Наріман Мемедемінов: політичне переслідування триває

Наріман Мемедемінов – журналіст та активіст громадського руху «Кримська солідарність». Ця організація об’єднує родичів та друзів політичних в’язнів і надає юридичну, фінансову підтримку жертвам переслідувань ї їх родинам. Наріман був активним учасником руху та займався висвітленням судових процесів за політично мотивованими справами на території окупованого Криму. Його внесок у донесенні до української та міжнародної спільнот достовірної інформації щодо порушень прав людини на території окупованого півострова важко переоцінити.

Наріман є одним із тих, хто з початку окупації був підданий системному тиску та переслідуванням з боку окупаційної влади за свою громадянську позицію. У 2016 році в його будинку відбувся незаконний обшук, під час якого йому намагалися підкинути заборонену літературу. Але тоді операція російських правоохоронців провалилася завдяки пильності дружини Нарімана.

13 липня 2017 року окупаційній «суд» Бахчисарая визнав його винним в участі в несанкціонованому мітингу та оштрафував на 20 тисяч рублів. Причиною стала хоробрість та рішучість Нарімана. Він транслював незаконний обшук у будинку Сейдамета Мустафаєва, чергової жертви окупаційного режиму.

22 березня 2018 року Наріман був затриманий в селі Холмівка Бахчисарайського району. Його звинуватили у порушенні пункту 2 статті 205 Кримінального кодексу РФ (публічні заклики до тероризму, опубліковані в Інтернеті). Формальною підставою стало знайдене російськими спецслужбами на Youtube-каналі Нарімана відео, присвячене релігійній організації “Хізб-ут-Тахрір”.

Важливо зазначити, що відео, яке виявили працівники ФСБ Росії було опубліковане ще до початку тимчасової окупації, коли, навіть відповідно до російського законодавства, Крим не мав жодного відношення до Росії. Це не може залишати сумнівів, що російська система правосуддя є бутафорною та спрямована не на встановлення справедливості, а на переслідування незручних для режиму людей.

23 березня 2018 року, рішенням т.з.в. «Київського районного суду» Сімферополя Нарімана було кинуто за грати. 2 жовтня 2019 року він був незаконно засуджений Південним військовим окружним судом Ростова-на-Дону до 2,5 років позбавлення волі.

За інформацією адвоката Лілії Гемеджи, 23 червня 2020 року кримськотатарського активіста доставили в колонію-поселення №8, яке знаходиться в селищі Садковський, Ростовська область, Росія. Саме на території Росії він продовжить відбувати незаконне покарання за свою громадянську позицію. Строк ув’язнення Нарімана завершується і він має бути звільненим у вересні цього року.

Проти політичного переслідування Нарімана Мемедемінова виступили десятки країн і авторитетних міжнародних організацій: Європейська федерація журналістів, Європейський парламент, Національний союз журналістів України, правозахисний центр «Меморіал» та багато інших.

Довідково: “Хізб-ут-Тахрір” – мусульманська релігійна організація, яка заборонена в Росії, але легально функціонує в Україні. Близько 20 громадян України переслідуються в окупованому Криму саме за звинуваченнями у зв’язках із цією організацією.

Іван КРИМСЬКИЙ

Фото з сайту “Крымская солидарность”

SHARE