Сергій Вікарчук про туристичний сезон в Криму: “Російський турист обиратиме якість за 500 доларів, а не патріотизм за 1000 доларів”

В ефірі «UA: Крим» програма «Голос Криму». Гість у студії — Сергій Вікарчук, кримчанин, учасник антитерористичної операції на Донбасі, фахівець сфери туризму. Ведуча – Ліна Голуб.

Ми будемо говорити про курортний Крим, яким він був до анексії півострова, і яким він став нині.

Цього літа вартість тижневого туру в Крим на двох, із розміщенням в стандартному номері готелю зі сніданком, становить понад 34,7 тисяч російських рублів. Такі дані оприлюднило так зване «Міністерство курортів і туризму» Криму. Разом з авіаперелітом з Москви в обидва боки, та трансфер до готелю,  відпочинок складає в сумі майже 67 тисяч рублів.

У той же час, тижневий пакет до Туреччини за системою «все включено» на двох з авіаперелітом з Москви і назад та трансфером буде коштувати близько 40 тисяч російських рублів.

Нагадаємо, російський уряд планує провести експеримент у Криму. Щодня збирати до 100 рублів курортного збору за перебування приїжджих на окупованому півострові. 

Сергію, як на вашу думку, чи допоможуть такі заходи збільшенню турпотоку до окупованого Криму?

Сергій Вікарчук: Збільшенню турпотоку це навряд чи допоможе. Цінова політика інших туристичних курортів набагато нижча, сервіс набагато якісніший. Я вважаю, що вони повинні знизити ціни для туристів. Крим не настільки має вищий якісний сервіс, тому він буде поступатися, і не зможе конкурувати з такими курортами, як Туреччина, Єгипет, як Балкани.

Яка цінова політика зараз там, Ви можете порівняти з іншими?

Сергій Вікарчук: Так, звісно. Якщо, наприклад, зараз полетіти в Єгипет можна на 7 днів за 500 доларів, де у вартість входить переліт, трансфер, система все включено, окрім візи, якщо це Єгипет. Якщо Туреччина, зараз починається сезон і ціна ще менша, переліт ближчий, і там на двох 600 -700 доларів приблизно.

Сергію, якою Вам запам’яталась Євпаторія? Я знаю, що саме там ви стверджувались у своєму  українському патріотизмі? Ви запроваджували свята?

Сергій Вікарчук: В Євпаторії я робив різні культурні заходи, історичні, національні. Все було на підтримку українства. Без політики, без комерції, за що мене деякі політики не люблять по цей день. Я проводив такі фестивалі як: Мегамарш вишиванок, це такий дуже великий захід, на якому зібралась дуже велика кількість українців… На урочистому заході, був навіть присутній мер, якого я не запрошував але, звичайно, був дуже вдячний. Захід тоді показувало багато каналі, на той час це було резонансною подією для нас, для Криму. Після цього було важкувато, бо суспільство почало агресувати, воно вважало, що це якась національно – політична ідея…

Це тільки в Євпаторії? Чи інших містах проводилось?

Сергій Вікарчук: Я проживав в Євпаторії, мені було зручно, знайшов нашу українську громаду, її виявилось так багато і ми об’єднали зусилля. З іншими регіонами я тільки спілкувався з патріотами, але ми не контактували на такому рівні. Ну, коли окрім таких свят, як фестиваль Мегамарш вишиванок, то авжеж, всі з’їхались із всього Криму у своїх вишиванках, яким по 100 по 200 років і більше. Тоді ми всі і познайомились, до того у нас не було таких можливостей. Мало було таких заходів, хотілось би більше.

Після анексії Вам пропонували залишитись в Євпаторії?

Сергій Вікарчук: Так, авжеж. Я навіть був невеликим чиновником на місцевому рівні, відділ курортів і туризму, головне управління інвестицій. Ми займалися туризмом. Я особисто займався санатарно-курортним, координував цю галузь…

І так, авжеж, мені пропонували залишитись, нам всім обіцяли, що там будуть великі зарплати, і що все буду добре. Як сьогодні пам’ятаю міського голову, який казав, що все там буде добре, нікуди не потрібно їхати. 25 травня 2007 року я присягнув своєму народу, і я не маю права чинити по-іншому.

Скажіть, а після анексїї Ви повертались в Крим?

Сергій Вікарчук: Ні, після подій, які були організовані в Криму мною, культурні заходи… Міське суспільство почало агресувати, деякі погрожували. Дійшло до маразму, люди вивісили наші фотографії, що ми якісь там маніяки, небезпечні. Мені довелось трошки змінювати зовнішність, змінювати імідж, щоб я відчував себе спокійніше. Я ще працював до вересня в Криму при окупаційній владі, і шукав паралельно роботу на материку. Я не міг там залишитись. У вересні мені сказали, що вимушені видати мені російський паспорт, а український заберуть. І я зрозумів, що у мене немає права на вибір. Ми із сім’єю зібрались і поїхали в нікуди, жили деякий час в хостелі, вижили.

Круїз поза санкціями. Річковий круїзний лайнер під назвою “Русь Велика” прийшов минулої неділі в Керч із Самари. Як повідомляють спостерігачі Майдану Закордоних справ, сУдно прибуло в обхід санкцій. На сайті компанії-власника цього круїзу немає. Відсутній він і в морських системах спостереження. Цікавий факт: організатори вдалися до певних маніпуляцій. В  Керчі секретний круїз зустрічали на причалі, з якого вантажать металобрухт. Зустрічали з оркестром і подавали частування – “млинці з лопати”.

