UA EN

19 Березня 2024

Історик наполягає на розробці заходів спрямованих на захист та підтримку етнічних українців у Криму

Координатор Таврійської гуманітарної платформи (ТГП – надалі), історик, Андрій Іванець на всеукраїнській науково-практичній конференції «Російська окупація і деокупація України» виголосив доповідь «Асиміляційна політика російської окупаційної влади як злочинне порушення колективних прав громади етнічних українців Криму: окреслення проблеми». В ній він проаналізував стан другої за чисельністю етнічної спільноти Криму – кримських українців на момент окупації, системне та масштабне порушення її колективних прав окупаційним режимом, розкрив механізми окупаційної політики їх асиміляції, а також запропонував заходи для їх захисту. Про це ІА «Голос Крима» повідомили у прес-службі ТГП.

ivanec«В умовах окупації в Криму виникає, у довгостроковій перспективі, загроза асиміляції української громади або, принаймні, значної її частини. Відповідно нагальним завданням Української держави, українського громадянського суспільства за підтримки міжнародного співтовариства необхідно розробити і реалізувати комплекс заходів для захисту і підтримки дій  громади етнічних українців у періоди деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій», – вважає координатор Таврійської гуманітарної платформи. Він підкреслив, що для органів влади це завдання є конституційним, оскільки згідно з ст. 11 Основного закону держава «сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури».

У своїй промові кримський історик констатував, що за формального визнання прав українців на збереження етнокультурної ідентичності, в реальності в Росії і на території тимчасово окупованого Криму російська влада здійснює асиміляційну політику щодо українців.

«На території АР Крим і м. Севастополя до її механізмів передусім відносяться: морально-психологічний тиск на носіїв української ідентичності, переслідування, репресії або витискання з Криму лідерів та активістів громади кримських українців, незаконна ізоляція Криму від інформаційно-гуманітарного простору України (створення «інформаційного гетто» для кримчан), заборона діяльності українських партій та громадських структур, радикальне звуження сфери застосування української мови, «топографічна дискримінація» (зміна українських назв),  переслідування тих конфесій, більшість прихожан яких становлять етнічні українці. Дуже важливим фактором асиміляційної політики окупантів є також незаконна зміна Росією етнодемографічного складу кримського населення. За 2 роки не менше 120 тисяч росіян переїхало в Крим», – наголосив представник ТГП.

Завершуючи свій виступ, Андрій Іванець запропонував органам влади низку заходів для захисту прав етнічних українців Криму. Серед них, запровадити в законодавство України термін «меншина в меншині», розробити програму заходів із задоволення етнокультурних потреб та захисту прав громади етнічних українців Криму, розробити комплекс комеморативних заходів, пов’язаних з громадою етнічних українців Криму, активізувати їх захист на міжнародній арені, підготувати академічні видання історії Криму та громади кримських українців.

У роботі конференції «Російська окупація і деокупація України», що відбулася у Києві 2 грудня цього року, взяли участь понад 40 науковців та культурних діячів. Серед яких доктор юридичних наук, заслужений юрист України В. Василенко, доктори історичних наук С. Кульчицький, Л. Залізняк, Т. Бевз, В. Лозовий, автор бестселлера «Чорний ворон» письменник В. Шкляр, керівник історичного клубу «Холодний Яр» Р. Коваль та засновник культурологічної платформи «Український культурний фронт» А. Мухарський (Орест Лютий).

Фото заходу з Фейсбук  Andriy Ivanets