Антон Дробович: «Спецслужби повинні забезпечити збереження документів, які генерує РФ в Криму»

133

При відновленні українського суверенітету над Кримом надзвичайно важливо мати доступ та зберегти документи, які зараз існують, генеруються РФ в рамках її ефективного контролю над Кримом. Наші спецслужби та силові структури повинні забезпечити збереження і доступ до цих документів. Про заявив  голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович під час виступу на круглому столі: «Запровадження засад перехідного правосуддя як передумови деокупації територій та реінтеграції населення».

«Саме ці документи в багатьох випадках стануть підставою для кримінальних проваджень щодо конкретних осіб. Це потрібно теж пам’ятати і це має бути частина деокупації. Ми ж розуміємо, що скоріше за все вона матиме силову фазу. І силова фаза деокупації повинна обов’язково враховувати збереження матеріалів, які потім стануть визначною частиною формування державного звинувачення всіх тих людей, які вчинили злочини», – зазначив А. Дробович.

Він також повідом, що наразі Український інститут національної пам’яті (УІНП) робить все можливе, щоб зафіксувати свідчення злочинів РФ. «У нас є великий проект…, буквально тиждень тому ми представили його цифрову версію, там близько 1600 записів, у тому числі щодо Криму… Ми спілкуємось з людьми, які займали посади в Криму, або просто мешканці Криму, працівники, які не з стратегічних підприємств. Ми фіксуємо їх дані, за допомогою глибинних інтерв’ю, відповідно до усної історичної методології, наукової методології, щоб зменшити рівень суб’єктивізму у цих свідченнях», – зауважив він, додавши, що це буде великий масив матеріалів, який потім буде використаний, в першу чергу науковцями, авторами, які будуть писати цю періодизацію.

Також зараз УІНП за підтримки  Міжнародного фонду «Відродження» у співпраці з Представництвом Президента України в Криму, Офісом Генерального Прокурора, з прокуратурою АР Крим та м. Севастополя працює над створенням музею російської агресії. У музеї буде розповідатися про найбільш показові епізоди і події російської окупації, починаючи від масових акцій на підтримку територіальної цілісності України та реакції на це російських окупантів, закінчуючи конкретними насильницькими викраденнями, злочинами російської окупаційної влади щодо екології, майна людей тощо.

«Цей проект не є формуванням бази даних, але цей проект базується виключно на перевіреній, офіційній або іншій достовірній інформації. Це двомовний проект, який ми найближчими днями презентуємо», – констатував голова  УІНП у своєму виступі.

Варто зазначити, що у 2018 році УІНП видав книгу свідчень “Люди сірої зони”: свідки російської анексії 2014 року”. У збірці йдеться про ту частину історії «кримської весни», яку замовчує або навмисно спотворює російська пропаганда.

Нагадаємо, круглий стіл відбувся 8 квітня 2021 року. Захід проводився Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин та Українською Гельсінською спілкою прав людини в рамках Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Права людини в дії.

В рамках круглого столу відбулася презентація концепції люстрації на деокупованих територіях, розглядалися можливі наслідки впливу запровадження відповідальності за «колабораційну діяльність» та альтернативних видів покарання для осіб, які співпрацювали з органами окупаційної адміністрації, на ефективність реалізації політики реінтеграції. Учасниками заходу були обговорені проблеми забезпечення прав людини в період врегулювання конфлікту та у постконфліктний період, а також необхідність створення державної системи моніторингу і документування порушення прав людини, міжнародного гуманітарного права та міжнародного права у сфері прав людини в ході збройної агресії Російської Федерації. Про це повідомляється на сайті Комітету.

Відео- та аудіозапис круглого столу можна переглянути за посиланням: Круглий стіл

Олександра НЕЗВАНА

SHARE