Іноземні студенти та випускники на службі окупаційної пропаганди

27

На початку 2017 р. стало відомо про проблеми, на які через російську окупацію наразилися студенти з Туреччини, що проходили навчання на анексованому півострові, проте навіть після оформлення дипломів українського зразка на Херсонщині не змогли продовжити навчання на батьківщині. Зокрема, турецька Рада з питань вищої освіти на той час не напрацювала необхідної процедури щодо переведення цих студентів, попри неодноразові звернення до урядових структур. Ситуація виглядала дивно з огляду на те, що деякі турецькі студенти з окупованого Криму з «документами» російського зразка отримали нагоду перевестися на факультет російської філології Стамбульського університету.

6 жовтня 2018 р. кримські ЗМІ оприлюднили інтерв’ю з двома грецькими студентами «медакадемії КФУ» Іоаннісом Каріофіллідісом і його меншим двоюрідним братом Нікосом Тріантафіллідісом. Перший народився у Казахстані, а на початку 1990-х рр. у дворічному віці переїхав з батьками до Греції, однак називає себе «радянським греком», добре розмовляє російською та переглядає російські телеканали. До «медакадемії» він вступив після російської окупації Криму – через великий конкурс у вишах Греції, а також з огляду на прийнятну ціну та коротший термін навчання на півострові. Другий прибув на півострів ще до анексії і планував по завершенні навчання повернутися на батьківщину та відслужити в армії, після чого працювати в Німеччині або Сингапурі. За словами хлопців, єдиною перешкодою для іноземних абітурієнтів лишається питання офіційного підтвердження освіти, отриманої в окупованому Криму. Втім, у Науковій агенції визнання академічних дипломів в Афінах їх запевнили: з дипломом «КФУ» жодних проблем не буде, оскільки «політична сторона питання» їх не цікавить. Однак та ж Велика Британія, як і інші країни ЄС, відмовляється визнавати кримські «дипломи». Залишатися в Криму брати не планували: зарплатня місцевих лікарів нижча не лише за європейську, а й за російську. На додачу вони заявили кримському виданню, що вважають українців і росіян «дуже близькими народами, які мусять триматись одне одного», і що не мають бажання переводитися до вишів на території, підконтрольній українському урядові, через «зомбування з боку уряду».

Напередодні під час прес-конференції у Сімферополі «в. о. ректора КФУ» Андрій Фалалеєв поскаржився, що на заваді зростанню кількості іноземних студентів у його «університеті» стоять дефіцит гуртожитків і навчальних аудиторій та проблеми з банківськими переказами коштів до Криму з-за кордону. Якщо першу проблему планувалося подолати до 2020 р, то з труднощами відсутності SWIFT-переказів перспектива була неясною: задля вирішення цього завдання обговорювалася можливість створення спеціалізованого офісу в Москві.

В лютому 2020 р. Держдума РФ у третьому читанні прийняла закон, згідно з яким студенти-іноземці денної форми навчання звільняються від обов’язку отримувати дозвіл на працю. Ця ініціатива стала одним з підсумків праці «V Лівадійського форуму», що відбувся в Криму влітку 2019 р.: зокрема, очільник болгарського товариства русофілів Ніколай Малінов розповів, що половина студентів з Болгарії залишає навчання у Росії та на окупованих нею територіях через брак коштів. Для Криму це питання є актуальним у першу чергу через те, що російська окупація у 2014 р. перетворила півострів на міжнародно невизнану «сіру зону», переказ коштів до якої з-за кордону став практично неможливим. Тепер іноземні студенти в Криму, які не мають змоги отримувати матеріальну допомогу з дому, зможуть знайти собі підробіток.

25 березня 2016 р. в «медакадемії КФУ» відбулася олімпіада з російської мови, участь у якій узяли близько 50 студентів з 16 країн (Ліван, Йорданія, Іран, Туреччина, Греція, Корея, Китай, Вірменія, Узбекистан, Туркменістан, Україна та ін.). Перші місця посіли Іоанніс Каріофілідіс, Аріс Панайтідіс (Греція), Георгій Золотов (Узбекистан), Анас Абу Жад (Йорданія), Рахаль Вассім (Ліван), Жанна Геворгян (Вірменія).

Кауд Діа, керівник кримського відділення Асоціації

Влітку 2016 р. «кримське відділення» щойно створеної Асоціації випускників вишів Росії та СРСР очолив палестинець Кауд Дія, який ще після здобуття незалежності Україною прибув до Криму з Харкова, де навчався на підготовчому відділенні. Дія є випускником КДМУ ім. С.І. Георгієвського, до російської окупації Криму очолював українську асоціацію іноземних студентів. Після подій «кримської весни» він продовжив працю в альма-матер, що стала «медичною академією КФУ», як викладач, доцент і практикучий дерматовенеролог, який викладає російською і англійською мовами та пише докторську дисертацію про грязелікування в Криму. За словами Дії, після російської окупації Криму студентами «медакадемії» ставали переважно громадяни Узбекистану та Індії, чиї країни буцімто «одразу визнали легітимність Криму у складі Росії»; також він згадував про студентів з Палестини, Лівану та Пакистану. На додачу Дія повідомив, що в «КФУ» діють земляцтва Узбекистану та Індії, а також було створено земляцтво Йорданії, яке мало розпочати свою діяльність після набору йорданських студентів. Наостанок він зазначив, що в Криму залишаються 1-2% іноземних випускників, решта ж повертається додому.

