ТВ «Голос Крима». Євген Черніков: «В Криму росіяни знімають багато фільмів, які виправдовують анексію»

Програма  “Голос Криму” на UA:Крим,  ведуча – Ліна Голуб. Сьогодні в програмі ми поговоримо про кінематограф, зв’язок мистецтва і політики, а також про українського режисера-політв’язня Олега Сенцова. А в гостях у нашій студії – Євген Черніков. Кримчанин, актор, друг Олега. 

Розкажіть, будь ласка, над чим зараз працюєте?

Євген Черніков: Зараз я працюю над банерами з Олегом, щоб повісити, бажано в центрі міста, щоб нагадати про Олега, щоб люди згадували його. Якщо можуть, щоб щось робили для його звільнення. Нещодавно в Олега було день народження і ми провели ряд акцій по всій Україні також було проведено в Нью-Йорку та інших країнах. Всі, хто знає Олега намагались відсвяткувати його день народження. Нажаль Олег цього не побачить, але це важливо для того, щоб пам`ять про нього була актуальна, і ті люди від яких залежить його звільнення згадували і намагались його звільнити. Олег вже більше трьох років сидить у в’язниці РФ і це вже 4-ий день народження, який він святкує за гратами.

Кінематограф по праву вважається найбільш впливовим мистецтвом. Що робить у цій царині Росія, щоб виправдати анексію Криму?

Євген Черніков: В Криму знімають багато фільмів, які виправдовують анексію. Вони відразу почали знімати якісь фільми. Мені у 2014 році поступила, коли я ще мешкав в Криму, пропозиція зніматись у фільмі «Військовий репортер», знімав канал НТВ. Я відразу попросив сценарій, щоб зберегти цей артефакт. Я відмовився, але перечитав,  і  в мене відрізу волосся стало дибом. Цей фільм вийшов, його можна подивитись. В ньому є події Одещини 2-го травня і війна на Донбасі. Там все було про кореспондента, який нібито із західного каналу приїхав в Україну і зрозумів, що Україна – це фашисти, і він ніби намагався донести до західної преси, що тут на його думку відбувається. Його не чули, не пускали в прямі ефіри. Фільм дуже поганий, перевертає всі факти і по подіям в Одесі, і на Донбасі. Це все знімалося за великі гроші і дуже швидко – протягом одного місяця. Також багато фільмів знімаються і сьогодні, туди приїжджають відомі актори. Мета – це виправдати анексію, показати, що Крим – російський півострів. Зараз виявилось, що дуже дорого знімати фільми в Криму. Це пов`язано з тим, що складно привезти туди знімальну техніку, раніше її брали в оренду в Одесі, Києві. Зараз це дуже дорого, бо в оренду немає де взяти, її привозили із Москви через паром. Це складно, дорого. Зараз там знімають кіно десь в Краснодарському краї чи Анапі про Крим, тому що там дешевше. 

Як ви ставитеся до візитів російських зірок на анексований півострів? гастролів?

Євген Черніков: Абсолютно так само, як до візитів громадян не через ті пункти перепуску. Це дуже погано, але тут така колізія, виявляється, що коли простий громадянин приїжджає про це ніхто не дізнається, коли приїжджає якась зірка, нещодавно Емір Кустуріца, то треба, щоб всі знали. Просто  не всі знають, що в Крим можна приїжджати через три пункти пропуску, аеропорт Сімферополь і Керчинський пункт перетину. Йде порушення закону України, за це треба наказувати. Я дуже позитивно ставлюсь, коли дізнаюсь, що когось нарешті наказали, але не всіх наказують, є люди, які виступали, театральні діячі, які не так, як кінозірки відомі в світі, але вони приїжджають, грають вистави, потім приїжджають в Україну і тут гастролюють, зокрема російська актриса Арнтгольц, не пам’ятаю яка саме, бо їх там дві. Вона проводила вистави в Криму. У мене є друзі, які постять фоточки у фейсбуці, що вони були на виставі, а потім я дізнаюсь, що вона гастролює з цією ж виставою по великих містах України. Я думаю, що має бути якийсь комітет, який досліджуватиме ці питання, бо це є порушення законодавства.

У липні до Криму завітав всесвітньо відомий режисер Емір Кустуріца.  Він виразив підтримку Російській федерації і назвав Крим російським. Пропоную послухати частину його інтерв’ю. 

Євгене, скажіть, будь ласка, як можна пояснити таку поведінку відомого режисера? Чи була у кіноспільноті якась реакція на його слова? 

