UA EN

29 Березня 2024

Володимир Казарін: “Кримських абітурієнтів в Таврійському національному університеті чекаємо на іспитах в липні…”

Програма  «Голос Криму» на «UA:Крим». Гість у студії — Володимир Казарін, професор, доктор наук, ректор Таврійського національного університету. Ведуча Ліна Голуб.

Сьогодні ми поговоримо про вищу освіту для кримчан. Минулого року до українських вишів вступили близько півтисячі абітурієнтів. Цьогоріч їх кількість має збільшитись. Українська влада доклала зусиль, щоб вступна кампанія-2017 залучила ще більше мешканців анексованого півострова. 

Володимире, що ви загалом думаєте про цю спрощену процедуру вступу для кримчан? Чи дійсно абітурієнтам тепер легше вступити?

Володимир Казарін: … По суті діла минулого року був цілий переворот в цій системі, тому що до цього було безліч причин, щоб не давати абітурієнтам з Криму вступати: не такий паспорт привіз, не таке свідоцтво про закінчення школи з двоголовими орлами, наче дитина могла обирати, яке свідоцтво в Криму йому отримувати тощо. Дякую Лілії Михайлівні Гриневич (міністр освіти і науки України – ред.), дякую міністерству за те, що вони пішли на зустріч вимогам громадських організацій і університету… І тепер з будь-яким вже документом чи без документу можна приїхати. Робиться освітня декларація, і відчиняються всі шляхи для вступу у ВНЗ. Я хочу підкреслити для дітей з Криму, що вони здаватимуть в школі, яка до нас прикріплена українську мову, українську історію в рамках шкільної програми. І ми ще за декілька днів проведемо для них заняття додатково, щоб освіжити їхні знання, які в них були, так як вони колись навчалися в українській школі. Ця система надзвичайно ефективна, вона враховує всі складнощі з якими стикається кримський абітурієнт. Вона добре показала себе в минулому році. Ми тільки за два тижні до вступної компанії отримали наказ про введення цієї системи. Термін залишався абсолютно недостатній. Не дивлячись на це 236 людей вступили минулого року за цією системою в університет. Ми сподіваємося, що в цьому році ця кількість значно збільшиться…

Які успіхи в адаптації цих студентів, які поступили минулого року?

Володимир Казарін Ну, вони росли, мужніли, ставали студентами разом з університетом. Ми починали в минулому році в липні… з 236 студентів, а сьогодні ми вже маємо 3200 і 536 викладачів співробітників… Я думаю таке зростання за рік – це хороший показник.

… Тим хто вступає необхідно приготуватися до того, що буде досить великий об’єм знань, які вони мають отримувати шляхом самопідготовки. Це загальноєвропейська, а тепер вже українська практика. Їм потрібно бути готовими і до того, що вони мають добре засвоювати мови, адже програми стажування, в які ми їх відправляємо в Європу чи Азію, вони обов’язково вимагають знання англійської, французької, німецької або турецької чи якоїсь з тюркських мов, і потрібно це робити. Якщо вони хочуть отримувати подвійні дипломи потрібно вивчати мову країни куди вони поїдуть стажуватися по другому диплому. Наприклад Польща. Потрібно так чи інакше основу польської мови вивчати, і в університеті ми надаємо цю можливість. Тобто адаптування їх до цієї системи освіти воно відбуватиметься постійно, але це хороше адаптування, воно готує їх до навчання на сучасному європейському рівні.

Скільки студентів ви очікуєте цього року і наскільки сам університет готовий прийняти студентів з Криму?