8 серпня 2016 р. делегація громадських діячів з Йорданії на чолі з головою Товариства йордансько-російської дружби Іссою Даббахом відвідала окупований Крим, де під час зустрічі з «головою республіки» Сергієм Аксьоновим запропонувала налагодити обмін студентами. На початку вересня у «керівництві КФУ» розповіли, що Даббах звернувся до «в. о. ректора університету» з проханням розглянути можливість переведення до кримського «вишу» близько 3000 студентів з Йорданії, котрі навчалися у вишах на території, підконтрольній урядові України, і пообіцяли «знайти оптимальний механізм для реалізації заходів щодо переведення».

8 листопада 2016 р. студенти міжнародного факультету «Медичної академії КФУ» Анас Абу Жад з Йорданії та Іоанніс Каріофилідіс з Греції здобули дипломи за друге призове місце молодіжного творчого конкурсу «Слово за нами!», який проводиться фондом «Русский мир» як «засіб розвитку міжнародної молодіжної співпраці та взаєморозуміння, популяризації духовних і гуманістичних цінностей “русского міра”». За рішенням міжнародного журі творчі роботи студентів «КФУ» були визнані кращими з понад 1700 текстів, надісланих на конкурс з 43 країн світу. Нагородження переможців відбулося в урочистій обстановці у Державній думі РФ.

18 квітня 2017 р. в «КФУ» відбувся фестиваль «Bloom» із залученням іноземних студентів: ініціаторами заходу виступили «департамент міжнародної діяльності КФУ», «державний комітет у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян РК» та «Дім дружби народів». При цьому «голова управління міжнародної діяльності КФУ» Олександр Мащенко вчергове висловив тезу кримського «офіціозу» про іноземних студентів, які стануть «народними послами Криму та Росії» і розкажуть у своїх країнах «неспотворену правду про події в Криму».

У червні 2017 р. лауреатами міжнародного фестивалю «Мы говорим по-русски!» стали кілька студентів «медакадемії КФУ» – Сульгун Кадирова (Узбекистан, 1 місце в номінації «Твір-есей»), Тимур Равшанбеков (Узбекистан, 2 місце), Масуд Весам (Палестина, 3 місце) та Фаррух Мухамаджонов (Узбекистан, 1 місце в номінації «Творчі роботи»).

У листопаді 2017 р. студенти «КФУ» стали переможцями та дипломантами XV всеросійської олімпіади з російської мови як іноземної, що відбулася на базі Російського університету дружби народів. До складу кримської делегації увійшли представники «Таврійської академії КФУ»: Кім Джонґхек (Корея), Ван Мяо (Китай) і Весам Масуд (Палестина). У той же час у «КФУ» відбулася «міжнародна науково-практична конференція “Крим у світовому науково-освітньому просторі”» за участі іноземних студентів і випускників: зокрема, на захід прибула делегація в’єтнамських випускників Сімферопольського державного університету, котрі в себе на батьківщині об’єдналися у громадську організацію «Дансім» – «Люди Сімферополя». Також конференцію відвідали представники Болгарії, Індії, Йорданії, Китаю, Лівану, Нігерії, Палестини, Сирії, Узбекистану та інших країн. За підсумками заходу було створено «асоціацію іноземних випускників кримських вишів».

У грудні 2017 р. «КФУ» провів «перший міжнародний фестиваль молоді та студентів» під гаслом «Мы строим “МОСТ”: мир образования, свободы и творчества» («Ми будуємо світ освіти, свободи та творчості»), організатором якого також виступив «Дім дружби народів» за підтримки «державного комітету в справах міжнаціональних відносин та депортованих громадян республіки Крим (РК)» та «Фінансово-економічного коледжу». В той час «в. о. ректора КФУ» Андрій Фалалеєв повідомив про працю над питанням щодо розширення закордонних стажувань студентів «КФУ» вже наступного літа; при цьому він додав, що «університет» має кілька «хитрощів, які ми, напевно, зможемо реалізувати».

