UA EN

29 Березня 2024

Кримський перехід Міністерства освіти

Переведи мене через Майдан ….

Останнє прохання сліпого лірника. В.Коротич

В бурхливому морі освітньої міністерської бюрократії зухвале призначення тимчасового очільника викликало шквал, який захлеснув країну. В перманентному політичному освітньому штормі якось непомітно пройшла інформація про дії, які супроводжували зміни освітянської влади, а саме інформацію, яка була оприлюднена на сайті МОН, а потім розтиражована ЗМІ: «Державний секретар Міністерства освіти і науки Павло Полянський 26 червня передав новопризначеному тимчасовому виконувачу обов’язків міністра Сергію Шкарлету так звану «Перехідну книгу», в якій йдеться про основну роботу міністерства, а також про подальші стратегічні пріоритети».

Що ж це за така «Перехідна книга»? Виявляється що і попередні міністерки теж залишали такі документи після звільнення: «Лілія Гриневич привітала … Ганну Новосад з призначенням на посаду та вручила їй перехідні книги ….; Команда Анни Новосад, … підготувала Перехідну книгу для нових очільників МОН».

З першого погляду на 100-сторінкову Перехідну книгу т.в.о. Міністерки освіти і науки України Л.Мандзій виникає почуття такого собі тролінгу наступника, якому, як школяру, розповідають, що таке Міністерство освіти та чим воно займається. З іншої сторони, це певний дороговказ наступнику та міні звіт про зроблену роботу (з вересня 2019 року по червень 2020 року), певні червоні прапорці в освітній політиці, які дозволяють оцінювати як зроблене, так і рухи в майбутньому. Єдине, що трохи вибиває – це певна тотожність Перехідних книг Г. Новосад та Л. Мандзій

Розглянемо Перехідну книгу Л.Мандзій щодо освітнього поля тимчасово окупованого Криму: що було зроблено та планується зробити? Для аналізу були використані як кількісні, так і якісні показники. Отже …

В багатосторінковому тексті слово «Крим» й «Севастополь» зустрічаються один раз. А до тематики окупованих територій Перехідна книга звертається 7 разів (сторінки 12, 17, 53, 54-55, 57, 95 та 97). Проте кількість ще нічого не означає, вона тільки констатує факт, що тематика тимчасово окупованого Криму присутня в даному документі й для розуміння важливості потрібно розглянути зміст цих фрагментів.

Перше звернення до теми окупованих територій можливо побачити в Розділі І «Пріоритетні напрямки державної політики» в частині «Вища освіта та освіта дорослих» на С.12: «(6) ЗВО реалізують власні стратегії розвитку, а мешканці тимчасово окупованих територій мають можливість здобути вищу освіту в Україні». Навіть перечитавши декілька разів цю тезу важко її зрозуміти, адже тут поєднані дві різні тенденції. Проте вони не просто поєднані, а протипоставлені одна одній через використання сполучника протиставлення «а». Схожа теза є і в Перехідній книзі Г. Новосад на тій же сторінці 12 «(6) переміщені ЗВО реалізують власні стратегії розвитку, а мешканці тимчасово окупованих територій мають можливість здобути вищу освіту в Україні», проте наявність всього одного слова дає якесь осмислення. Таким чином неповне копіювання змінює зміст та логіку й виникає питання: чиновники розуміли, що копіювали у попередників?

Наступна згадка про дітей з ТОТ  з’являється вже в наступному розділі – «ІІ. Основні досягнення МОН за 100 днів» на сторінці 17, а саме:

Розширено доступ вступників  (виділено в тексті), які мешкають на тимчасово окупованих територіях, до українських закладів вищої освіти.

Абітурієнти, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, отримали можливість вступати за спрощеною процедурою до більше, ніж 100 українських закладів вищої та фахової передвищої освіти. Затверджено оновлений графік проведення зовнішнього незалежного оцінювання у 2020 році.

Основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання заплановано на 25 червня – 17 липня, додаткову – на 23 липня – 11 серпня. Під час тестування учні та інструктори будуть забезпечені захисними масками, а пункти проведення ЗНО – антисептиками.

І знову «розрив шаблону», адже кожне досягнення виділяється жирним шрифтом і в 3 абзацах змішано два абсолютно різні досягнення. Можливо це технічна помилка, але чи не забагато цих помилок?

