Учасники діалогу з історії пропонують владі організувати вивчення історії українців Криму

Учасники публічного діалогу з історії «Українська революція на Півдні: перший досвід самоорганізації українців Криму у 1917 році», який відбувся наприкінці серпня цього року в Києві, закликають органи влади України розпочати систематичне вивчення історії українців Криму. Про це повідомляє прес-служба Таврійської гуманітарної платформи.

Також вони вийшли з ініціативою включити у 2018 році в загальнодержавний Перелік ювілейних і пам’ятних дат 100-річний ювілей першого з’їзду українців Криму та 130-річчя з дня народження голови Крайової Ради українців в Криму у 1919-1920 роках Павла Горянського.

«Перший з’їзд українців Криму та Північної Таврії, який проходив у Сімферополі 100 років тому, став першим досвідом самоорганізації українців Криму та  материкової частини губернії у регіональному масштабі. Проведення з’їзду було однією з віх завершення початкового етапу самоорганізації українців у загальнонаціональному масштабі, адже Таврійська губернія стала останньою серед 9-ти українських губерній, де відбувся подібний форум», – наголошують організатори публічного діалогу.

Під час свого виступу кандидат історичних наук Андрій Іванець наголосив на тому, що у сьогоднішніх реаліях українці Криму на окупованій території піддаються  систематичному інформаційно-психологічному тискові, а їх частина ще й карно-кримінальному переслідуванню. Фактично, окупанти прагнуть підірвати українську ідентичність та поступово асимілювати громаду етнічних українців Криму. Науковець констатував, що сьогодні українська громада півострову є однією з двох найбільш дискримінованих спільнот на півострові. «За цих умов на вільній території країни мають створюватися умови для збереження та розвитку ідентичності кримського українства, вживатися заходи для захисту його прав. Невід’ємною складовою цієї діяльності має стати системне вивчення та популяризація їх минулого», – переконаний ініціатор діалогу, координатор Таврійської гуманітарної платформи Андрій Іванець.

Він розповів, що у 2015-2016 рр. представники його організації та інших структур кримських переселенців зверталися до органів влади з пропозицією профінансувати науково-дослідні роботи з історії українців Криму. Ця ідея була підтримана й Всесвітнім форумом українців у 2016 році. Проте, на жаль, й досі не реалізована.

За підсумками обговорення проблем сучасного українства Криму його учасниками було вирішено підготувати звернення до органів влади України, інших держав та міжнародних організацій щодо запровадження санкцій до осіб, причетних до незаконного позбавлення волі та катувань фермера з Роздольненського району АР Крим Володимира Балуха. Нещодавно його було засуджено до позбавлення волі через сфабриковану справу.

Фото надано Таврійською гуманітарною платформою

SHARE