Підсумки курортного сезону: гра цифрами або закритий Крим

645

Восени в Криму прийнято підбивати підсумки курортного сезону – рахувати туристів і доходи для бюджету. Окупаційна влада цю тенденцію вже другий рік не порушує, регулярно розповідаючи кримчанам казки про мільйони відпочиваючих, які з радістю відвідують анексований півострів, поповнюючи доходи кримської скарбниці. Однак озвучені ними цифри і сувора реальність далеко не завжди збігаються, але це вже давно нікого не хвилює.

Кримський «міністр» туризму Сергій Стрельбіцкий зазначив, що в 2015 році в Криму відпочило на третину більше туристів, ніж в 2014, а саме – 4,2 мільйона. Така статистика не може не радувати, хоча й не дотягує до рівня минулих років, коли Крим перебував під українською юрисдикцією і де-юре,  і де-факто. Тоді півострів щорічно відвідувало трохи менше 6 мільйонів. Але нинішня «влада» воліє про це не згадувати. Вони тепер все в мріях про світле майбутнє, про ті казкові часи, коли побудують міст чи тунель або хоч щось, і потечуть на півострів невичерпні річки з туристів – тільки встигай їх приймати. За прогнозом Кримського «спікера» Володимира Константинова потік відпочиваючих зросте до 10 мільйонів.

Але як би не рапортували кримські «керманичі», які б прожекти не малювати, факти – річ уперта, а вони показують зовсім іншу картину. За останні до анексії роки кількість туристів на півострові постійно перевищувала 5,5 мільйонів (рекордним виявився 2012 рік, коли Крим відвідало більше 6 мільйонів відпочиваючих). За даними окупантів в 2014 році в Криму відпочило 2,3 мільйона, а в 2015 році – вже 4,2 мільйона чоловік. Правда, і тут є проблема: у вересні представники місцевої «влади» доповіли про 3,5 мільйона туристів, що повністю збігало з їх прогнозами стосовно сезону в Криму. А вже через місяць, у жовтні, «міністр курортів та туризму» розповідає про те, що за 10 місяців на півострові відпочило на 700 тисяч осіб більше. Тобто туристи поїхали до Криму саме восени, а не влітку. Чи можливо це? У Криму можливо все. Тим більше, що цифра в 4,2 мільйона – це також прогнозні показники, яких, півострів повинен був досягнути до кінця року. Тому «міністр» звітував вже за рік, але забув, що до його кінця залишилося ще пару місяців.

Однак, гра з цифрами вимагає кмітливості, а з цим у окупантів проблеми. У 2015 році сфера туріндустрії принесла до бюджету податків на суму в 1 млрд 122 мільйонів рублів, що складає приблизно 18,7 мільйонів доларів США. У той же час в 2013 році податкові надходження від туризму в Криму склали 542 мільйона гривень або 67,8 мільйонів доларів США. Цікава виходить картина: кількість відпочиваючих в 2015 році всього в 1,4 рази менше показників 2013 року, а от кількість податків скоротилася в 3,6 рази. Або податки стали менше, або платити їх перестали, чи все-таки туристів на ділі було менше?

За даними тодішнього міністра туризму АРК Олександра Лієва, в 2013 році податки заплатили 825 санаторно-курортних об’єктів.  А за словами міністра окупаційного уряду  Сергія Стрельбицького, цього року більше половини кримських здравниць були завантажені на 85-100%. Навіть якщо взяти цифру, озвучену Лієвим, хоча насправді готелів залишилося набагато менше, виходить, що більш-менш нормально працювали не більше 400 санаторіїв і готелів, що й знизило суму податків. Ось і виходить, що скільки туристів не малюй, але гроші це бюджету не додасть. Тому цифри, що озвучує «влада» віртуальні, а втрати кримчан від окупації реальні.

Днями в Алушті пройшов туристичний форум з гучною назвою «Відкритий Крим», на який приїхали представники 150 туристичних фірм з Російської Федерації. При цьому число представників кримських готелів, санаторіїв і турфірм було в 3 рази більше – близько 450. Іншими словами, пропозиція явно перевищує попит. І не забуваємо, що приїхали тільки з Росії. Ні іноземців, ні хоча б білорусів чи казахів не було. Після анексії Крим втратив іноземних туристів, яких і так було не так багато – десь 5-7%. Відтепер півострів може орієнтуватися тільки на росіян, число яких серед відпочиваючих вже становить майже 90%. Тому наступну виставку логічніше було б назвати  «Закритий Крим».

Аліна Громова,

для ІА «Голос Криму»

SHARE