Ну ось такі маніпуляції відбуваються з боку прокремлівської влади в Криму. Як представник вже столичного турбізнесу, Ви можете сказати, вже без жартів, у чому сьогодні Крим програє на відміну від іноземних морських курортів тієї ж цінової категорії – Туреччини або Єгипту?

Сергій Вікарчук: По-пеше, сервіс. В Криму не існує такого сервісу, як надає Туреччина чи Єгипет. Друге – цінова політика. Третє – їхня робота поза законом, вони працюють в межах реального закону. Обмеженість ця і цінові накрутки, вони вимушені здорожчати і це не привабливо для нашого туризму, для російського тим паче. Турист обиратиме якість за 500 доларів, а не патріотизм за 1000 доларів, тут треба розмежовувати. Нічого в цьому поганого не бачу, це природньо, кожна людина хоче зекономити. В росіян не буде вибору, коли Туреччина відкриє можливість їхати до них.

Розкажіть про свій досвід поїздок.

Сергій Вікарчук: Маю досвід. В останнє я був в Єгипті, перед тим з родиною в Хорватії, яка дуже близька нам до Криму природою, ментальністю і сервісом. Вони ті ж самі слов’яни, тільки трішки відрізняється мова, вони дуже гостинні і прості. Якщо порівнювати з нашим Кримом, сьогодні я б обрав Хорватію. До анексії я був впертий патріот і принципово рекламував на всіх туристичних виставках, я говорив, що Крим – це перлина світу. Але, на жаль, коли ми порівнюємо зі світовими курортами, ми розуміємо в чому відстаємо. Якщо ціни не будуть нижчі, Крим завжди буде програвати. При нашій Україні Крим для росіян був дуже зручним, економнішим, вони відчували себе мільйонерами. Сьогодні вони розуміють, що в Криму ціни вищі ніж в Москві. Якість не краща, туристи вимушені з патріотичних міркувань приймати таке рішення або їх просто заганяють по соціальній лінії. Портрет туриста в Криму зараз зовсім інший, якщо ми пам’ятаємо туриста раніше, то він хотів побачити якісь історичні споруди, храми, то сьогодні турист сидить в санаторії і не може собі дозволити навіть елементарну екскурсію в Севастополь чи навіть в гори. Росія несе фінансові втрати, навіть не влада, а люди…. Залишається тільки співчувати.

Із власного досвіду, скажіть, який вибір зараз роблять українці?

Сергій Вікарчук: Наші українці, в першу чергу вибирають наше українське -це Одеса, Херсон, який дуже починає розвиватись, в сторону Донецька до Маріуполя, там теж гарні пляжі….

Останній раз, коли ябув ще до війни, я мав можливість побувати в Коблево. Коблево – це як моя Євпаторія – піщані пляжі, пологий спуск до моря, людей було так багато, як колись в Євпаторії. Я бачив той останній сезон після окупації, не було туристів, пляжі Євпорторії влітку були просто порожні… А раніше влітку на морі не можливо було пробратись до води.

Коли я спілкувався з місцевими в Коблево, то вони навіть були раді, що Крим окупували, тому що для них туристичний потік збільшився в рази. Одеса теж стала розвиватись в цьому плані. Всі наші розумні підприємці з Євпаторії, місцева інтелігенція, вони майже всі перебираються потихеньку, щонайменше, в Одесу і відкривають власні готелі, бізнес. Я не можу їх засуджувати, я теж поїхав з Криму. Їм теж потрібно жити і розвиватись.

Який курорт зараз найпопулярніший в Україні після анексованого Криму?

Сергій Вікарчук: В плані пляжного, то це Одеса, якщо історичного і культурного, то напевне Львів. Якщо люди шукають природу, це південь України, а також Закарпаття, якщо замки – це Луцьк.

Окрім того наші туристи їздять закордон, це Балкани їх і Хорватію вони обирають за схожістю до природи з Кримом, ті самі властивості, море набагато прозоріше, ті самі сосни, скелі, гори. Все це нагадує Крим. І люди з якими я останній раз був у Хорватії їхали саме з патріотичних міркувань, вони шукають схожу домівку… Вони шукають Грецію, Хорватію. Такі країни, які нам близькі і нагадують Крим.

У Києві почалися репетиції на сцені пісенного конкурсу Євробачення-2017. У підготовці заходу беруть участь й кримчани. Жителі півострова приїхали до української столиці, щоб попрацювати волонтерами на пісенному конкурсі. Загалом бажаючих стати частиною цієї події було більше дванадцяти тисяч людей з різних країн. Однак в помічники організатори вибрали лише дев’ятсот людей. Вони пройшли посвяту в волонтери Євробачення – як це було і що буде входити в обов’язки добровольців – дивіться у відеосюжеті.

На вашу думку, участь у великих заходах типу Євробачення надихає кримчан до  подальшого розвитку?

Сергій Вікарчук: Так, це дуже важливо для кожної особистості бути частиною чогось великого. Для кримчан, як для мене це більше соціальна адаптація і прийняти участь у таких заходах це дуже велика честь.

Нагадуємо, що програма “Голос Криму” виходить щосуботи о 21.20 в ефірі «UΛ: Крим». 

Всі програми можна переглянути за посиланням – “Голос Криму”.

SHARE