UA EN

28 Березня 2024

Студентка-переселенка судиться з Кабміном за передбачені законом пільги на навчання

До Адміністративного суду міста Києва студентка  одного з київських вишів подала позов,  у якому вимагає визнати незаконними дії Кабміну, оскільки він не виконав вимоги Закону України № 425-VIII, де йдеться про державну цільову підтримку студентів, що мають статус вимушеного переселенця та студентів сімей учасників АТО для  отримання професійно-технічної та вищої освіти.  Також позивачка вимагаємо від Кабміну відшкодувати моральні збитки.  Про це журналісту ІА «Голос Криму» повідомила Ганна Рассамахіна, юристка мережі безкоштовних правових приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ).

Ганна Рассамахіна 1«Майже рік тому назад були внесені зміни, якими встановлено низку пільг для цієї категорії студентів. Учнівська молодь, згідно з законом, повинна бути забезпечена безкоштовним проживанням у гуртожитку, бюджетними місцями, а також вони мають право на соціальну стипендію, безкоштовне забезпечення підручниками та інші пільги. Але цей закон не працює, оскільки Кабінет міністрів України не розробив порядок реалізації цього закону. Цей порядок повинен був з`явитися, згідно все з тим же закон, ще  в липня 2015 року», – констатувала юристка.

Як зазначає представник УГСПЛ Кабмін стосовно цієї ситуації жодних коментарів не надає, ніяких порядків чи постанов, які б допомогли реалізувати цей закон на розгляді в Кабміні на сьогоднішній день не має. В той же час студенти-переселенці та члени родин учасників АТО  не мають жодних пільг передбачених законом. По всій країні з них вимагають плату за проживання в гуртожитку, за навчання, за підручники…

«Це на сьогоднішній день лише одна позовна заява, по якій вже призначене перше судове засідання, яке, нажаль, відбудеться в червні. Ми маємо надію, що отримаємо об`єктивне рішення суду і цей прецедент в подальшому дасть можливість здійснювати тиск на Кабмін з метою реалізації ним же його прямих обов`язків», –  сказала Ганна.

Юристка зауважила, що  УГСПЛ готова подавати й інші подібні позови та супроводжувати ці справи у судах. Вона також впевнена, що таких справ було б у рази більше, але  є проблема, яка стримує зростання цих позовів – судовий збір у тисячу гривень. «Зрозуміло, що для більшості студентів-переселенців це досить вагома сума. Дівчині, як першій позивачці було відшкодовано вартість судового збору Фондом стратегічних справ УГСПЛ. Нажаль в подальшому ми не зможемо надавати таку компенсацію», – констатувала Ганна.