UA EN

29 Березня 2024

Олег Комуняр, ультрас ФК “Таврії”, розповідає про кримський футбол в окупації, відродженну “Таврію” та про кримських ультрасів, що воюють в АТО (радіо)

В ефірі Українського радіо програма «Голос Криму». Гість програми – Олег Комуняр, кримчанин, ультрас сімферопольського футбольного клубу «Таврія».

Олеже, розкажи, якої деформації зазнав кримський футбол за майже 2,5 роки перебування в окупації?

О.К.: Кримський футбол фактично зник. Так, окупанти проводять свій бутафорний чемпіонат, який вони назвали «Кримська прем’єр ліга», зібрали там якісь команди, когось напрягли з фінансуванням, зібрали вболівальників навіть у тих містах, де ніколи не було футболу… Вони таким чином відіграли перший сезон, а вже цього сезону у них розпочалися проблеми з фінансуванням, адже нікому такий футбол не потрібний, бо всі розуміють, що це не серйозно. У такого футболу не має жодних перспектив, адже футболіст з цього «чемпіонату» не відомо куди може потрапити: він для України є непотрібним і для Росії теж, адже буде рахуватися там українцем.

Кримський футбол – це сьогодні футбол за яким ніхто не стежить. Якщо взяти статистику відвідування цього кримського «чемпіонату», то в Сімферополі на матчах буває 50-100 осіб, переважна більшість з яких – це друзі футболістів, родини тощо. Якщо взяти один із самих відвідуваних стадіонів під час проведення української прем’єр-ліги… – це стадіон у Севастополі, який завжди був заповнений більш ніж на 90%.

А скільки там місць?

О.К.: Там приблизно шість тисяч місць, а зараз там на футбол приходить не більше 200 вболівальників. Я так розумію, що нікому цей кримський «чемпіонат» не цікавий, навіть тим, хто свого часу кричали: «За референдум!», «За Росію!»

Що для тебе особисто означає відродження «Таврії» та Федерації. Що, на твою думку, це означає для України та окупованого півострову?

О.К.: ФК «Таврія»  –  це один із брендів українського Криму. Це відомий ФК, який ставав чемпіоном України, Кубку України, а також він представляв нашу державу в Єврокубках. І це дуже добре, що він тепер буде потрапляти в СМІ… та життя України,… у думках та морально Крим буде з нами.

Яких зусиль зокрема тобі довелося докласти щоб відродити «Таврію» на материку?

О.К.: Я не дуже люблю говорити про себе… Ті з ультрасів, хто переїхав на материк в 2014 році, зібравшись разом вирішили, що непогано було б розпочати кампанію щодо відродження ФК. Але оскільки грошей у нас нуль та, власне, і можливостей теж, то ми почали стукати в усі двері. Ми з початку написали відкритий лист, який направили колишнім керівникам «Таврії», а також тим, хто мав хоч якесь відношення до цього клубу, до футболу взагалі: бізнесменам, простим українським вболівальникам  тощо. Але тоді вже розпочалась війна з Росією і, звісно, питання клубу було не на часі… десь через рік у себе на Фейсбук політтехнолог Тарас Березовець написав пост про «Таврію», а я йому відписав, що ми вже маємо ініціативну групу, яка прагне відновити клуб… Результатом нашої з ним зустрічі став захід, вя кому прийняли участь футбольні експерти, Сергій Куніцин.  Саме на цьому «круглому столі» був даний старт відродженню «Таврії». Після того пройшло трохи більше року, коли у нас стало щось по троху виходити.

Як на відродження «Таврії» та федерації відреагували у кримському та російському футбольних колах?

О.К.: Російським футбольний колам, по-скільки тема Криму стала вже не зовсім цікава для російських медіа, адже патріотичний  угар «кримнаш» згасає, ця тема стала не цікавою. А що стосується людей, які підтримували «кримську весну», то тут все по-іншому: їм не подобаються процеси навколо «Таврії», адже вони розуміють, що кримський футбол, який вони використовували, як один з рупорів пропаганди, йде та відроджується зараз на материку…

Дуже цікавить командний склад Таврії… чи є там ті, хто грав у клубі до окупації…  як ви збирали команду?

