UA EN

28 Березня 2024

Кримські події з 10 по 25 жовтня 2015 року

 Енергетична блокада Криму: чи вимкнуть світло?

Глава Меджлісу кримських татар і народний депутат України Рефат Чубаров спрогнозував початок енергетичної блокади на жовтень 2015 року. Блокада у жовтні не розпочалася, але невідомі на початку місяця пошкодили одну з опор ЛЕП на Херсонщині, по якій до Криму подавалася електрика.  Протягом декількох днів ремонтні служби не могли дістатися до опори і провести ремонт, бо їх не пускали активісти, які вимагали взагалі закільцювати лінію Мелітополь-Джанкой, до якої належала пошкоджена опора. Але в підсумку домовилися, і опора знову почала функціонувати в повному обсязі подаючи електроенергію до окупованого півострову. Політолог Володимир Бондаренко пропонує не відключати півострів від електрики, а підняти ціну в кілька разів, щоб збільшити навантаження на російський бюджет.«Важко уявити, що Україна може припинити електропостачання півострова. Влада не зможе адекватно аргументувати таке рішення перед тамтешнім населенням, адже вони визнані громадянами України. Тому слід якнайшвидше піднімати вартість електрики, і так заробляти на країні-агресорі», — вважає він. Однак, сумніви викликає сам факт постановки питання про торгівлю з агресором, про переговори з приводу ціни, особливо на тлі заяв ряду політиків про існування контрактів з РФ, де прописано постачання електроенергії до Криму, тобто на  тимчасово окуповану територію України. До речі, міністр енергетики так і не показав цих документів, посилаючись то на комерційну таємницю, то на зайнятість. Чи відмовиться України від виконання контракту, умови якого явно містять штрафні санкції?

 

 Радіо, яке можуть слухати кримчани

Як повідомляють Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення дописувачі у Facebook,  у Криму на середніх хвилях АМ можна  ловити такі українські радіостанції:

1) Українське радіо (УР-1) та Всесвітня служба УТР: — 549 кГц (Миколаїв, радіоцентр Луч, 720 кВт) – УР-1; — 837 кГц (Харків, радіоцентр Таранівка, 150 кВт) – УР-1+ВС УТР; — 1278 кГц (Одеса, радіоцентр Петрівка, 100 кВт) – УР-1+ВС УТР; — 1431 кГц (Миколаїв, радіоцентр Луч, 800 кВт) – ВС УТР.

2) Одеське радіо «Маяк»:— 765 кГц (Одеса, радіоцентр Петрівка, 40 кВт). Кримчани, котрі не знають, яким чином можна слухати новини та іншу інформацію українських мовників, можуть скористатися цією підказкою. 

 

У Криму запрацювала китайська платіжна система

У Криму почала працювати міжнародна китайська платіжна система UnionPay, яка покликана замінити на півострові Visa і MasterCard. Про це йдеться в повідомленні “БайкалБанк”. Більшість платіжних карт UnionPay випускається в Криму в рамках зарплатних проектів. Зараз карти китайської платіжної системи приймають у шести містах Криму: Сімферополі, Севастополі, Ялті, Євпаторії, Саках і Керчі. Нагадаємо, що наприкінці грудня 2014 платіжні системи Visa і MasterCard оголосили про припинення операцій з обслуговування своїх карт на території Криму.

 

 Із Сирії до Севастополя доставлено тіла 26 військовослужбовців

 «Із Сирії до Севастополя доставлено тіла 26 загиблих військовослужбовців зі складу 810 окремої бригади морської піхоти (Севастополь) Берегових військ Чорноморського флоту», — йдеться у повідомленні Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Також повідомляється, що у зв’язку із неможливістю російського командування забезпечити нормальні санітарно-гігієнічні умови перебування, відмічаються масові випадки інфекційних захворювань особового складу ЗС РФ на території Сирії.

 

Ніл Муйжнієкс: Повноваження Росії в ПАРЕ залежатимуть від Криму

Ситуація на окупованому Росією Кримському півострові залишається одним із головних питань порядку денного Ради Європи, і від її розвитку залежатиме рішення щодо поновлення повноважень російської делегації в ПАРЄ. Про це зазначив комісар Ради Європи з питань прав людини Ніл Муйжнієкс . “Парламентська Асамблея Ради Європи в січні має обговорити, чи поновлювати повноваження російської делегації, і питання Криму тут стоїть одним із перших на порядку денному“, – наголосив представник Ради Європи. Він також  поінформував, що нині Європейський суд з прав людини опрацьовує 1400 справ з Криму та Сходу України. За його словами, громадяни намагаються використати всі законні можливості для судових позовів. Утім, і Росія робить кроки, щоб захистити себе від таких викликів, зокрема приймаючи судові рішення та законодавчі акти, які виправдовують її дії у внутрішньому правовому полі.

