UA EN

28 Березня 2024

Олександр Даракчі: «Кожного громадянин України, який потрапив під незаконні дії «правоохоронних органів» в Криму, не залишено поза увагою. Стосовно кожного… проводиться досудове розслідування»

На хвилях українського радіо програма «Голос Криму». У студії ведуча Людмила Боженко та наш гість  – Олександр Даракчі, прокурор прокуратури АРК.

Розмову хочу розпочати з подій, які відбуваються наразі в Криму і стосуються кримських політв’язнів, зокрема одного з них. Нещодавно проукраїнському активісту Володимиру Балуху подовжили термін перебування під вартою. Для наших слухачів нагадаю, що Володимир – кримський фермер, який не боявся публічно висловлюватися проти окупації Криму,  над будинком якого ще донедавна майорів український прапор, власне, позиція кримчанина стала приводом для його переслідування та позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями. 12 грудня минулого року правозахисники та громадські активісти направили звернення до відповідних державних інституцій зокрема до Генерального прокурора України та Прокуратури Автономної Республіки Крим щодо сприяння в захисті громадянина України — Балуха Володимира.  Як відреагувала прокуратура АРК, чи відкрито кримінальне провадження,  чи ведеться слідство щодо цієї сфабрикованої справи?

О.Д.: … Кримінальне провадження стосовно посадових осіб так званих правоохоронних органів на тимчасово окупованої території Крим, які вчиняли незаконні дії стосовно Балуха, було розпочато ще на початку 2016 року, коли у ЗМІ з’явилась перша інформація щодо незаконних дій відносно Балуха. Весь цей час  – з лютого 2016 року і по даний час – слідством вживались заходи щодо збирання доказової бази по відношенню до осіб, які вчиняли стосовно актитвіста незаконні дії.

З моменту отримання звернення, з грудня 2016 року, прокуратурою АР Крим до єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені додаткові епізоди щодо вчинення по відношенню до  Балуха незаконних дій… Вказані епізоди були об’єднанні з попереднім провадженням, тобто ми сьогодні нараховуємо у цьому проваджені шість епізодів, і досудове розслідування в даному провадженні триває.

Говорити на даний час про якість результати  у слідстві, позитивні результати, які б допомогли нашому громадянину якимось чином припинити стосовно нього протиправні дії, нажаль, сьогодні правоохоронні органи, і в тому числі Прокуратура України,  не може вжити всіх існуючих можливостей для поновлення прав.

Але як прокурор, я можу запевнити вас, прокуратура АРК буде вживати всіх можливих заходів для поновлення його прав, в тому числі і таких, які визначені конституцією України.

Власне,  ви вже почали говорити про те, що судді, поліція, слідчі, які задіяні у справі Балуха, – це ваші колишні колеги, які перепресягнули РФ. Тому хотіла б запитати і щодо ваших колег прокурорів, і щодо державних службовців, працівників суду, поліції… Яка кількість кримінальних проваджень відкрита, що передано до суду… Чи існують у вас проблеми щодо цих справ і якими є ці проблеми?

О.Д.: Досудовими розслідуваннями і провадженнями щодо так званих прокурорів-колабораціоністів займається відповідне Управління по тимчасово окупованій території АР Крим при Генеральні прокуратурі України. І на скільки мені відомо, моїми колегами вже повідомлено про підозру та розпочату інститут досудового розслідування щодо колишніх український прокурорів в Криму.

Що стосується тих суддів, працівників правоохоронних органів, які безпосередньо на даний час вчиняють незаконні дії щодо наших громадян України, ухвалюючи процесуальні рішення щодо проведення обшуків, або незаконного затримання тощо, то   відносно цієї категорії осіб… прокуратурою АР Крим проводиться аналіз в кожному кримінальному провадженні, що стосується незаконного позбавлення волі чи незаконного проведення обшуку. Цих проваджень у прокуратурі АР Крим понад 150. Кожний громадянин України, який потрапив під незаконні дії незаконно створених правоохоронних органів, кожного не залишено поза увагою. Адже стосовно кожного такого потерпілого прокуратура АРК проводить досудове розслідування.

Більш того, нещодавно заступник прокурора Прокуратури АРК Олег Хорсуненко повідомив про створенні реєстру осіб по відношенню до яких правоохоронними органами, створеними на тимчасово окупованій території Крим, вчиняються незаконні дії.

Чи існують проблеми щодо цих справ, якщо це стосується кримських державних службовців, а не лише працівників суду, поліції. З якими проблемами ви стикаєтесь, коли намагаєтесь довести їх провину, і ці справи довести до суду?

О.Д.: Проблеми існують. Це, по-перше, пов’язано з тимчасовою окупацією. Як нам всім відомо тимчасова окупація визнана з 20 лютого 2014 року відповідним законом. З цього часу ніякі документи, в тому числі, мається на увазі особові справи, документи, які містять дані про осіб, які займали посади державних службовців  на тимчасово окупованій територій Крим, залишились на півострові. На даний час будь-яких механізмів нормативного врегулювання щодо вилучення документів, нажаль, в українському законодавстві не існує. Але прокуратура АРК на чолі з нашим керівником Гюндузом Мамедовим вийшли з ініціативою перед відповідними Комітетами Верховної Ради врегулювати це питання щодо можливості вилучення цих документів, що мають значення речових доказів у кримінальних провадженнях, які на даний час розслідуються на материковій Україні. Це не тільки стосується вилучення цих документів, це… передача справ, які там залишились. Адже на сьогоднішній день існує проблема, коли осуджена особа перебуває на материковій Україні і в тримається під вартою, а матеріали її кримінальної справи перебувають на тимчасово окупованій території. Звісно, слідчими вживаються заходи щодо відновлення цих матеріалів, але що відновлювати, які копії, якщо такі матеріали на материковій частині просто відсутні.