О.К.: Збирали команду дуже швидко. Займався в основному цим питанням тренер «Таврії» Сергій Шевченко. Зараз в команді не має гравців, які грали в ній до окупації. По-перше, у нас в команді було дуже багато не кримчан, а кримчани, зокрема Галайда, то його в «Таврію» брати не хочеться, бо він зараз грає з окупантами…

Команда сьогодні складається в основному з молодих хлопців з Херсонської області, є гравці з Донецької та Київської областей.

Зараз відбувається обкатування команди…. Організація роботи ФК – це складаний процес. Але ми будемо його проходити і, звісно, з перспективою на другу лігу, і на першу, і дай Бог повернемось в еліту. Головне, щоб був інвестор, адже час у нас важкий…

Яке потрібне фінансування для існування клубу, чи є кому наразі підтримувати і кого плануєте ще долучати до цього процесу …

О.К.: Наразі клуб підтримують небайдужі люди…  Ідуть пошуки інвестора, займається цим президент Федерації Сергій Куніцин, адже у нього і можливостей більше. Але зараз говорити про постійного інвестора важко…

Я хочу зараз пригадати разом з тобою 2013-2014 рік, коли в Криму був свій Євромайдан, який потім переріс в рух опору окупації, і роль у цьому процесі футбольних фанатів. Для мене особисто і для тих кримчан, які виходили на ці акції, підтримка ультрасів, хлопців, які народились та виросли в Криму, стала справжнім одкровенням. Хто в вас плекав цей патріотизм, вміння критично оцінювати ситуацію… Ви пішли проти влади і підтримали спротив…

О.К.: Більш того, ми пішли проти тодішнього керівництва клубу, адже тоді почесним президентом ФК був діючий на той момент прем’єр-міністр Криму Анатолій Могильов. Футбольні фанати – це в будь-якому разі активний прошарок населення, який охоплює багато людей, і не лише хуліганів…, а й досить розумних людей; у нас були і бізнесмени і викладачі вишів. Якось так склалось, що всі мали достатньо інтелекту, щоб розуміти, що відбувається в країні і зробити правильні кроки. У нас навіть не було думок про те, щоб не підтримати революцію.

… Який відсоток фанатів ФК «Таврія» підтримали євромайданівський рух?

О.К.: В ультрасів – це була абсолютна більшість. Ультраси – це патріоти своєї країни, свого міста, і по іншу просто не могло бути.

Це не залишилось непоміченим для окупаційної влади. Дехто з хлопців був змушений терміново виїхати, бо їх почали переслідувати, навіть маємо декілька судових вироків… з позбавленням волі на 15 років. …

О.К.: … так, більше 10 людей отримали такі вироки…

… Хлопці, які виїхали на материкову частину України, вони досить активно долучилися до захисту східного кордону країни…

О.К.: Багато хлопців наших сьогодні воює на фронті, а ми, які залишилися тут, допомагаємо їм чим можемо. Наші хлопці всі, слава Богу, живі і здорові, а якщо у них виникають якісь потреби, то ми активно долучаємось до їх вирішення. Хлопці звідти всім передають вітання…

Досить часто останнім часом порівнюю українських і російських ультрасів, зокрема на Євро 2016. Надзвичайно пишаюсь нашими і обурююсь, м’яко кажучи, поведінкою російських фанатів: агресія, провокативні дії… чому так і хто режисер…

О.К.: Я думаю, що це продукт пропаганди, людей накручують… Якщо взяти площину футбольних якихось бійок чи відносин навколо футболу, то в принципі таке відбувалось і це не новина. Але коли здорові, спортивні та м’язисті хлопці лупцюють під час ігор не лише ультрасів інших клубів, а простих вболівальників, то це в голову не вкладається. Але, повторюсь, – це продукт російської пропаганди.

Напевно колись це станеться і збірна України та Росії вийдуть на одне футбольне полу…

О.К.: … Але це буде не в найближчий час, адже УЄФА та ФІФА розводять зараз команди ще під час жеребкування.

Так, але чи ви обговорювали у своєму колі цю тему і можливо вже прогнозували з якими меседжами ви б вийшли на трибуни під час такої гри…

О.К.: … Є такий варіант, що там би виходили не з меседжами… Знаю одне, що все б було дуже серйозно, і не дай бог у такому матчі програти… – це що стосується спортивного фактору…