UA EN

28 Березня 2024

Ялтинський “суд” засудив кримчанку на два роки умовно, звинувативши у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі в соцмережі

26 грудня «суддя міського суду Ялти» Романенко Володимир  оголосив вирок кримчанці Ларисі Китайській. Вона отримала два роки умовно із забороною  покидати межі міста без дозволу відповідних органів. Як стало відомо ІА «Голос Криму», 25 грудня, на передостанньому засідання у цій справі, «ялтинський прокурор» просив для засудженої три роки колонії-поселення.

Проти Лариси Китайської було відкрите кримінальне провадження за ст. 282 КК Російської Федерації – міжнаціональне розпалювання ненависті і ворожнечі. Як зауважує керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник – це стаття екстремістського блоку, і вона якраз стосується публікацій в інтернеті. «Проти неї (Л. Китайської -ред.) цю справу відкрили ще минулого року, і вона це пов’язує з тиском на неї через активну українську позицію. Адже Лариса брала активну участь в українських мітингах, що проходили в Ялті, підтримувала Євромайдан», –  констатує правозахисниця.

Вона також звернула увагу на те, що під час розслідування  було багато процесуальних порушень. «Наприклад, неодноразово подовжували термін розслідування, тому складається таке враження, що намагались відшукати хоча б щось за що її можна притягнути до відповідальності. Крім того, дуже багато питань до експертиз, які проводились –  слідство так  і не встановило до кінця, чи дійсно ті публікації, в яких звинувачують Ларису, взагалі належать їй», –  наголосила Ольга Скрипник, і додала, що все це вкупі  дає привід говорити про фальсифікацію справи, про переслідування  за політичними мотивами.

Правозахисники вважають, що є декілька напрямків за якими варто діяти. «По-перше  – треба оскаржувати рішення, що, власне, і планують робити адвокати.  По-друге, те що відбулося – це порушення фундаментальних прав, які закріпленні в Конвенції з прав людини. І тому пані Лариса може звертатися і до ЄСПЛ. Також ми вважаємо, що цю справу можна розглядати і в рамках Міжнародного суду ООН з питань дискримінації», – зазначили в КПГ.

Наразі, як зауважують правозахисники, дуже важлива інформаційна та міжнародна підтримка, щоб люди, які причетні до цього незаконного переслідування отримали персональні санкції, і  в подальшому були притягнуті до відповідальності. Потрібна також підтримка та адекватні дії української влади, зокрема прокуратура АР Крим, повинна відкрити кримінальне провадження.