Активісти КРУК розповіли про плани на Суспільне Крим

11

Про  відновлення Крайової Ради Українців Криму (КРУК) та її плани із захисту українців Криму говорили на Суспільне Крим у передачі Тема дня активісти КРУК Андрій Іванець, Сергій Вікарчук та Андрій Щекун.

Нагадаємо, що рішення про відновлення діяльності КРУК ухвалили 17 вересня у Києві на організаційних зборах переміщених з Криму представників громадських організацій. До складу Крайової ради увійшли кримчани, які представляють громадські організації та є активними громадськими активістами у боротьбі за Український Крим.  Її головними завданнями проголошені – консолідація українців окупованого півострова, захист їх прав та інтересів, а також сприяння відновленню територіальної цілісності країни.

На історичних аспектах у своєму виступі зосередився Андрій Іванець, а також провів паралелі з подіями сторічної давнини та тим, що відбувається зараз в тимчасово окупованому Криму.

«Крайова рада сто років тому вирішувала нагальні проблеми українців Криму. Підтримання ідентичності – тобто розвиток культури, школи освіти, захист політичних інтересів. Ситуація надзвичайно схожа із тією, що є й зараз на півострові. Оскільки тоді часто в Криму приходили «білі режими» і їхні дії стосовно українських організацій значною мірою нагадують те, що сьогодні робить путінський режим в Криму», – сказав Андрій Іванець.

Українці Криму закликають всіх небайдужих земляків взяти участь у діяльності Крайової Ради Українців Криму. Адже захист прав та інтересів української громади Криму має стати одним з пріоритетів державної політики України, а українці Криму – надійними захисниками конституційного ладу держави та одними із гарантів стабільності в Криму.

«Ми створюємо таку організаційну платформу в Києві для того, щоб люди, які зараз проживають  в Криму могли бути захищені. Адже там  – на півострові зараз вони безправні. Ми можемо створювати певні законодавчі ініціативи. Наприклад, якщо говорити про освіту для дітей на окупованій території, то їх сьогодні покинуто  – українська влада майже нічого для них не зробила, а Росія активно здійснює мілітаризацію»,  – наголосив Сергій Вікарчук.

Активісти також розповіли, що 28 вересня представники української громади Криму на пресконференції в Києві оголосили про скликання ІІІ Конгресу, який відбудеться у найближчі кілька місяців. Крайова Рада Українців Криму уже працює над цим питанням. А також зазначили, що під час зустрічі організаційним комітетом представників української громади Криму було прийнято Заяву представників української громади Криму та Декларацію про відновлення діяльності Крайової Ради Українців Криму.

«Уже сім років здійснюється в Криму тиск на Православну Церкву України та Митрополита Климента. Він фактично весь цей час здійснює спротив самотужки. Питання – де державна політика підтримки української церкви та української громади, яка з цими викликами лишилася на самоті, – зауважив Андрій Щекун  Я, наприклад, уважно ознайомився з нещодавнім звітом Постійного Представника Президента України в АРК Антона Кориневича, який звітував в комітеті Верховної Ради про свою діяльність, але я не побачив у звіті ті аспекти, які стосуються українців, які проживають на тимчасово окупованій території в сфері освіти, захисту культури та церкви. Наприклад, по Православній церкві в Криму Постанова Верховної Ради до сьогоднішнього дня не прийнята. Або інший аспект, від 2016 року у нас є Постанова ВР про парламентські слухання, про стратегію реінтеграції і деокупації Криму і вона не виконується. Я вважаю, що про це найперше повинен був говорити Представник Президента, тому що там не виконуються три положення самого Президента України».

Також активіст КРУК наголосив на питаннях, що потрібують вирішення та стосуються україномовних видань, таких як газета «Кримська Світлиця» (адже зараз газету та усю редакцію виселили з приміщення) україномовної освіти, україномовної культури та україномовного інформаційного простору.

«З чим ми йдемо до кримчан? Це важливі питання де окупації півострова. Це турбує нас,  ми хочемо в демократичному суспільстві мати свою нішу і захищати права українців Криму та виносити це питання на вищий рівень. Влада повинна нас почути. Для цього ми й самоорганізувалися»,  – сказав Андрій Щекун.

Текст Декларації оприлюднений на Фейсбук сторінці КРУК: Крайова рада Українців Криму – КРУК

Також по темі: Українці з Криму надали владі пропозиції щодо захисту прав дискримінованої громади кримських українців (звернення) 

Історія та сьогодення кримських українців

Іванна РИПЛЯК

SHARE