Олег Приходько: помістили в камеру, де щурів ловимо руками

15 жовтня у Південному окружному військовому суді, що у місті Ростов-на-Дону (Російська Федерація), подовжився суд над кримчанином Олегом Приходько. Нагадаємо, російська влада звинувачує його в підготовці терактів на півострові і у Львові, він усе заперечує та стверджує про підкидання «доказів» та фальсифікацію справи.

Суд розпочався з допиту Івана Романця – співробітника кримського управління ФСБ Росії, капітана юстиції. Його вже намагалися допитати раніше, але слідчий хворів вірусом COVID-19 і на засідання з’явитися не зміг.

На запитання суду: з чого свідок взяв, що підсудний Приходько перебував під впливом Організації українських націоналістів та націонал-соціалістичної ідеології відповідає, що це підтверджується доказами у вигляді татуювань зі свастикою, за якими були зроблені висновки, показами свідків у кримінальній справі та іншими матеріалами кримінальної справи. Про це повідомляє інформаційний ресурс «Ґрати», журналісти якого брали участь у засіданні.

Адвокат Приходька Сергій Лєгостов запитує Романця, як слідству вдалося встановити зв’язок Приходька з тротиловою шашкою і уніфікованим запалом для ручної гранати, знайдених у нього в гаражі. Романець пояснює, що вже всіх обставин не пам’ятає, але все є в матеріалах справи і свідченнях свідків. Джерело придбання йому невідоме. Обставини придбання слідству теж встановити не вдалося. Лєгостов запитує, скільки гаражів належить Приходько.

«Ну, той, в якому вибухівку знайшли, тільки його. А решта – сенс був встановлювати? Мені невідомо, скільки в його користуванні знаходилося гаражів », – пояснює свідок. Він каже, що про інших гаражах нічого не знає, сам на місці під час обшуку не був. Вважає, що це не має відношення до розслідування. Також, слідство не з’ясувало, кому належать російська і українська сім-карти, знайдені під час обшуку у Олега Приходька.

Адвокат Приходька Михайло Платонов запитує у Романця, що за організація така – ОУН. Свідок дивується, яке це відношення має до справи і каже, що під час обшуку у Приходько були знайдені плакати зі Степаном Бандерою, прапори «Правого сектора», «який тут в Росії заборонений». Платонов каже, що питав не про це, а про організацію, ідеологією якої слідство мотивує звинувачення. Романець відповідає, що це націоналістична організація, яка проводить різні акції відповідного характеру. Платонов запитує, чи в курсі він, що в Україні ОУН є політичною партією і існує до цього дня. «Може існує, може не існує», – каже Романець. Адвокат питає, знайомився чи слідчий з програмними документами ОУН. Романець пояснює, що все в відкритих джерелах в інтернеті написано, але конкретно де він читав пояснити не може. Платонов просить конкретизувати, де саме він взяв інформацію про те, що ОУН займається терактами і диверсіями. Романець відповідає, що не може.

«Так я ж в партії «Свобода» перебуваю, який ОУН! Чому всю банду спільників не накрили тоді», – обурюється Приходько.

«Ваша честь, я хочу пояснити. З приводу присяги ОУН я давав свідчення вашому цього недалекому зраднику, не пам’ятаю як його. Свєтіков ніби-то. Тільки там протокол розмови скорочений. У мене там питають, кому я давав присягу в ОУН. Я кажу, що Роману Шухевичу. А потім кажу, що в 1932 році давав присягу Адольфу Гітлеру. А в 53-му Сталіна замочив. Але чомусь вони це не вписали в протокол. Іван Андрійович, я з тобою нормально говорю, ти не зрадник, ти російський офіцер. Зі зрадниками сам знаєш як я розмовляю. Не ганьби мундир, говори чесно!», – закликає Приходько Романця.

Під час подальшого допиту Романця з’ясовується, що слідство не з’ясувало, як Приходько збирався підірвати адміністрацію Сак за допомогою запала ручної гранати, а також не перевіряло, але не сумнівається, що флешка і телефон BQ, знайдені під час обшуку, належать Приходькові.

Під час перерви в суді Олег Приходько передає написану заяву адвокатам і ген консулу України з проханням захистити його від «мусорського свавілля» в СІЗО та  розповідає, що він все ж отримав ліки, які йому надіслали рідні і місяць не віддавали в СІЗО. На минулому засіданні він обіцяв порізати собі вени, якщо йому не віддадуть передачу.

Заява О. Приходька

Приходько просить опублікувати звернення до генконсула та власних адвокатів, в якому він просить захистити його від «мусорського свавілля». Він пише, що його помістили в двомісну камеру розміром 3,5 на 2 метри, де постійно водяться щурі, яких він з сусідом по камері ловить руками. Посилку, яку місяць не передавали в СІЗО, він все ж отримав, але просить адвокатів і консулів не допустити такого в майбутньому.

Суд повертається і зачитує рішення за клопотанням: запитати інформацію про російській сім-карті Приходька, але по українській – ні.

 

Наступне засідання відбудеться о 10 ранку 29 жовтня.

Нагадаємо, 18 червня у Південному окружному воєнному суді, що у місті Ростов-на-Дону (Росія), почався розгляд «справи Олега Приходька» по суті.

Кримчанина Приходька затримали 10 жовтня 2019 року. ФСБ звинуватила його у підготовці терористичного акту та незаконному виготовленні вибухових речовин, і йому висунули обвинувачення у «незаконному придбанні, передачі, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин або вибухових пристроїв». 5 лютого Приходька також звинуватили у плануванні вибуху в будівлі генерального консульства Росії у Львові.

До цього О.Приходька так званий «Сакський районний суд Криму» 25 червня оштрафував на дві тисячі рублів, і визнав винним за частиною першою статті 20.3 кодексу Росії про адміністративні правопорушення. У постанові «суду» зазначено, що «Приходько шляхом доступу третіх осіб до цих предметів і документів пропагує і публічно демонструє нацистську атрибутику і символіку». Приходько не раз наголошував, що атрибутика «антикварна» та «сувенірна».

8 лютого 2019 року співробітники ФСБ провели обшук у Приходька та вилучили українську символіку, портрет Степана Бандери, прапори партії «Свобода», червоно-чорні прапори, техніку і домашні CD-диски. Після обшуку Приходька відвезли до Сімферополя, де допитували, розпитуючи про його діяльність і зв’язки на материковій частині України.

Зазначимо, що Приходька було внесено до списку екстремістів Росфінмоніторингу ще у грудні 2019 року, але навіть у рамках російської правової системи включення в перелік Росфінмоніторингу є можливим лише тих громадян, у яких вирок набув законної сили.

Через арешт Олега Приходька в Криму українська Прокуратура Автономної Республіки Крим почала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі).

Ольга ГЕРАСИМЧУК

Фото: ґрати

SHARE