Я думаю, що найближчим часом наші парламентарії відгукніться, і будуть внесені відповідні зміни до норм КПК (Кримінально-процесуального кодексу – ред.). Будуть запроваджені нові механізми з урахуванням міжнародних актів, які зокрема ратифікувала і Україна, і Росія. Ці механізми нададуть нам можливість співпрацювати щодо отримання доказів у кримінальних провадженнях, у тому числі  у тих провадженнях, де порушуються права громадян України.

Нещодавно УГСПЛ презентувала Доповідь міжнародної експертної групи по справі 26 лютого – це день, коли під парламентом Криму відбулась мирна акція, де протистояли один одному проукраїнські та проросійські сили. На сьогодні маємо 9 людей, представників проукраїнського мітингу, які вже покарані, або ж чекають на вироки так званих кримських судів. В рекомендаціях експерти порадили Україні, мається на увазі відповідним органам,  бути більш ефективною у  вивченні цієї справи. Дослухалися ви до порад, чому був втрачений час,  як плануєте працювати, надолужувати? Що вже зроблено по цій справі?

О.Д.: Безумовно Доповідь міжнародної експертної групи у справі «26 лютого» буде враховано у роботі органів досудового розслідування. Прокуратура з часу оновлення її складу теж у вказаному напрямку, як то кажуть, не сиділа на місці. Якщо казати у відсотковому співвідношенні, то майже 50% інформації, що  зазначена у Доповіді, слідством вже відпрацьовується, і це зокрема завдяки налагодженій співпраці між прокуратурою та УГСПЛ, а також іншими громадськими правозахисними організаціями.

21 лютого 2017 року прокуратурою АР Крим розпочато кримінальне провадження за державну зраду стосовно народного депутата України Артеменка, який захотів здати Крим РФ у довгострокову оренду. Яке покарання йому загрожує? Чи співпрацює депутат зі слідством? Чи не здійснюється тиск на прокуратуру з боку народного обранця? Коли справа буде передана до суду?

О.Д.: Слідчими прокуратури АРК на даний час здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні… Це впровадження розпочато  за публікацію в ЗМІ інформації про те, що у січні 2017 року… народний депутат України Андрій Артеменко надав іноземній державі допомогу у проведенні підривної діяльності проти України, яка виразилася у закликах до передачі в дострокову оренду території АР Крим… Під час проведення досудового розслідування у даному кримінальному проваджені народний депутат… був викликаний слідчим на допит в якості свідка… Артеменко прибув на допит разом із своїм адвокатом та  з приводу статті надав відповідні покази, які на даний час розголошенню поки не підлягають. Що ж до покарання, то стаття 111 ККУ передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 12 до 15 років з конфіскацією майна. Якщо говорити про тиск на слідство, то на даний час з боку народного депутата, або державних інституцій чи якихось інших громадян тиск на прокуратуру, на органи слідства не вчиняються.

Наприкінці січня прокуратура Криму повідомила про те, що вона почала розслідує щодо примусового переселення з території анексованого Росією півострова цивільного населення і зміни демографічної ситуації в Криму. Як просувається розслідування, чи є вже результати? Якими джерелами користуєтесь? Чи можна це довести не маючи доступу до території? За якими маркерами ви будете визначати, що цей процес відбувається?

О.Д.: Наприкінці січня 2017 року прокуратурою АРК розпочато досудове розслідування у кримінально проваджені передбаченому статтею 438 ККУ (Кримінального кодексу України – ред.). Це стаття, з якою досі слідчі… усіх правоохоронних органів України в цієї кваліфікації не проводили досудового розслідування.

Проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні є одним з основних пріоритетів  для Прокуратури АРК. Слідчими поряд з процесуальними керівниками, які здійснюють процесуальне керівництво в даному проваджені розроблено на даний час відповідний план, напрацьовано на круглих столах відповідні слідчі дії та оперативні заходи, які і будуть вживатися під час досудового розслідування.  Серед напрямків розслідування даного кримінального провадження слідчими та прокурорами будуть відпрацьовані та допитані майже усі переселенці, які перебувають на даний час на материковій частині України з приводу порушення прав, які відбуваються на тимчасово окупованій території. Це, насамперед, стосується порушення прав  передбачених міжнародними конвенціями, а як зазначено в коментарях до цієї статті, таких міжнародних конвенцій та угод, які ратифікували і Україна, і РФ понад 17. У цих міжнародних конвенціях, насамперед, – це Женевська конвенція 1949 року, 1977 року, йдеться про основні відносини на окупованій території між двома країнами. Стаття 51 Женевської конвенції зазначає, що країна окупант не має право проводити військовий призов, в даному випадку громадян України. Але ми бачимо, що в засобах масової інформації з’являються вже публікації з приводу того, що до наших громадян, які на даний час проживають на території тимчасово окупованого півострову надходять відповідні повістки, якими їх зобов’язують вступити до лав російської армії. Ці факти безумовно будуть фіксуватися, слідчими будуть збиратися докази, які у подальшому будуть надані для правової оцінки у відповідні міжнародні інстанції.

Повну версію радіопрограми слухайте за посиланням: радіопрограма «Голос Криму».   Також нагадуємо, що «Голос Криму» виходить в ефірі Українського радіо щонеділі о 8.10 на середніх хвилях.