UA EN

19 Березня 2024

Рік життя в окупації: спостереження пересічного кримчанина

Леонід Кашкаров,

для ІА “Голос Криму” 

Крим – Росія? Крим – не Росія? На ці прості запитання можна дати як позитивні так і негативні відповіді й, як не дивно, усі вони будуть правильними. Все залежить від того кого, про що й як питати.

З свого боку так звана «російська влада» у Криму робить все, щоб відірвати кримчан від України. Починаючи з мобільного зв’язку закінчуючи освітою.

Нещодавно повністю відімкнули український мобільний зв’язок, останнім впав укртелеком 3mob, що працював у форматі 3G й надавав послуги МТС України. Тепер на материк з Криму можна телефонувати тільки з кримської мобільної, нібито російської (насправді кримсько-краснодарської) мережі, що паразитує на мережі станцій, встановлених свого часу в Криму МТС України. Дивно, але стаціонарний зв’язок у Криму український. Тобто, щоб зателефонувати з мобільного на будь-який номер стаціонарного телефону треба набирати +38, далі український код міста та номер телефону.

Повсякденне спостереження – номери автомобілів. Принаймні половина автомобілів все ще їздять з українськими номерами, виданими ДАЇ Автономної Республіки Крим, а якщо брати, наприклад, так звані «маршрутки», то таких більшість.

Про що це свідчить? Очевидно про те, що власники цих авто пов’язують своє теперішнє й майбутнє життя з Україною, а не Росією. Вони мовчки, але відкрито, вже рік голосують за Україну перед кожним дорожнім поліцаєм у Криму. Місцева маріонеткова «влада» не має на те жодної ради й вважає за краще про це вголос не згадувати, а водіїв не чіпати.

З іншого боку є дивні випадки коли на українській номер приліплено російський аквафреш.  Цікаво, чому власники цих авто так досі й не поміняли номери на російські? Є авто з прапорцями Росії на передньому склі, таких не більше 10% – це ті, хто відверто демонструє свою відданість владному режиму сучасної Росії. Дуже багато кримськотатарської символіки у «маршрутках» –  прапорці, відштамповані зображення тамги.

Ще одне важливе спостереження – кримські міста наче повимирали  – вдень людей на вулицях майже не має, на базарах кримчан теж значно менше ніж в часи України. Всі якісь похмурі й невеселі. Багато оголошень про продаж та оренду приміщень.

Веселощів не додають і ціни. Капуста, картопля, морква на базарі – 20-25 рублів за кілограм (попри всі події на валютному ринку зберігається співвідношення 1 гривня – 3 рублі), домашнє молоко – 50-60 рублів за 1 літр, домашній сир – 200-250 рублів за кілограм, домашня сметана – 200 рублів за півлітра, свіжа свинина – 300-370 рублів за кілограм. Домашні курячі яйця – 120 рублів за десяток.

Хто й як заробляє. Пенсія звичайного пенсіонера від 8500 («молоді» пенсіонери без пільг, не учасник війни) до 14000 рублів (пенсіонери з українськими надбавками – учасники війни, діти війни). Значно вищі пенсії у військових пенсіонерів та у пенсіонерів державних службовців – до 30000 рублів.

Ставка викладача школи – 25000-30000 рублів, чиновники отримують в цих же межах.

Заробітки звичайних людей зовсім інші, працівники на підприємствах отримують 4500-7000 на місяць та ще й із затримками. Багато крамниць, що торгували побутовою та комп’ютерною технікою, а також мобільними телефонами, позакривалося.

То ж економіка Криму зараз – це переважно економіка чиновників, співробітників силових структур та пенсіонерів, що отримують гроші з російського бюджету.

 

У центрі Діорами “Штурм “Сапун-гори” українець Іван Яцуненко встановлює прапор Перемоги

Інформаційна агенція «Голос Криму» за сприяння медіаініціативи «Кримські українці» продовжує знайомити читачів з історіями непересічних українців Криму. Сьогоднішню березневу оповідь ми ведемо про Івана Яцуненка – Героя

Розмова у Таврійському виші про екологічні події в Україні та їх наслідки

Десятий рік поспіль через російську агресію Україна не лише стикається з політичними та соціальними труднощами, але й зазнає серйозних екологічних наслідків. Спочатку анексія Криму та військові дії

Перші акції українського спротиву в умовах російської окупації Криму

2 березня 2014 року в місті Сімферополі відбулася перша акція спротиву в умовах початку російської окупації, організована рухом «Євромайдан-Крим». Євромайданівці на  той час, усвідомлюючи всі загрози, все

Спротив 2014: Українці Криму звернулися до міжнародної спільноти аби запобігти кривавому збройному міждержавному протистоянню

27 лютого 2014 року російські спецпризначенці без розпізнавальних знаків захопили будівлі Верховної Ради АР Крим та Ради міністрів автономної, на яких вже були вивішені російські прапори. Розпочалася

19 Березня 2024