«Справа Приходька»: повторний допит свідка, вивчення флешки та пісні з «акваріума»

22 вересня у Південному окружному воєнному суді, що у місті Ростов-на-Дону (Росія), продовжився розгляд «справи Олега Приходька» по суті, повідомляють журналісти видання Ґрати.

На початку засідання прокурор Сергій Айдинов просить допитати засекреченого свідка «Панькова» по відео-зв’язку з Криму ще раз. Його вже допитували в червні. Прокурор хоче уточнити у нього ряд деталей і пояснює, що свідок незабаром поїде в тривале відрядження, і він хоче допитати його зараз, щоб не затягувати процес.

Адвокат Приходька Легостов наголосив, що в Кримінально-процесуальному кодексі немає можливості повторного допиту свідка. Однак, прокурор пояснює суду, що хоче допитати свідка «Панькова» не повторно, а додатково – з питань, пов’язаних з насильницькими методами, за допомогою яких Приходько збирався повернути Крим Україні.

Починається допит «Панькова», питання ставить прокурор. «Паньков» пояснює, що у Приходька була вибухівка, «щось уламкове». Адвокат Легостов запитує, від кого стало відомо про те, що Приходько хоче повернути Крим Україні. Свідок відповідає, що він особисто йому про це говорив, але за яких обставин – не пояснюється. Приходько запитує, чи є аудіозапис цієї розмови – свідок каже, що ні. Яку вибухівку Приходько планував використовувати для підриву – він не знає, тому що «в цих справах не сильний». Свідок також відмовляється відповідати на всі питання про знайомство з Приходьком, посилаючись на ризик розкрити свою особистість. На питання про те, коли йому стало відомо, що його знову допитають у суді, «Паньков» відповідає, що не пам’ятає, бо у нього погано з датами. Свідок пояснює, що Приходько не погрожував ні йому, ні його близьким. На питання, чому тоді він приховує свою особистість, свідок каже – «ну така громадянська позиція».

Суд запитує Олега Приходька, чи є у нього питання. Підсудний відповідає, що «до цієї мерзоти у нього питань немає, тому що це підставна особа, з яким вони не знайомі».

Адвокат Платонов запитує, як вони домовлялися про зустріч. Свідок відповідає, що зідзвонювалися і зустрічалися. По телефону теракт ніколи не обговорювали – тільки вживу. За словами свідка, Приходько – відома особистість. У Саках працював зварювальником і дотримувався проукраїнських поглядів, був у партії «Свобода». Про неї він знає тільки те, що вона дотримується націоналістичних поглядів. В інші подробиці він не вдавався. Свідок каже, що Приходько багатьом повідомляв про свої плани. Кому конкретно – пояснити не може. У попередніх свідченнях свідок стверджував, що зустрічався з Приходько у місцевої церкви в селі Орєхово. Але як виглядає ця будівля свідок не знає. На якій вулиці вони зустрічалися теж не пам’ятає. Адвокат Платонов кілька разів запитує про церкву, де свідок, як він сам стверджує, зустрічався з Приходько. Але «Паньков» не може нічого про неї розповісти.

Суд зачитує скаргу адвоката Приходька Назіма Шейхмамбетова про непередачу йому ліків: у підсудного проблеми з сечостатевою системою, йому необхідні ліки, які не передають вже три тижні. Платонов додає, що метою цього клопотання є вручення посилки з медикаментами, а не залучення адміністрації СІЗО до відповідальності. Приходько доповнює, що на умови не скаржиться, але посилку з ліками дуже хотілося б отримати, тим більше, що вони дорогі.

Суд оголошує перерву до 15:00. Після перерви в зал заходить суддя з запакованим пакетом з речовими доказами, вилученими під час обшуку у Приходько. Суддя по черзі витягує речові докази, починає з жовто-синіх вимпелів українського прапора. «Це що, кримінальний злочин?! Вони ще до окупації Криму були надруковані!», – обурюється Приходько.

Легостов каже суду, що їх цікавить телефон. Головуючий суддя Магомадов відповідає, що спочатку необхідно все витягти.