У жовтні 2018 р. «проректор КФУ з міжнародної діяльності та інформаційної політики» Сергій Юрченко заявив, що випускники «університету» не мають труднощів з визнанням його дипломів на міжнародному освітньому ринку і працюють у 170 країнах, серед яких США, Канада, країни західної Європи тощо. Також Юрченко додав, що представники цих країн і сьогодні навчаються у «КФУ», і що з моменту російської окупації Криму «виш» отримав лише три звернення від випускників щодо проблем із визнанням «дипломів». За словами «проректора», іноземні студенти «КФУ» по завершенні навчання стають «послами Росії та Криму в своїх країнах». і залюбки відвідують окупований півострів для участі у різноманітних заходах; зокрема, привітати «КФУ» зі столітнім ювілеєм приїхали понад 50 іноземних випускників з Китаю, В’єтнаму, Малайзії, Канади, ОАЕ, Йорданії та інших країн. На додачу кримські ЗМІ навели слова «одного з іноземних випускників медакадемії КФУ», який похвалився, що здобув вищу освіту «найвищої якості» й має ліцензії у восьми країнах, у тому числі в Канаді, Йорданії та Китаї; за словами аноніма, він ніколи не мав жодних проблем із дипломом, з яким він їздить по всіх країнах світу і проводить операції.

За деякий час «віце-прем’єр РК» Георгій Мурадов, який також називає себе «постійним представником РК при президенті РФ», заявив, що «КФУ» став «центром тяжіння іноземної молоді в Криму». За його словами, нещодавні відвідини Сирії дали йому підстави стверджувати, що в цій країні наявне величезне зацікавлення навчанням у «КФУ» та співдружності сирійської молоді з кримською та російською; також «КФУ» буцімто дуже цікавить Малайзію, арабські та інші азійські країни. Мурадов при цьому додав, що залучення молоді країною-окупантом до своєї «народної дипломатії» є «вкрай важливим у сучасному світі». У свою чергу «в. о. ректора КФУ» Андрій Фалалеєв подякував іноземним дипломатам за «підтримку молодіжної політики Криму».

В середині жовтня 2018 р. у «медакадемії КФУ» відбувся черговий «міжнародний форум іноземних студентів і випускників “Крим у світовому науково-освітньому просторі”», учасники якого запевняли самі себе, що «спрямовані проти Криму та Росії» міжнародні санкції «суперечать міжнародному законодавству та обмежують права кримчан і громадян інших країн світу, в тому числі право на вільне здобуття освіти». Під час заходів Кауд Дія переповів тези «керівництва КФУ» про те, що випускники «вишу» є «послами Криму та цілої Росії у своїх країнах», і заявив про мету побудови міцних зв’язків з ними. За словами одного з учасників «форуму», Чау Куанга Дієна з В’єтнаму, що скінчив виш у 1991 р. і відтоді не був на півострові жодного разу, в Криму «російська душа», тож його колеги називають себе «в’єтнамськими випускниками з наполовину російською душею». Інша випускниця з В’єтнаму, Фам Тхі Тхань, яка завершила навчання у 1990 р., так само відзначила, що відтоді в Криму змінилося все – і рідний виш, і регіональна інфраструктура, і люди, які «вдягнені добре й виглядають чудово»: вочевидь, кримські ЗМІ мали на меті подати цю репліку як опис наслідків 4,5 років російської окупації Криму, не беручи до уваги «український період». Разом із Каудом Дією та Чау Куангом Дієном участь у попередній прес-конференції брав член делегації китайських випускників Чжао Юй; також повідомлялося про участь випускників з Польщі та Монголії.

У листопаді 2018 р. «КФУ» отримав «сертіфикат миру» від канадської ГО «Humans for Peace Institution» за «цінний внесок у боротьбу за справедливість і мир у цілому світі»; у «прес-службі КФУ» додали, що цей сертифікат «підкреслює зусилля університету з побудови світового суспільства на принципах міжнародного права, справедливості та людської гідності». Слід зазначити, що засновником і президентом зазначеної ГО є доктор Мохамед Джамал Аль-Шаріф, який є випускником КДМУ ім. С.І. Георгієвського 1998 р.; перед тим він узяв участь у згаданому «форумі».

На початку 2019 р. студенти «КФУ» з Єгипту, Камеруну, Ботсвани, Конго, Кореї, Уганди, Гани, Афганістану, Палестини, Алжиру, Узбекистану, Туркменістану, Таджикистану, Зімбабве, Індії та Нігерії взяли участь в олімпіаді з російської мови з нагоди 5-річчя «возз’єднання Криму з Росією». Обов’язковою умовою була наявність у творі слів «ввічливі люди», «міст», «Севастополь» і «Херсонес».

14 жовтня 2019 р. в Сімферополі відбулася прес-конференція за участі Сергія Юрченка, вже згаданого Мохамеда Джамала Аль-Шаріфа, директора компанії «O-Minus Marketing and Сonsultancy» Арефа Ібрагіма Алабеда (Йорданія) та «президента кримської регіональної ГО “Асоціація випускників радянських і вітчизняних ВНЗ”» Кауда Дії. За словами останнього, іноземні випускники кримських вишів є «провідниками між країнами», виступають у ролі «союзників і соратників, які допомагають подолати питання, пов’язані з невизнанням Криму».

Віталій СОЛОНЧАК

Фото з відкритих джерел

Інформаційний партнер редакція газети “Кримська світлиця”

SHARE