UA EN

19 Березня 2024

Наслідки для кримчан після внесення змін у закон “Про вищу освіту”

Не зважаючи на багаточисленні звернення громадськості, негативну реакцію Уряду та відповідних Міністерств 3 червня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав Закон України № 2026-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України», прийнятий Верховною Радою України 16 травня 2017 року. Проте ознайомитися з текстом закону на сьогодні не можливо. Адже на сайті  Верховної Ради можна ознайомитися лише з проектом закону.

От же, про що ж говорить новоприйнятий Закон? В законопроекті №6116 пропонується внести наступні зміни:

Частину третю статті 44 після абзацу другого доповнити новим абзацом такого змісту: “Для осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія та які отримали документ про загальну середню освіту, прийом на навчання до одного з вищих навчальних закладів, розташованих на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей здійснюється на конкурсній основі за результатами вступних випробувань у межах установлених квот прийому до вищих навчальних закладів (наукових установ) України”.

Пункт 2 Розділу XV “Прикінцеві та перехідні положення” доповнити новим підпунктом 19 такого змісту: “розмір квоти для прийому осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, до вищих навчальних закладів, що знаходяться на території Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської областей встановлюється у обсязі 1000 місць державного замовлення та розподіляється між вищезазначеними вищими навчальними закладами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України”.

Які ж наслідки для кримчан на даний момент має прийняття цього Закону? Крім негативних – ніяких. Адже цей закон так і не запрацює під час цієї вступної компанії. Чому?

По-перше, Закон вступе в дію тільки через місяць відповідно цього ж самого закону в прикінцевих положення якого написано: «1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через місяць з дня набрання ним чинності». А для цього потрібно ще прийняти ще різні нормативно-правові акти на рівні Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України та безпосередньо самих вишів.  Які ж документи необхідно прийняти? Спеціальне Положення щодо розподілу місць по вишах. Окрім того потрібно внести зміни до Правил вступу до вищих навчальних закладів. А прийняття змін потребує певної бюрократичної процедури: написання змін – громадське обговорення – погодження із другими відомствами – реєстрація у Мінюсті. Тільки після цього вищі навчальні заклади повинні внести зміни до власних Умов (Правил) вступу. А прийом документів завершується наприкінці липня і маючи досвід сучасної української бюрократичної «машини» – це справа багатьох тижнів та місяців. Потрібно ще враховувати ще й спротив чиновників, адже проти цього законопроекту виступали представники як Кабінету Міністрів, так і освітянські чиновники.

По-друге. Хто може скористатися пільгами цього Закону? Тільки ті діти з тимчасово окупованого Криму, які мають «які отримали документ про загальну середню освіту». То б то ті абітурієнти, які отримали Атестат. А це діти, які проходили дистанційне навчання або вступили на екстернат. Щодо дистанційного навчання для тимчасово окупованого Криму можна просто промовчати. А відповідно новоприйнятого Положення про екстернат для отримання атестату потрібно пройти спрощені складну процедуру, а саме – отримати Свідоцтво про базову освіту (4 річних оцінювання та 3 іспити з Державної Підсумкової атестації) та Атестат (десь 18 річних оцінювань з усіх предметів, які є в додатку до атестату і 3 ДПА, які складаються через Зовнішнє Незалежне Оцінювання). А для складання ЗНО потрібно було зареєструватися. Проте реєстрація на основну і додаткову сесії ЗНО вже завершився.

Підводячи підсумки потрібно визнати, що окрім шкоди через дезорієнтування кримчан, новоприйнятий Закон більше нічого не приніс.

І на останнє потрібно нагадати, що продовжує діяти система вступу для дітей з тимчасово окупованого Криму через Освітні центри «Крим Україна» (більше інформації можливо отримати на сторінках сайту ІА «Голос Криму» або Центру Громадянської Просвіти «Альменда»).

 

Олег Охредько, експерт ЦГП “Альменда”,

для “Голос Криму”

У центрі Діорами “Штурм “Сапун-гори” українець Іван Яцуненко встановлює прапор Перемоги

Інформаційна агенція «Голос Криму» за сприяння медіаініціативи «Кримські українці» продовжує знайомити читачів з історіями непересічних українців Криму. Сьогоднішню березневу оповідь ми ведемо про Івана Яцуненка – Героя

Розмова у Таврійському виші про екологічні події в Україні та їх наслідки

Десятий рік поспіль через російську агресію Україна не лише стикається з політичними та соціальними труднощами, але й зазнає серйозних екологічних наслідків. Спочатку анексія Криму та військові дії

Перші акції українського спротиву в умовах російської окупації Криму

2 березня 2014 року в місті Сімферополі відбулася перша акція спротиву в умовах початку російської окупації, організована рухом «Євромайдан-Крим». Євромайданівці на  той час, усвідомлюючи всі загрози, все

Спротив 2014: Українці Криму звернулися до міжнародної спільноти аби запобігти кривавому збройному міждержавному протистоянню

27 лютого 2014 року російські спецпризначенці без розпізнавальних знаків захопили будівлі Верховної Ради АР Крим та Ради міністрів автономної, на яких вже були вивішені російські прапори. Розпочалася

19 Березня 2024