Правники: “”Постанова № 689 не містить деяких механізмів, які дадуть змогу повноцінно функціонувати прийнятим змінам” (відео)

16 вересня набула чинності постанова Кабмін № 689, яка містить ряд позитивних змін, що будуть стосуватися внутрішньо переміщених осіб, які зокрема отримують щомісячну адресну допомогу. Адже розмір цієї допомоги для деяких категорій переселенців збільшено і прив’язано до прожиткового мінімуму. Про  на прес-конференції заявила Олена Луньова, координатор правового напрямку БФ «Восток-СОС».

Наразі зміниться розмір виплати для дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю І,ІІ,ІІІ груп.

Також є важливим збільшення граничного розміру депозиту, який слугує відмовою у наданні адресної допомоги. «До змін у постанові – це було 10 прожиткових мінімумів. І якщо родина має такий депозит, то адресна допомога не надається. Наразі ця відмітка буде збільшена до 25 прожиткових мінімумів, що становить 42 100 гривень, а з 1 грудня 1917 року – це буде 44 050 гривень», – повідомила координатор правового напрямку.

Важливим, на думку Олени Луньової є зміни, які стосуються системи контролю за виплатами. Донедавна всів переселенці повинні були підлягати перевірці місця проживання та складання відповідного акту перевірки житлово-побутових умов. Наразі є обмеження щодо перевірки місця проживання для осіб, які проходять ідентифікацію у відділеннях Ощадбанку, для військовослужбовців, які знаходяться в АТО та для осіб, які працюють в органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, при наданні відповідної довідки.

Не менш важливим, як зазначила представниця  БФ «Восток-СОС», є те, що переселенці зможуть більш вільніше користуватися кратками Ощадбанку, на які їм зараховують виплати: «Переселенці, які мають рахунки у відділеннях Ощадбанку, зможуть користуватися послугами отримання готівки та безготівковий розрахунок через відділення та термінали інших банків. Це не означає, нажаль, що можна буде отримувати пенсії та соцвиплати через інші банки, проте можна буде проводити  грошові операції і почуватися більш вільними у користуванні банківською системою України».

В той же час правовий аналітик БФ “Право на захист” Анастасія Бондаренко констатувала, що ухвалені зміни містять низку неоднозначних норм, які потребують уточнень.

“Ухвалена постанова не містить деяких механізмів, які дадуть змогу повноцінно функціонувати тим змінам, які передбачені цією постановою”, – пояснила правовий аналітик.

За її словами, в постанові передбачено механізм сповіщення органів соцзахисту і Міністерства фінансів про призупинення виплат у разі непроходження фізичної ідентифікації, але не передбачено механізм повідомлення про відновлення виплат. Це може призвести до того, що людина, яка одержує соціальні виплати, після припинення і їх подальшого відновлення не отримуватиме цих виплат.

“Тобто людині доведеться самостійно повідомляти Мінфіну і органам соцзахисту про те, що фізичну ідентифікацію пройдено і виплати відновлено”, – зауважила представниця Фонду.

Анастасія Бондаренко вказала ще на один нюанс у постанові, він стосується відсутності механізму проходження фізичної ідентифікації для одержувачів соцвиплат, окрім тих, хто отримує пенсію. “Для пенсіонерів є чіткий термін проходження фізичної ідентифікації та механізм проходження ідентифікації у відділеннях Ощадбанку України. Для інших одержувачів соцвиплат така процедура передбачена, але механізм не зазначений. Тобто в майбутньому може виникнути ситуація, коли людина захоче пройти фізичну ідентифікацію, але через відсутність такого механізму не матиме можливості це зробити”, – зазначила правовий аналітик.

Вона також зауважила, що в документі не зазначений механізм ідентифікації осіб, які отримуватимуть соцвиплати вдома через мережу “Укрпошти”.

Завершуючи прес-конференцію, її учасники висловили сподівання, що після втілення на практиці змін до постанови Мінсоцполітики будуть внесені уточнення в цей документ.

SHARE