До Міжнародного кримінального суду передана інформація про порушення права власності

27 липня до Міжнародного кримінального суду (МКС) передали інформацію про 3952 жертв порушення права власності у Криму. Повідомлення було підготовлене прокуратурою Автономної Республіки Крим та Регіональним центром прав людини (РЦПЛ) на основі моніторингу судових рішень. Про це повідомляється на офіційній сторінці РЦПЛ , де також зазначається, що моніторинг дотримання права власності окупаційною владою Криму охоплював період з 18 березня 2014 року до серпня 2019. Всього було відібрано та проаналізовано 9 410 випадків втручання у право власності. 

«Загалом ідентифіковано 250 жертв, у яких знесли нерухому власність (192 у АРК та 58 у м. Севастополь). У 3702 людей російська влада вилучила земельні ділянки загальною площею як мінімум 355 га (170 та 3532 у АРК та м. Севастополь відповідно)», – констатують у правозахисній організації.

Як зазначає провідний експерт РЦПЛ, адвокат Роман Мартиновський основними аргументами окупантів при зверненні постраждалих у суд були, зокрема, незаконність передачі земельних ділянок у власність; відсутність оригіналів потрібних документів в архівах на півострові; віднесення земель до місць особливого режиму (після 2014); незаконність доволів на будівництво, виданих українськими органами.

“Фактично, у більшості таких випадків окупаційна влада порушує принципи міжнародного права, які говорять про неприпустимість оцінки рішень державних органів однієї держави судами іншої, до того ж, держави-окупанта”, – пояснює адвокат РЦПЛ. –  “Навіть аргумент щодо відсутності документів в архівах є по суті абсурдним, адже за їх збереження відповідають державні органи. А якщо врахувати, що всі архіви були захоплені владою РФ, то цілком імовірно, що документи загубились або були знищені під час активної фази окупації.”  

У свою чергу заступник прокурора Автономної Республіки Крим Віталій Секретар, коментуючи на сайті відомства незаконність дій окупаційної влади Криму пояснив, що відповідно до міжнародного гуманітарного права, знищення та привласнення чужого майна окупаційною владою забороняється. Відповідно до статті 8(2)(a)(iv) Римського статуту і за статтями 53 та 147 Четвертої Женевської конвенції такі дії забороняються та кваліфікуються як воєнні злочини.

«Прокуратура АР Крим вже розпочала досудове розслідування цих злочинів відповідно до частини 1 статті 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни). Зібрані в рамках кримінальних проваджень докази також знайшли своє відображення у повідомленні, направленому до Міжнародного кримінального суду», – констатував представник прокуратури АР Крим. Наразі це вже друге інформаційне повідомлення стосовно порушення права власності, направлене до МКС. Перше було передане 2017 року та містило загальну інформацію про системне вчинення такого воєнного злочину. Ці відомості були відображені у звітах Офісу Прокурора МКС за 2017-2019 роки.

Як зазначила прокурор Департаменту щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора Валерії Мельник наразі Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду перебуває на етапі попереднього вивчення ситуації на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу. І кінцева мета цього аналізу відкриття повноцінного розслідування.

Водночас Дар’я Свиридова, перша заступниця Постійного Представника Президента України в АР Крим звернулась до кримчан, що володіють майном в окупованому Криму з порадою звертатися до українських судових інстанцій, Європейського суду з прав людини, а також до Представництва Президента України за консультаціями щодо відбирання та руйнування майна на півострові.

 За матеріалами РЦПЛ

SHARE