Володимир Казарін: Ну, по-перше, готовий не тільки університет прийняти їх з Криму, а Міністерство освіти і науки поставило перед нами задачу, максимально постаратися прийняти всіх дітей з Криму, які приїдуть вступати. Для цього ми і курси короткі організовуємо, щоб підтягнути їхні знання в період, коли вони приїдуть до нас. По-друге, ми консультуємо кожного з них по індивідуальним потребам. І я думаю, що все разом це призведе до хороших результатів… Я людина, яка вірить в забобони тому не хочу називати ніяку цифру, але ми вже зараз бачимо по тому, як багато дзвінків та листів електронних отримуємо. Ми вже бачимо, що кримчани налаштовані їхати сюди. Тут диплом ВНЗ, який визнається в усьому світі, а там вони отримують диплом, який визнається тільки в Російській Федерації. Тут можливість стажування, поїздки закордон за програмами обміну. Навіть у літній період можна їхати закордон заробляти, для студентів такі програми передбачені. А там повна ізоляція і неможливість мати контакти. Тут продовжується залишатися в силі відміна ЗНО для кримчан, а в окупованому Криму Росія повернула здачу Єдиного державного екзамену. Тут ти можеш привезти будь-які документи, чи навіть, як сказала колега не привозити ніяких, тебе ця країна чекає, вона тебе любить…

Можливо з минулорічної вступної кампанії ви зробили якісь висновки, як покращити життя студента кримчана?

Володимир Казарін: Ну, по-перше, ми всі добилися за цю зиму, що з 1-го вересня будуть діяти нові положення закону про окуповані території ст. 7, яка передбачає, що діти з окупованих територій не тільки вступають, але й переводяться з різних ВНЗ Криму до нас на 2,3,4 курс і магістратуру. Так ось, вони будуть з 1-го вересня отримувати обов’язково стипендію. Це надзвичайно важливо. Ми не могли раніше досягнути цього, щоб всі отримували. Друге, їм надаватиметься не просто гуртожиток, а безкоштовний гуртожиток – це надзвичайно важливо. Якщо звичайна стипендія 1100 грн., а проживання в гуртожитку 730 грн. то ви розумієте, що їм залишається дуже мало на проживання, харчування, особисті потреби. Далі, ми сьогодні збільшуємо кількість місць в гуртожитку. Ми зараз ведемо ремонтні роботи, які дозволять нам мінімум на 150-200 місць збільшити ємкість студентських гуртожитків. І, нарешті, для викладачів цього літа ми робимо готель, десь приблизно на 30 місць… Це робиться для тих викладачів, хто вже переїхав і потребує житла,… але саме головне, ми чекаємо на викладачів з півострову, … щоб приїхавши сюди вони могли отримати житло, за яке їм не доведеться платити надзвичайні великі гроші.

Чому на вашу думку кримські діти обирають навчання на материковій Україні, а не в Росії ? Які основні фактори на це впливають?

Володимир Казарін : Я думаю, що найголовніший фактор – це повітря волі, яким вони хочуть дихати. Звісно в Росії є серйозні ВНЗ, але, ось ця практика, коли їх (студентів – ред.) за “неправильні” записи чи пости в соц. мережах викликають у відповідні органи, коли не можна вийти на акції протесту, якщо навіть ти солідарний з акцією, коли слова просто звичайної підтримки на адресу України розглядаються, як державна зрада і мають каратися по 1,5-2 роки арешту, і є покарання, і відбувають терміни. Я думаю, що в цьому сенсі кримські діти, які виросли у вільній Україні, які за собою завжди відчували право на будь-які акції по відстоюванню своїх інтересів, вони не можуть жити в іншій атмосфері – це найголовніший аргумент, що змушує їх переїжджати.

Що ще може зробити Україна для того, щоб збільшити потік кримських абітурієнтів?

