UA EN

29 Березня 2024

У Криму другий місяць поспіль зростає захворюваність на  COVID-19

У тимчасово окупованому Криму різко збільшується чисельність хворих на коронавірусну інфекцію.

Представники окупаційної влади Криму і Севастополя підтвердили, що станом на 5 жовтня виявлено 126 нових випадків захворювання COVID-19 – 103 випадки зареєстровано на території АР Крим та про 23 нових випадки повідомила так звана севастопольська влада.

Загалом, за інформацією так званого Міністерства охорони здоров’я Криму, всього з початку пандемії на півострові повідомляється про 5063 випадків коронавірусу –  107 з них були привезені з-за кордону, 128 випадків – з сусідньої Росії. За весь час пандемії померло 70 пацієнтів, видужали – 3008 осіб.

Українські профільні служби не мають доступу на півострів, щоб вести моніторинг. Дані про захворювання щодня подає російська окупаційна влада Криму та Севастополя. Їхня достовірність не підтверджена міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами.

Однак, правозахисники вважають, що цифри, які озвучує «влада»  дуже занижені, оскільки вони не відображають даних про інфікованих у лавах російської армії та правоохоронних органів, а також не враховують  пацієнтів з негоспітальною пневмонією. Крім того, окупаційна влада безперервно змінює свої підходи до обліку смертності від COVID-19.

Експерти Кримської правозахисної групи переконані, що однією з причин збільшення числа випадків захворювань можуть бути масові заходи в Криму, а також регулярні приїзди туристів з багатьох регіонів РФ, зокрема з Москви й Санкт-Петербурга, де зафіксовано найбільшу кількість інфікованих у всій Росії.

«Питання смертності вкрай важливе, в одну мить покажчики офіційної статистики, власне, «скинули», сказавши, що не так підраховували. Офіційна статистика – це не лише цифри, проте й відповідальність влади, тому її і занижують. Нерідко такі заниження обумовлені політичними цілями. Як-от, під голосування про поправки до російської конституції знижувалася статистика, занижували її під час курортного сезону. Основна відповідальність лягає на Російську Федерацію, йдеться про захист цивільного населення під час війни і пандемії, Росія порушує норми міжнародного гуманітарного права й не вдається до заходів із захисту цивільного населення», – коментує ситуацію очільниця правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Як відомо, в Криму збільшилася динаміка захворюваності на COVID-19 після парадів російських військ і техніки. Окрім цього, окупаційна влада не перекрила Кримський міст і не скасувала авіасполучення з російськими регіонами, де поширена коронавірусна інфекція.

Експерти Кримської правозахисної групи розробили графік на якому наочно видно високий ріст захворюваності.

«Приклад, що підтверджує, що статистика занижена, – це діти. Ще в березні та квітні нам лікарі в різних лікарнях різних районів Криму підтвердили, що ситуація у них була такою, що якщо надходять діти з ознаками COVID-19 з пневмонією, то навіть при наявності пневмонії цих дітей не тестують. Їх лікують за протоколом звичайної пневмонії, але не направляють на лікування як хворих COVID-19 », – розповіла у ЗМІ Ольга Скрипник.

Про те, що статистика по захворюваності на коронавірус неточна визнали й у Федеральній службі Росії з нагляду в сфері охорони здоров’я.

«Медзаклади по-різному трактують причини смерті пацієнтів, які померли на ліжках в стаціонарах, призначених для лікування хворих COVID-19. Частину з них реєструють як померлих від серцево-судинних та інших захворювань, – прокоментувала очільниця Росздравнадзора Алла Самойлова. Росздравнадзор виявив різночитання при реєстрації смертей пацієнтів в стаціонарах, перепрофільованих для прийому хворих на коронавірус. Частина медзакладів оформляли цих пацієнтів як померлих від інших захворювань, а не від COVID-19». Про це написав «Медичний вісник».

Через коронавірус також у Криму не вистачало лікарів для роботи з хворими. Нагадаємо також, що на жовтень у Росії запланована масова вакцинація від коронавіруса, вона торкнеться і кримчан. Зараз препарат випробовують.

Нагадаємо, що стаття 56 Конвенції про захист цивільного населення зобов’язує Російську Федерацію (як державу-окупанта) за допомогою всіх наявних у неї засобів забезпечувати й підтримувати діяльність санітарних і лікарняних установ і служб, охорону здоров’я і громадську гігієну на окупованій території Криму, що охоплює також профілактичні та превентивні заходи, необхідні для боротьби з поширенням епідемій.

Ольга ГЕРАСИМЧУК