Галасувати чи здійснювати державну політику?

Росія примусово переміщує громадян України з Криму, заселяючи його своїми громадянами. Чи можна цьому протидіяти?

Про те, що Росія змінює в Криму демографічний склад півострова, експерти говорять останні кілька років. Причому населення Криму не росте, а заміщується.

Одним з перших цю проблему озвучив головний редактор порталу Blackseanews.net, експерт фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко. За його підрахунками, в окупований Крим і Севастополь з 2014 по 2018 року прибуло з регіонів Російської Федерації і з окупованих районів Донбасу майже 200 тисяч осіб.

«Станом на 1 липня 2018 року кількість прибулих до Криму (без Севастополя) з регіонів Російської Федерації за роки окупації на 1 липня 2018 склала 65 460, а з окупованих районів Донбасу – 49 156 осіб. В цілому це 114 616 осіб або 5,8% від чисельності населення на 1 січня 2014. Зауважимо, що населення Криму не росте, а саме заміщується: на 1 січня 2014 воно складало 1 967 200, на 1 січня 2018 – 1 913 989 осіб.  Кількість прибулих до Севастополя з регіонів Російської Федерації за час окупації на 1 липня 2018 склала 60 416, а з районів Донбасу – 20 989 осіб. В цілому це 81 405 осіб, або 21,2% від чисельності населення на 1 січня 2014. Зауважимо, що на відміну від Криму, населення Севастополя за роки окупації має великий абсолютний приріст – безпрецедентні 13,7%», – написав Клименко на своїй сторінці у соцмережі.

«Однією з найбільших проблем для нас наразі є «нова колонізація» Криму», – наголосив  постійний представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич, виступаючи на відеоконференції «Окупований Крим: шлях до деокупації» 18 червня 2020 року.

Представник Президента зазначив,  що Росія змінює демографічний склад населення на півострові, національну ідентичність. Осіб, які, з точки зору окупантів, представляють загрозу подальшій окупації, змушують залишити Крим. Це кримські татари, українські та кримськотатарські журналісти, активісти, громадські діячі. Стосовно тих, хто залишається, Москва проводить примусову натуралізацію (паспортизацію); щонайменше 22 тис. молодих кримчан було протизаконно примусово призвані в лави російської армії. Водночас на півострів переселили близько 300 тисяч росіян, переважно військовослужбовців з сім’ями, співробітників правоохоронних органів і чиновників, збільшивши таким чином лояльну до окупаційної влади частку населення.

Свого часу в бюлетені «Крим без правил», що видають українські правозахисні організації повідомляється про те, що у період з липня 2017 року по червень 2018 року Громадська організація «Регіональний центр прав людини» провела комплексне Дослідження по питання порушень прав людини і міжнародного гуманітарного права Російською Федерацією внаслідок проведеної нею політики по видворенню цивільних осіб з окупованої території Криму. В ході роботи над дослідженням було ідентифіковано 2425 громадян України, іноземних громадян і осіб без громадянства, стосовно яких в період окупації застосовувалося видворення з території Криму. За всіма ідентифікованим особам зібрана відповідна доказова база, яка може бути використана в подальшому з метою притягнення до відповідальності осіб, винних у грубі порушення прав людини і норм міжнародного гуманітарного права.

«Результати цього Дослідження з усією очевидністю підтверджують той факт, що активне використання положень російського міграційного законодавства є одним з інструментів проводиться РФ політики зі зміни демографічного складу населення окупованої території шляхом свого роду її «зачистки» для триваючої колонізації за допомогою переміщення частини власного цивільного населення на дану територію. Мета такої політики – використовувати в подальшому теза про небажання «народу Криму» повертатися під юрисдикцію України», – зазначається в спецвипуску «Видворення Російською Федерацією цивільного населення з окупованого Криму» (2018 рік) інформаційного бюлетеня «Крим без правил» – тематичний огляд ситуації з правами людини в умовах окупації.

«Про демографічну ситуацію та про заміну населення на Кримському півострові ми чуємо ще з 2014 року. Але жодне це висловлювання представників влади не закінчувалося чіткою пропозицією, як можна запобігти, які дії варто зробити для того, щоб країна-агресор відчула небезпеку та була б притягнута до відповідальності за порушення міжнародного гуманітарного права, норми якого забороняють переміщувати населення», – підкреслює громадський активіст Андрій Щекун.

Насправді  – це питання не обговорюється суспільством, проблема виходить на загал лише після чергового коментаря представника влади чи політика про те, що є така проблема, на тому і все. Не запропоновано жодного рішення на державному рівні. Немає чітких дій з боку української влади стосовно країни-окупанта, що здійснює такі дії.

«Надалі Представнику Президента України в АР Криму важливіше не тільки публічно висловлювати своє обурення чи констатацію безумовного факту з цього питання, а краще поцікавитися в Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, РНБО та в Президента України, чому до сих пір не прийнято Рішення РНБО та не видано Указу Президента України про санкції проти громадян РФ, які в статусі так званих слідчих, прокурорів та суддів, що прибули в Крим і безпосередньо причетні до порушення прав і свобод громадян України на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, які не тільки змінюють фактично демографічну ситуацію, а й здійснюють незаконні дії проти громадян України. Адже незаконні дії «правоохоронних органів» призводять до витіснення населення (громадян України) з півострову, – люди змушені тікати, аби врятуватися від політичних переслідувань. Крім того, незаконні вироки судів призводять до насильницького переміщення українського населення до материкової частини Росії для відбування покарань. Тому моя рекомендація відкрита і публічна саме адресується Представнику Президента України в АР Криму Антону Кориневичу – не галасуйте, а здійснюйте державну політику України з питань деокупації та реінтеграції Криму. Задумайтеся, чому саме до сих пір не скасовано Закон України «Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України», де кримчани, громадяни України, є нерезидентами власної країни. Зрозуміло, що робить ворог і яку він здійснює окупаційну політику, – незрозуміло яку політику здійснює українська влада в питаннях деокупації та реінтеграції окупованого Кримського півострову?», – зауважив представник громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» Андрій Щекун.

За даними моніторингу Управління Верховного комісара ООН з прав людини та правозахисників, близько 5 тисяч цивільних стали внутрішньо переміщеними особами з Криму, 9 тисяч засуджених громадян України примусово переміщено в РФ, 140 тисяч громадян РФ були переміщені в Крим. Такі дії російської влади є воєнними злочинами та порушують Четверту Женевську конвенцію.

У грудні 2017 року прокуратура АРК спільно з правозахисними організаціями направила до Міжнародного кримінального суду в Гаазі інформацію про зміну Росією демографічного складу населення окупованого Криму.

Віктор Нестриманий, для Голос Криму

Фото з сторінки Facebook

SHARE