Освіта в окупації: історія однієї цифри або народження маленького сучасного міфу

1159

Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш.

Українська приказка

 

На початку вересня 2015 року заступник міністра освіти Павло Полянський, в інтерв’ю радіо «Ера», розповідаючи про ситуацію з освітою на окупованих територіях, за 20 хвилин передачі, назвав декілька цифр, а саме: «…майже 21,5 тисячі свідоцтв і понад 16 тисяч атестатів». Моментально ці цифри почали поширювати через свої сайти державні органи та провідні агенції. Міністерство освіти і науки України та Урядовий портал розмістили у себе інформаційні статті під заголовком: «Павло Полянський: Мініосвіти спростило процедуру отримання документів про освіту для дітей з Криму та Донецької, Луганської областей», в якій привели наступні данні: «в цьому році випускникам із Криму було видано 285 свідоцтв про закінчення базової середньої освіти, атестатів про повну загальну середню освіту – 293. Учням з непідконтрольній українській державі території Донецької області – майже 21,5 тисячі свідоцтв і понад 16 тисяч атестатів».  Таку ж саму інформацію поширив і «Урядовий кур’єр» у статті «Війна за молодь — боротьба за майбутнє. Україна захищає освітянський простір від російської інформаційної агресії», і Укрінформ в Інформаційно-аналітичному віснику ««Реформи», і десятки інших мас-медіа. На момент написання цієї статті Google видавав вже біля 4,5 тисяч посилань. Інформація поширюється все швидше та більше. В чому ж проблема?

А проблема в тому, що інтерпретація не відповідає дійсності. І ситуацію складно проаналізувати. В цьому році за оперативною інформацією, наданою департаментами освіти і науки Донецької та Луганської обласних державних адміністрацій, на території Донецької і Луганської областей, що контролюються українською владою, станом на 25 травня 2015 р. кількість випускників 11 класу складала 13224 осіб, 9 класу – 19124 учнів. Тобто українська держава фізично не мала можливості видати таку кількість документів державного зразку, тому що. 37,5 тисяч випускників 9 та 11 класів з тимчасово окупованих територій повинні були отримувати свідоцтва і атестати тільки через систему екстернату. Що ж трапилось?

Давайте ще раз прослухаємо інтерв’ю заступника міністра. Виявляється, що на 19.50 хвилині передачі, заступник міністра сказав наступне: «… І минулоріч ми навіть створили в міністерстві такі дві мапи кольорові, де позначили до кожного обласного центру … скільки було видано свідоцтв та атестатів дітям-кримчанам і дітям з Донецької і Луганської області і маєм таку цифру, що свідоцтв про 9 класів видано на українській 285, а атестатів 293, ніби то й небагато ми розпочали, по Донецькій області майже 21,5 тисяч атестатів, свідоцтв і понад 16 тисяч атестатів, але це не вирішує проблему …»

Виявляється, що це минулорічні цифри. Хоча можна поставити під сумнів цифри про кількість кримчан, проте мова зараз не про це. Ось так народився черговий міф про те, що в цьому році 37,5 тисяч випускників 9 та 11 класів з тимчасово окупованої території Донецької і Луганської областей отримали державні документи про освіту. Як він з’явився – це залишимо на совісті чиновників з Міністерства освіти і науки. Проте цей маленький міф може мати доволі великі негативні наслідки, тому що надає можливість маніпулюючи цифрами показати різні відношення держави України до окупованих територій – сувору дійсність для випускників з тимчасово окупованого Криму, які змогли отримати лише 578 документів державного зразка і ліберальне відношення до випускників із зони АТО, які отримали в 70 разів більше документів про освіту (37,5 тисяч). А в інформаційній війні всі засоби хороші. Ось так маленька помилка змінює світ.

Олег Охредько,

експерт з освітніх питань ЦГП «Альменда»,

для ІА «Голос Криму»

 

SHARE

2 COMMENTS

Comments are closed.