Ще раз Перехідна книга звертається до тематики освіти для дітей ТОТ у Розділі ІIІ. Огляд стратегічних пріоритетів МОН, в Частині 4. Якісна вища освіта та розвиток освіти дорослих. А саме розглядаючи на С.53 виконання Стратегічної цілі 1. Заклади вищої освіти та освіти дорослих функціонують ефективно:

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти», що набрав чинності 16.01.2020, розширено доступ до вищої освіти для вступників з окупованих територій.

Видано наказ МОН від 13.03.2020 № 394, яким передбачено розширення мережі уповноважених ЗВО з метою вступу осіб з АР Крим, м. Севастополь, Донецької, Луганської областей.

12.02.2020 на базі Урядового контактного центру запрацювала гаряча лінія з питань освіти для мешканців тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб. Із 2014 року така лінія адмініструвалась Фондом “Відкрита політика” за підтримки ЮНІСЕФ. На початку 2019 року номер гарячої лінії був переданий на баланс УКЦ. Першочерговою необхідністю є запуск інформаційної кампанії (МОН спільно з МКМС, МінВет і Фондом “Відкрита політика”), і проведення тренінгів для консультантів УКЦ (МОН спільно з Фондом “Відкрита політика”). На перехідний період (2020 рік) проект USAID “Демократичне врядування у Східній Україні” підтримає запуск гарячої лінії (інформкампанія, тренінги та закупівля технічного обладнання). Наразі тривають переговори з донором (стадія погодження).

Верховною Радою України прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти” (№ 392-IX від 18.12.2019), який передбачає … розширення доступу для вступників з окупованих територій та інші важливі зміни.

В цих абзацах є приклад бюрократичної маніпуляції. Один і той же Закон поданий у двох варіантах назви – на С.53 про нього говориться, що Закон набув чинності 16.01.2020, а через сторінку, це вже  Закон № 392-IX від 18.12.2019. Проте в абзацах констатуються певні кроки, направлені на розвиток освіти для дітей з ТОТ – доведення до ладу різної термінології, уточнення, розширення кількості навчальних закладів і нарешті запуск гарячої ліні. Також констатація факту про перемовини, як і у книзі Г.Новосад.

В цьому ж розділі на досягнення Стратегічної цілі  «4. Задоволені різноманітні освітні потреби населення (у тому числі соціально вразливих категорій громадян) щодо особистого та професійного розвитку в системі освіти дорослих» на сторінці 57 МОН рапортує «Розширено доступ вступників, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, до українських закладів вищої освіти (затверджено оновлений перелік уповноважених закладів вищої освіти – наказ МОН від 06.04.2020 № 477).

Ще два рази в Перехідній книзі звертаються до даної тематики, а саме в Додатку 3 інформується про видання Наказів

  1. Наказ МОН від 06.04.2020 №477 «Про додаткове вивчення українознавчих дисциплін та державної мови внутрішньо переміщеними особами і особами, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, та які зараховані на навчання до закладів вищої освіти» – С. 95
  2. Порядок прийому для здобуття вищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, … – наказ МОН від 08.04.2020 № 483 – С.97

Підбиваючи підсумки потрібно зазначити:

  • МОН проводить певну роботу для розвитку освіти для дітей з тимчасово окупованого Криму.
  • Дії МОН безсистемні, реагують на поточні проблеми, про що говорить наприклад зміна кількості ЗВО – спочатку їх кількість збільшується до сотні, а спрощена система поширюється на всі ЗВО.
  • В тексті Перехідної книги є помилки, які вказують на те, що її готували чиновники, які не володіють інформації в необхідній тематиці.
  • Всі дії МОН для розвитку освіти для дітей з тимчасово окупованого Криму зосереджені ТІЛЬКІ у сфері вищої освіти і тільки в розрізі вступної кампанії, що вказує на відсутність чіткої всеосяжної політики в цьому напрямку

P.S. 1 липня 2020 року в.о. Міністра освіти С.Шкарлет розповів про напрямки роботи та нові цілі міністерства, але жодної згадки про освіту для дітей Криму не було.

Олег ОХРЕДЬКО 

для ІА «Голос Криму»