Суддя витягує нашивку з німецьким хрестом і «ромб зі свастикою». «Це мені з Німеччини привезли! Там в кожній родині такий лежить. Як у вас піонери, так у них ось це », – пояснює Приходько.

Суддя Олексій Магомадов доходить до телефону BQ і довго крутить його в руках. Згодом відкладає в бік і витягує з пакета все, що лишилося. Адвокати пропонують почати з телефону, його ставлять на підзарядку. Суд вирішує перейти до дослідження флешки. Її вміст виводять на екран монітора в залі суду. Всі документи на мапі датовані 24 і 25 вересня. Перший файл називається «Азбука домашнього тероризму» – книга визнана екстремістською на території РФ. Прокурор просить видалити слухачів (обидвоє слухачів –  журналісти) на час оголошення цього документа. Адвокати заперечують і називають це обмеженням гласності. Платонов каже, що всередині може бути абсолютно інший документ, який не є забороненим. Інші файли на флешці називаються «Кацапи», «Макшанці», «На машині», «Підхід», «Ціль» і «Целл». Перші чотири – формату PNG, інші два – JPEG.

Колегія суддів все ще радиться, видаляти журналістів із залу чи ні і оголошує перерву. Після цього діалогу прокурор виходить із зали. Під час перерви Приходько співає в «акваріумі»: «Гоп-стоп, ми заховались між гілля. Гоп-стоп, і дочекались москаля».

Суд вивчає телефон BQ, вилучений у Приходько. Він і захист стверджують, що телефон підкинули і докази сфальсифікували.

Легостов заявляє клопотання колеги Шейхмамбетова про те, що докази, – зокрема телефон, було підкинуто. Захист просить витребувати дані у МТС за номером, пов’язаному з BQ. Обґрунтовує це показаннями самого Приходько, який заперечує, що телефон йому належав і показаннями свідків, жоден з яких про інший його номер не знав. Ще одним аргументом на користь клопотання служить відсутність логіки в листуванні і датах. Тут захист посилається на закон РФ «Про зв’язок» і просить витребувати у МТС дані особи, яка використовує абонентський номер, дату активації, її геолокацію і геолокацію останнього з’єднання, дані про смс, відомості про місцезнаходження номера, інформацію про передачу і відправку.

Захист заявляє ще одне аналогічне клопотання по українському номеру. Адвокати просять до наступного засідання винести рішення по обох клопотаннях.

Наступне засідання призначене на 10 ранку першого жовтня.

Нагадаємо, 18 червня у Південному окружному воєнному суді, що у місті Ростов-на-Дону (Росія), почався розгляд «справи Олега Приходька» по суті.

Кримчанина Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. ФСБ звинуватила його у підготовці терористичного акту та незаконному виготовленні вибухових речовин, і йому висунули обвинувачення у «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв». 5 лютого Приходька також звинуватили у плануванні вибуху в будівлі генерального консульства Росії у Львові.

До цього О.Приходька так званий «Сакський районний суд Криму» 25 червня оштрафував на дві тисячі рублів, і визнав винним за частиною першою статті 20.3 кодексу Росії про адміністративні правопорушення. У постанові «суду» зазначено, що «Приходько шляхом доступу третіх осіб до цих предметів і документів пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку». Приходько не раз наголошував, що атрибутика «антикварна» та «сувенірна».

8 лютого 2019 року співробітники ФСБ провели обшук у Приходька та вилучили українську символіку, портрет Степана Бандери, прапори партії «Свобода», червоно-чорні прапори, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв’язки на материковій частині України.

Зазначимо, що Приходька було внесено до списку екстремістів Росфінмоніторингу ще у грудні 2019 року, але навіть у рамках російської правової системи включення в перелік Росфінмоніторингу є можливим лише тих громадян, у яких вирок набув законної сили.

Через арешт Олега Приходька в Криму українська Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі).

Ольга ГЕРАСИМЧУК  

Фото: ґрати

 

SHARE