UA EN

29 Березня 2024

Таміла Ташева: Переселенці не хочуть сидіти на одному місці, вони хочуть розвиватися та максимально інтегруватися (радіопрограма)

Вітаю шановних слухачів! В ефірі Першого каналу Українського радіо  програма «Голос Криму». У студії ведуча Олена Халімон. Моя нинішня гостя Таміла Ташева, кримчанка, засновник  громадської ініціативи КримSOS. Вітаю вас!

Поговоримо сьогодні і про діяльність вашої організації, і про політику щодо Криму загалом.

Таміло, діяльність вашої організації КримSOS спрямована на реалiзацiю та захист прав, свобод та iнтepeciв внутрiшньо перемiщених осiб. Наскільки я зрозуміла з назви, спочатку ви опікувалися лише кримчанами, а зараз також працюєте з людьми із Донецька та Луганська?

Насправді, кінцевою метою діяльності нашої організації є деокупація Криму. Тому, цей напрямок, а також адвокація з питань Криму, інформаційна політика є доволі великими. Окрім того, ми продовжуємо займатися моніторингом порушень прав людини в Криму.

Дійсно, великим напрямком нашої роботи є робота з переселенцями з Криму та Сходу. З 3 березня 2014 року ми почали займатися переселенцями з Криму, пізніше, коли з квітня почалася хвиля переселення людей зі Сходу ми почали допомагати їм. З липня минулого року ми стали виконавчими партнерами УВКБ ООН в Україні, тобто Верховного Комісара у справах біженців.

На вашому сайті вказано, що станом на вересень 2015 року організація надала гуманітарну допомогу на 5 млн грн через різноманітні програми, 160 тис. переселенців отримали від КримSOS різні види підтримки та допомоги, надали понад 80 тис. консультацій з різних питань, 20 тис. з яких – юридичні консультації, Забезпечили житлом понад 1000 сімей із Криму та східних регіонів України. Усе це цифри, які не показують душу, які ситуації вам запам’яталися під час роботи з вимушеними переселенцями.

Їх є насправді багато. За більш, ніж півтора роки ми маємо великий досвід: від екстренної допомоги, яка включає пошук житла, надання юридичної та психологічної допомоги і до великих адаптаційних проектів. Один з таких адаптаційних проектів  – надання грантової підтримки для переселенців, які починали свій бізнес наново, або відновлювали його. Наприклад, наш грантер з Вінниці зробив дитячу перукарню Це була унікальна подія у Вінниці, після чого люди розпочали сприймати переселенців не тільки як тих, хто навантажує місцеву громаду своїми проблемами, а тими людьми, які надають іншим можливості в регіоні та привносять щось нове.

Переселенці не хочуть сидіти на одному місці, вони хочуть розвиватися та максимально інтегруватися

Ваше бачення повернення Криму. Коли і як це буде відбуватися?

Це доволі складне і болюче  питання. В першу чергу, слід зазначити, що немає державної стратегії по деокупації або вона є, але за сімома замками – РНБО її чомусь засекретила. У той час громадськість наполягала на тому, щоб ми її разом, спільно творили, обговорювали, тому що якраз громадськість багато робить для того, щоб цю територію повернути і постійно зберігати ментальні зв’язки з кримчанами, які живуть на окупованій території та перебувають під тиском Російської федерації. Через те, що цієї стратегії немає, законодавчі акти часто суперечать один одному.

Нагадуємо, що програма «Голос Криму» виходить щонеділі о 8.10 на середніх хвилях Першого каналу Українського радіо.