено, що всі пам’ятки археології, зокрема й ті, що перебувають під водою, зокрема рухомі предмети, є державною власністю.

Після окупації Російська Федерація не тільки привласнила землі й надра Криму, але й почала використовувати територію окупованого півострова як джерело археологічних артефактів, активно підтримуючи діяльність державних та приватних компаній, спрямовану на проведення пошукових робіт та розкопок історичних місцевостей.

У такий спосіб археологічні дослідження в Криму Російською Федерацію було перетворено на діяльність із видобутку артефактів.

Наукова цінність археологічних розкопок втрачається. Значна частина артефактів залишається недослідженою та неоціненою з погляду її значущості як культурної спадщини, оскільки археологічні розкопки виконують переважно особи, які не мають досвіду роботи з кримським матеріалом, не володіють знаннями про особливості грунтів та природні умови Кримського півострова.

При цьому є розумні підстави вважати, що археологічні знахідки, отримані в процесі розкопок, систематично переміщуються за межі окупованої території.

Розкопки на території Кримського півострова не контролюються Україною як державою-сувереном. Відсутність контролю за археологічною діяльністю на окупованій території створила умови, за яких окупаційна влада де-факто використовує таку активність як інструмент зі знищення тих пам’яток, які заважають розбудові на півострові масштабного воєнного плацдарму.

Російська Федерація з метою виправдання хаотичної та безрозсудної активності на українських археологічних пам’ятках (та в безпосередній близькості до них) намагається надати такій активності ознак археологічної діяльності. Для цього залучає до неї своїх громадян, які хоч і є співробітниками відомих російських бюджетних установ науки та культури, зокрема і насамперед Державного Ермітажу, Інституту історії матеріальної культури РАН, Інституту сходознавства РАН, Інституту археології РАН, проте в переважній більшості не мають відповідних компетентностей для належного провадження археологічних досліджень у Криму.

Окупаційна влада не ховає факту вивезення археологічних артефактів з окупованого півострова. Наприклад, віце-президент РАН, директор Інституту археології РАН, доктор історичних наук, академік Н.Макаров,  прямо зазначає: «Матеріали розкопок у Криму стали найважливішою складовою двох найбільших археологічних зібрань Росії — Державного Ермітажу та Державного історичного музею».

Органи державної влади України вживають певних заходів, спрямованих на протидію незаконній діяльності окупаційної влади в Криму.

Так, слідчі підрозділи Національної поліції України під процесуальним керівництвом прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя здійснюють розслідування окремих фактів незаконного руйнування та пошкодження об’єктів культурної спадщини чи їхніх частин, вчиненого щодо пам’яток національного значення.

За рішенням Ради національної безпеки та оборони ухвалені рішення про застосування персональних обмежувальних заходів щодо осіб, чиї дії створюють загрозу національним інтересам України.

19 березня 2019 року на підставі Указу Президента України, було введено в дію відповідне рішення РНБО України та застосовано санкції, зокрема щодо 23 (двадцяти трьох) фізичних осіб, які були залучені до проведення незаконних пошукових робіт на об’єктах археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини України в Криму, у тому числі й окремих співробітників Державного Ермітажу, Інституту історії матеріальної культури РАН, Інституту сходознавства РАН, Інституту археології РАН.

Пізніше 14 травня 2020 року, на підставі Указу Президента України було застосовано санкції, зокрема до юридичних осіб — закладів культури, науки Російської Федерації, у тому числі до Державного Ермітажу, Інституту історії матеріальної культури РАН, Інституту сходознавства РАН, Інституту археології РАН, Всеросійської Громадській Організації «Руське географічне товариство».

Водночас Державний Ермітаж, Інститут історії матеріальної культури РАН, Російське географічне товариство, а також Московський державний педагогічний університет і т. зв. державна бюджетна установа Республіки Крим «Чорноморський центр підводних досліджень» продовжують свою незаконну діяльність на тимчасово окупованій території України.

На 2021 рік зазначеними юридичними особами заплановані щонайменше наступні археологічні розкопки.

  1. Державний Ермітаж — стародавнє поселення навколо м. Феодосія (м. Феодосія, АР Крим, Україна).
Фото із запрошенням до участі в розкопках. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).
Фото з описом місця запланованих розкопок. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).2.

2. Державний Ермітаж — старовинне поселення Кітей (Ленінський район, АР Крим, Україна).

Фото із запрошенням до участі в розкопках. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).3.

3. Інститут археології Російської академії наук — античний некрополь та поселення Киз-Аул (с. Яковенково, Ленінський район, АР Крим, Україна), а також фортеця «Керч» (м. Керч, АР Крим, Україна).

Фото із запрошенням до участі в розкопках. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).4

4. Московський державний педагогічний університет — старовинне поселення Боспорського Царства в районі селища Чистопілля (Ленінський район, АР Крим, Україна).

Фото із запрошенням до участі в розкопках. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).5.

5. Московський державний педагогічний університет — старовинне поселення в районі с. Бєлінське (Ленінський район, АР Крим, Україна).

Водночас до участі в незаконних розкопках зазначеним державним закладом науки Російською Федерації у формі проходження літньої практики залучаються навіть студенти російських закладів освіти.

Фото із запрошенням до участі в розкопках. Джерело — офіційний сайт фонду «Відкрита археологія» (Російська Федерація).

 

Сергій МОКРЕНЮК, Максим ТИМОЧКО, Евеліна КРАВЧЕНКО

Також по темі:

Пошкодження та знищення культурної спадщини в Криму: Докова Башта в м. Феодосія

Пошкодження та знищення культурної спадщини в Криму: Церква Івана Предтечі

Пошкодження та знищення культурної спадщини в Криму: археологічні пам’ятки на Мекензієвих горах (м.Севастополь)

Пошкодження та знищення культурної спадщини в Криму: Башта Костянтина в Феодосії

Культурна спадщина України в Криму: пошкодження та знищення (презентація інформаційного огляду)

Комітет ухвалив рішення про захист культурної спадщини в Криму

SHARE