Куди поділися гроші на Крим?

684

Під час літньої поїздки до Криму російський президент Володимир Путін поставив сакраментальне запитання російському міністрові культури: «А де гроші для установ культури Криму?» Переляканий міністр щось розповідав про те, скільки заплановано, що всі гроші на рахунках міністерства культури, що міністерство економіки Криму щось затягує. Але російський президент був непохитний і продовжував запитувати про те, куди поділися гроші, виділені на Крим.

Кримський «прем’єр-міністр» тоді кинувся на допомогу федеральним чиновникам і доповів президенту, що затримка з фінансуванням викликана ліквідацією Міністерства у справах Криму, але проблем з реалізацією Федеральної цільової програми (ФЦП) «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та міста Севастополя до 2020 року» не буде. «Стовідсоткове освоєння цього року ми гарантуємо. Всі підрядники розписані, все повністю закріплено, всі об’єкти без винятку», – запевнив російського президента Аксьонов.

Через кілька місяців історія повторилася, тільки тепер уже «глава» Криму на засіданні круглого столу в Москві поскаржився, що грошей за ФЦП Крим в 2015 році року так і не отримав, звинувачуючи в цьому федеральну владу.

«По ФЦП в 2015 році повинні були освоїти 15 млрд руб. Сьогодні вже грудень, але наразі ще жодної копійки, при тому, що три рази узгоджувалися плани, графіки, найменування заходів і нашими посадовцями, і всіма без винятку федеральними, включаючи узгодження всіх прохань федеральних міністерств”, – поскаржився Аксьонов.

Своєю заявою Аксьонов випередив висновки двох російських міністерств – Мінекономрозвитку і Мінфіну, яким ще на початку листопада доручили визначити розмір збитку федеральному бюджету від заморозки ФЦП на території Криму і покарати недбайливих регіональних чиновників. У підсумку Аксьонов вирішив зіграти в публічному полі на випередження, переклавши всю провину за зрив Програми на федеральних чиновників.

При цьому представники федеральної влади наполягають на тому, що ще 18 вересня в Крим з федерального бюджету було перераховано 2,7 млрд. рублів на проектування і будівництво 139 об’єктів  (Криму  – 1,98 млрд рублів, Севастополю – ще 780 млн рублів).

23 вересня цю інформацію підтвердив Аксьонов. «Гроші за ФЦП перший надійшли тільки позавчора. З 15 млрд надійшло тільки 1,9 млрд», – сказав кримський «прем’єр-міністр».

У жовтні міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв після наради з кримським «керівництвом» розповів про перенесення термінів виконання ФЦП на 2016 рік, і грошей, відповідно, теж.

Тоді ж російський міністр пообіцяв наступний транш у розмірі 5 млрд рублів до кінця жовтня 2015 року. Кримський прем’єр-міністр запевнив федеральну владу, що 75% робіт за Програмою вони зможуть виконати до кінця року і тільки четверту частину перенесуть на наступний.

Його слова підтвердив і міністр фінансів РФ. «На суму 4,5 млрд рублів (є) ряд об’єктів, по яких нам, мабуть, доведеться вносити зміни до ФЦП, переносити на 2016 рік», – сказав Улюкаєв.

До кінця жовтня федеральні і регіональні влади узгоджували всі технічні питання, яких виявилося чимало. Процедура погоджень затягувалася, але Сергій Аксьонов запевнив, що реалізація  ФЦП почнеться з 20 листопада, а глава Штабу з контролю і реалізації ФЦП Віктор Вітінік пообіцяв освоїти до кінця року менше 12 млрд. рублів. «Ми повинні вийти на обсяг близько 12 млрд рублів і цього року закрити всі питання»,повідомив Вітінік.

Але на думку федеральної влади, все сталося зовсім по-іншому сценарію. Так, вже на початку листопада було зрозуміло, що кримська «влада» не встигає підготувати документи належним чином, було прийнято рішення про перенесення більшої частини коштів на 2016 рік. Саме тоді у Москві було створено відповідну комісію для пошуку винних. До речі, у центрі постійне перенесення початку фінансування назвали проблемою Криму, «керівництво» якого постійно надавало помилкові дані про вартість запланованих об’єктів. Наприклад, вартість автомобільної дороги, після проведеної на федеральному рівні перевірки скоротилася майже в два рази – з 4,2 до 2,6 млрд рублів. Також, у ході перевірки виявилося, що з вже відправлених у Крим 2,7 мільярда контракти укладені лише на 308 мільйонів. Куди ж поділися інші гроші – не зрозуміло.

Але тут нагрянув «блекаут» і про ФЦП забули, а коли в Криму з’явилося світло, раптом зрозуміли, що грошей немає. І куди вони поділися теж невідомо.

Цікаво, що федеральна влада не поспішає карати або взагалі змінювати кримське «керівництво», про що каже віце-прем’єр Росії Дмитро Козак. “Поки про це не йдеться»,сказав віце-прем’єр і додав, що винних шукатимуть на середньому і низовому рівні в центрі і на місцях.

З цією метою в Москві вирішили створити ще одну комісію з представників Мінфіну, Мінекономрозвитку і Генеральної прокуратури. Тому винних безсумнівно знайдуть. І швидше за все на місцях, тобто в Криму. Але те, що серед них опиниться хтось з «керівництва республіки» – малоймовірно, а ось чергового «стрілочника» покарають за всією суворістю російського закону. А ті, хто не знають, куди поділися гроші, і далі будуть керувати і регіонами, і цілою країною.

 

Аліна Громова

для ІА «Голос Криму»

SHARE

2 COMMENTS

  1. Якщо ви в курсі політичних подій світу, ви краще розбираєтесь в політиці своєї країни. Дії президентів та міністрів інших країн, так чи інакше, впливають на політичну ситуацію у всьому світі, чи не так?

  2. Заява у довільній формі з проханням включити кредиторські вимоги до загального реєстру акцептованих вимог кредиторів подається вкладником або іншим кредитором банку протягом 30 календарних днів з дня опублікування оголошення про ліквідацію банку на адресу вказану у газеті «Голос України» або «Урядовий Кур’єр» та веб-сайті Фонду.

Comments are closed.