Кримські курорти: від Єгипту до Туреччини

874

Майже відразу після катастрофи російського літака в небі над Синайським півостровом і введення Росією заборони на польоти до Єгипту, кримський “прем’єр-міністр” Сергій Аксьонов пообіцяв замінити росіянам єгипетські курорти кримськими. Після того, як турецькі ВПС збили російський військовий літак, влада Росії настійно порекомендувала громадянам не їздити до “ворожої держави”, заборонивши про всяк випадок чартери на турецькі курорти. На тлі заборон на виїзний туризм, в РФ тут же з’явилися заяви про розвиток внутрішнього, в якому Криму відводиться провідна роль. Так, голова Ростуризму Олег Сафонов зазначив, що Крим за кліматичними умовами дуже близький до Туреччини, і якщо введе систему «all inclusive», зможе легко приймати до 10 мільйонів туристів щороку, тобто зможе повністю задовольнити потреби росіян у курортному відпочинку.

Дійсно, а чи зможе окупований півострів замінити вже майже рідні для росіян курорти Хургади або Анталії? Не будемо брати до уваги кліматичні умови Криму, що знижують його туристичну привабливість з жовтня майже по травень, коли в Єгипті та частково в Туреччині вже можна насолоджуватися пляжним відпочинком. Але крім цього, є ще інфраструктура, сервіс, ціни та багато іншого, що навряд чи дозволить окупованому півострову стати повноцінною заміною іноземним курортам.

По-перше, Крим не має такої розвиненої туристичної інфраструктури як Туреччина або Єгипет, а кримська готельна база не може конкурувати з їх курортними готелями не тільки за рівнем сервісу, але й за кількістю.  Наприклад, тільки на Егейському узбережжі Туреччини понад 100 п’ятизіркових готелів, яких в Криму взагалі немає, а намальовані російськими туристичними сайтами «зірочки» як оцінки відвідувачів навряд чи можна розцінювати як світові стандарти якості.

Тому не дуже зрозуміло, де саме російські чиновники збираються розміщувати туристів, бо станом на 2015 рік в Криму зареєстровано 770 колективних засобів розміщення (санаторіїв, готелів та інших закладів), загальною місткістю 158,2 тис. місць. Але для цілорічного використання підходить тільки 139 санаторіїв і 162 готелю (40% від усіх закладів). Тобто протягом року у цих закладах, навіть якщо вони будуть заповнені на 100%, зможуть відпочити близько 750 тисяч осіб. Якщо додати ще 4 місяці  сезону та припустити повне завантаження цих закладів, отримаємо ще близько 750 тис. У підсумку за весь рік при ідеальних умовах стовідсоткового заповнення всіх об’єктів розміщення (навіть тих, які перебувають в аварійному стані) Крим зможе прийняти не більше 1,5 мільйонів туристів. Нагадаємо, що на курортах Туреччини та Єгипту у 2014 році відпочило більше 6 мільйонів. За попередніми підсумками цього року їхня кількість має скласти 4 мільйони осіб.

Серед важливих причин вибору турецьких або єгипетських курортів росіянами було дуже привабливе співвідношення ціні та якості сервісу.  Так, за 500-800 доларів США ви могли отримати тижневий тур з цілим комплексом послуг («all inclusive»), починаючі від номера в п’ятизірковому готелі з харчуванням по типу «шведського столу», безкоштовних напоїв та розваг до перельоту і з трансфером до готелю. Що може запропонувати таким вимогливим туристам Крим? Якщо вірити кримському «міністрові» курортів та туризму Сергію Стрельбицькорму, на півострові вже працює понад 100 закладів за системою «все включено». «У Криму 770 об’єктів колективного розміщення. З них 100  об’єктів, що показують рівень сервісу та рівень інфраструктури, як звикли люди, користуючись моделлю «все включено»,зазначив Стрельбицький. Які це заклади та що, на його думку, є послугами «all inclusive» за кримськими стандартами, кримський «міністр» не розповів.

Але, якщо подивитися на умови, що пропонують туристам кримські готелі, то знайти той самий «all inclusive» досить важко – він або є в обмеженому форматі, або доступний тільки у певний час. Наприклад, деякі кримські об’єкти розміщення пропонують гостям у «високий сезон» (липень-серпень) проживання з харчуванням по кшталт «шведського стілу», а також безкоштовні напої у барі готелю у вечірній час. Ціна таких номерів стартує від 200 доларів США за добу з людини. Один з кращих готелів півострова Radisson Resort & SPA, який після анексії став називатися Рів’єра Sunrise & SPA, може запропонувати своїм гостям цілком гарні умови проживання в поєднанні з досить високим рівнем сервісу. При цьому ціна за стандартний номер стартує від 150 доларів США на добу, і це тільки з легким сніданком. У підсумку, тільки за тиждень проживання однієї людини з харчуванням (без авіаквитків) потрібно сплатити не менше 1500 доларів.

До того ж, не забуваємо, що рівень сервісу кримських санаторіїв і готелів дуже сильно поступається закордонному. Зокрема, за даними соцопитування, що проводило “міністерство туризму” з червня по вересень 2015 року, тільки 1% туристів влаштовує у Криму співвідношення “ціна-якість”. Іншим подобається тільки море і природа.

Оскільки закордонні турецькі та єгипетські курорти були досяжні для росіян протягом цілого року – Туреччина з травня по жовтень, а Єгипет, навпаки, з листопада по квітень, Криму потрібно розвивати міжсезонний відпочинок. Саме це завдання «партії та уряду» й почала виконувати кримська «влада» з осени 2015 року. Для цього навіть запустили спеціальну програму «Крим цілий рік», до якої, за словами Сергія Стрельбицького, приєдналися вже 42 санаторію та готелю півострова. У рамках цієї програми для залучення туристів учасники знижують ціні на 15-20% у міжсезоння. (http://mtur.rk.gov.ru/rus/index.htm/news/321291.htm) Але зазначимо, що до цієї програми приєдналося лише 14% від усіх об’єктів розміщення, які можуть приймати відпочиваючих протягом цілого року. До того ж кримська “влада” забуває попередити туристів про те, що більшість з цих санаторіїв знаходиться на межі виживання, тому їх готові віддати інвесторам в оренду хоч за 1 рубль. Гідна альтернатива турецько-єгипетським курортам, чи не так?

Можна досить довго з високих трибун розповідати про те, що курорти Єгипту й Туреччини замінить «Кримнаш», але на ділі – це неможливо ані у короткостроковій, ані, навіть, у середньостроковій перспективі. Для того, щоб кримські готелі хоч трошки стали нагадувати турецькі, потрібні мільярдні  інвестиції, але хто захоче вкладати гроші в регіон з невизначеним статусом? Єдині, хто ризикнули, були турки, які збиралися будувати п’ятизірковий готель, але після введення економічних санкцій з боку Росії, кримський «прем’єр-міністр» Сергій Аксьонов розірвав усі економічні зв’язки з турецьким бізнесом. Тому грошей не буде, не буде інвесторів, а кримський курортний бізнес буде тихо вмирати, повторюючи сумну долю відомих абхазьких курортів.

Аліна Громова

для ІА «Голос Криму»

SHARE