Євген Черніков: Емір Кустуріца дуже талановитий режисер, ми всі бачили його фільми, любимо їх – це унікальна кіно мова, і він всесвітньо визнаний, але це ж ніяк не відображається на ньому, як на людині. Не обов*язково митець має бути чистим, морально повність здоровим таки би мовити. Він ще давно казав, що найулюбленіший його письменник – це Федір Достоєвський і він любить все, що стосується  так званої руської душі глибокої. Ну така позиція у людини. Це страшно  могло б бути, якби Емір Кустуріца знімав фільми, але це ще було двадцять років назад. А якщо він зніме кіно, це буде дуже хороше, залежно від тематики. Те, що він сказав, я не думаю, що потрібно прислухатись до цього. До речі, в світовій кіно-спільноті саме Емір Кустуріца дуже добре знає про справу Олега Сенцова. Європейська кіноакадемія його дуже підтримує і на всіх великих кінофестивалях завжди згадують про Олега Сенцова. Зараз вийшов фільм «Олег Сенцов проти російської держави», і може Кустуріца його не бачив, але побачить рано чи пізно. Вся європейська кіноспільнота не залежить від думки Еміра Кустуріци. Це одинична людина, яка так виступає. А більшість людей, я знаю, спілкувався із чеськими кінематографістами, вони підтримують Україну. Мистецтво для людей, які вміють мислити, але не всі, якщо це стосується шоу-бізнесу, всякі випадки там з Іваном Дорном. Мені завжди прикро, тому що відразу думають, а це ж актор, вони всі тупі чи артисти, що з них взяти. Це не так, як правило, звертають увагу на тих, хто висловлюється голосно, а ті, хто дійсно порядні, вони просто роблять свою справу і про них може ніхто не чути. Ми дивимось їх продукт, а не мислення. 

Як Ви вважаєте, наскільки мистецтво пов’язане з політикою? Чи можна сприймати режисера чи актора окремо від його позиції? 

Євген Черніков: Актора можна сприймати окремо від позиції, але коли актор працює над якоюсь справою, я думаю багато речей приймає. Людина, яка підтримує Україну не може зніматись в російських фільмах. Тут уже відокремлення не можливе. Не люблю, коли актор каже мистецтво окремо від  життя, ні, якщо це так, то не мистецтво. Воно віддзеркалює положення справ у житті і спрямоване на те, щоб систематизувати життя і зробити якісь висновки за допомогою мистецтва. Висвітлити якісь проблеми. Якщо ми говоримо про мистецтво, то режисер це людина, яка творить цей фільм і ми не можемо відокремлювати його позицію від того, що відбувається в кіно, інакше це просто не мистецтво.

Друг і колега Євгена, український режисер Олег Сенцов вже понад три роки за гратами. Росіяни засудили його до 25 років позбавлення волі і відправили відбувати покарання на далекий Схід, до Якутії. Минулого місяця політв’язню виповнився 41 рік. Як зустріли його день народження в Києві розкажуть мої колеги.

 Акції до дня народження Олега Сенцова відбувалися не лише в Києві, по всій Україні.  Євгене, розкажіть, будь ласка, про Ваші враження від цих подій?  

Євген Черніков: До дня народження було проведено дуже багато акцій. В Києві було проведено декілька акіцій. Була акція біля пам`ятника режисера в Маріїнському парку, там були і кінематографісти, нажаль, не так  багато, бо відбувався ще Одеський кінофестиваль. В минулому році на акцію приходило біля трьохсот людей, а може і більше, серед яких були відомі люди українського кіно і мистецтва будь-якого формату. Цього разу акція була проведена більше для ЗМІ, щоб висвітлити цю подію на телебаченні і нагадати людям, що Олег Сенцов перебуває вже більше трьох років у в*язниці, четверте день народження святкує за гратами і потрібно щось робити. В цей день у Києві був проведений показ фільму «Процес» на чолі з Денисом Івановим запустили прокат фільму по всій Україні, більше тридцяти міст. Дуже багато людей по всьому світу проводять акції, нагадують на кінофестивалях про Олега. Я розумію, що цього не достатньо, щоб звільнити Олега Сенцова, але на сьогоднішній день це єдине, що можна зробити, але нам нічого не відомо про зусилля, які робить наша влада. Вони кажуть, що ми на кожних зустрічах піднімають це питання, ми бачимо це по телевізору, але наслідки будуть чи ні. Ми маємо справу з монстром, і від однієї людини залежить  звільнення Олега Сенцова. 

Ви тримаєте зв’язок з Олегом. Скажіть, він відчуває нашу підтримку? Чи ці всі акції мають якийсь ефект?

Євген Черніков: Звичайно, Олег відчуває підтримку, він знає, що його пам`ятають, з нього намагаються боротись у всьому світі, йому дуже приємно, що люди, яких він вважає своїми кумирами за нього вступаються. Зв`язок з ним утримувати дуже складно, з України листи до нього майже не доходять, але  це не означає, що не треба писати. Психологічний тиск на людину, вони просто не віддають листи, а потім будуть переводити чи звільняти мішок цих листів дадуть. Нажаль, листи доходять зараз з території РФ, вони мають бути написані російською мовою, щоб не було нічого такого, що цензор не пропустить.

SHARE