Володимир Казарін: Я думаю, що в цьому сенсі те, що з 1 вересня буде виконуватися положення про отримання стипендії, безкоштовне забезпечення житлом в гуртожитку, – це правильне рішення. Але річ у тім, що багато кримських студентів переїжджають сюди в буквальному сенсі з валізою. В цьому плані їм потрібна ще допомога, гардероб оновити і речами необхідними обзавестися. Тому я думаю, якщо ми знаходимо для них можливість працювати закордоном, то ми маємо старатися, щоб в університеті теж ми могли б протягом року дати їм можливість так чи інакше щось заробити. Я думаю, що ось ці багаточисленні стажування та програми за кордоном мають бути більш тривалі. Я думаю, що ми маємо забезпечити їм вільне переміщення у світі, для того, щоб сьогодні вже реальна практика отримання двох дипломів українського і, наприклад, європейського могло спричинити те, що вони отримували б багато інших сертифікатів на різни напрямках, саме ця п’ятирічка має бути насичена для самовдосконалення. Є позитивні приклади і зміни. Наприклад, візит Гройсмана (Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України – ред.) в Турцію призвів до того, що низка бакалаврських програм і магістратура відразу відкрились для наших студентів там. Група наших студентів поїхала в аспірантуру Туреччини за рахунок приймаючої сторони. Я думаю, що такого роду робота з налагодження відносин з ВНЗ всього світу, мабуть, – це головне чого вони (кримські студенти – ред.) потребують.

Що ви порадите саме кримським абітурієнтам, які планують вступити в українські ВНЗ, на що їм потрібно звернути увагу в першу чергу?

Володимир Казарін: Ну, по-перше, я вважаю, що підготуйте ті документи, які можуть вам так чи інакше стати в нагоді, беріть їх з собою. Свідоцтво про народження це добре, але якщо ви збережете довідку про отриману освіту – це теж вам може стати в нагоді і облегшити вирішення тієї чи іншої проблеми. Я думаю, що повторіть той шкільний досвід, який у вас був з української мови і літератури. Ми вас тут зможемо підготувати, але візьміть частинку цих справ на себе.

…. Ми не чекаємо вас, наприклад, в перших числах липня, ми зможемо вас зустріти 6,7,8 липня ближче до початку екзаменів, для того, щоб ви максимально швидко підготувалися, здали те, чого потребуєте, отримали підтвердження, що ви без проблем пройшли випробовування і може спокійно їхати вже забирати свої речі в Крим. Забираєте речі, враховуйте, що сьогодні не 50 кг можна перевозити через кордон, а 180 кг. Тому візьміть все, що вам потрібно, щоб тут не купувати. Тобто, приїжджайте сюди жити ґрунтовно, на довго. А головне – довіряйте нам: працівникам університету і нашій приймальній комісії, приходьте з усіма проблемами до нас, і ми допоможемо вам їх вирішити.

Чому б ви радили кримським абітурієнтам обирати саме ваш вищий навчальний заклад в порівнянні з іншими українськими вишами?

Володимир Казарін: Ну, по-перше, я думаю, що ми зрозумілий і звичний для них університет. Усі хто в Криму жили, працювали знали цей університет, і вони з ним поріднились. По-друге, тому що наш університет буде враховувати усі потреби наших студентів. Ми викладаємо українською російською…, кримськотатарською мовами. Також є курси підготовки французької, англійської, німецької. Одночасно є курси турецької мови – це для тих, хто хоче в майбутньому в Азії себе реалізувати.

І я думаю, що ми вуз новаторський, адже нам довелося починати все з початку як 100 років тому нашим попередникам – професору Вернадському і його колегам. Мені хочеться думати, що багато практик, які входять в українську вищу освіту і будуть входити, вперше спробують себе в нашому університеті.

І скажіть, будь ласка, коротко, є у вас якесь бачення як буде працювати університет після деокупації півострова?

Володимир Казарін: Я думаю, що в нас є чітке розуміння. Ми як університет, який готує кадри для кадрового перенавантаження, ми постачатимемо ці кадри в Крим. Ми повернемося в ті корпуси, які по праву належать нам і були відібрані окупантами. Але я думаю, що багато з того, що ми зробили на материковій Україні теж залишиться з нами, адже перше слово в нашій назві – таврійський, але друге – національний. Ми не регіональний, ми всеукраїнський університет, ми будемо продовжувати працювати з усією країною і з усіма її регіонами.

Нагадуємо, що програма «Голос Криму» виходить щосуботи о 21.20 в ефірі «UΛ: Крим».  Всі програми можна переглянути за посиланням — «Голос Криму».