 

Експерт: Кремль перекинув фінансування Криму на війну з Сирією

Кошти на фінансування Федеральної цільової програми розвитку Криму підуть на фінансування воєнних дій у Сирії. Таку думку висловив економічний оглядач Артур Воронін. «Стало очевидно, що Росії не вистачає грошей на ведення війни в Сирії, і її першою жертвою став Криму – впало фінансування Федеральної цільової програми з розвитку півострову, зокрема, проекти 2015 року», — робить висновок оглядач. За його оцінками, ті кошти, які Кремль перераховує на анексований півострів, у першу чергу йдуть на «забезпечення російських військ у Криму, створення нових військових частин та обладнання нових місць дислокації, забезпечення непомірної кількості кримських пенсіонерів». Про стимулювання економіки півострова та вирішення проблем з водозабезпеченням майже не йдеться. На переконання Вороніна, це «не останні перенесення і скорочення Федеральної цільової програми з розвитку Криму, оскільки загарбницькі плани Кремля зажадають все нових і нових грошей, а за умови дешевої нафти і економічних санкцій джерел у Москви для цього більше не залишилося». 

 

Росіянам розповіли правду про «кримнаш»

У Москві презентовали книгу «#Крымнаш».  Російський політичний експерт Станіслав Бєлковський відзначив, що ця книга є зібранням юридичних, політичних і моральних аргументів на користь того, що анексія Криму була несправедливою і нечесною.  «Книга сприяє розумінню, чому Крим не наш», — наголосив Бєлковський. «На мій погляд, все, що пов’язано з Кримом, є більше предметом психоаналізу, ніж аналізу політичного чи юридичного. Те, що сталося, – це бажання певної фізичної особи компенсувати свій комплекс неповноцінності», — сказав він. Водночас, автор книги, російський юрист Олена Лук’янова заявила, що юридична експертиза питання «приєднання» Криму показала зневагу до російського законодавства.

книга кримнаш

Лук’янова наголосила, що при прийнятті рішення про анексію Криму було не менше восьми порушень різного характеру, але в основному все зводиться до перевірки Конституційним судом обставин договору «про входження Криму до РФ».  За словами Лук’янової, книга є початком експертної дискусії й надалі буде доповнюватися і перевидаватися. Також співавтор книги Євген Іхлов відзначив, що при проведенні серйозного аналізу обставин анексії Криму буде зазначено, що Верховна Рада Криму приймала рішення про відокремлення від України в умовах окупації півострова російським спецназом, а рішення про направлення військ в Україну Рада федерації затвердила на підставі неправдивої інформації.

 

Крим скоротив експорт продукції в 13 разів

За січень-липень 2015 з Криму було експортовано товарів на суму в 52,442 млн дол., імпортовано — на 69,775 млн дол. За аналогічний період 2013, коли Крим був під контролем України, експорт продукції з півострова склав 571,070 млн дол., а імпорт — 827,115 млн.  «В російських реаліях можливості регіону знизилися до критичного мінімуму. Проста арифметика демонструє, що показники з експорту та імпорту знизилися в 13 разів», — наголошує експерт. Головним торговим партнером Криму є Україна, частка якої в експорті товарів з півострова становить 29,6%, а в імпорті — 41,6%. «Щоправда, ці показники можуть істотно змінитися за підсумками року в зв’язку з громадянською блокадою, в результаті якої в Крим перестали постачати українські товари», — прогнозує Сергєєва.

 

Популярність Путіна в Криму зростає: постраждав черговий портрет

У окупованій Керчі невідомі вчергове художньо розмалювали портрет президента Росії Володимира Путіна. На одному з портретів російському президенту домалювали хреста, на іншому додали нецензурний напис синьою фарбою.

путін

 

Кримчанин у суді виборов право голосувати на місцевих виборах 

Подружжя кримчан – переселенців Яків Вітюк та Жанна Зінов’єва через суди намагалися вибороти право голосу на місцевих виборах. 22 жовтня відбулися два суди, що винесли протилежні рішення. Якову Вітюку дозволено голосувати на місцевих виборах у Києві, Жанні Зінов’євій –ні.

 

Цінні експонати з кримських музеїв вивозять до Ермітажу

У музей Ермітаж в Санкт-Петербурзі вивозять експонати з музеїв Криму, в тому числі унікальні колекції з “Херсонеса Таврійського”. Про це заявила керівник постійної делегації Верховної Ради в Парламентській асамблеї Чорноморського економічного співробітництва Людмила Денисова на засіданні профільного комітету ВР. Денисова зазначила, що громадяни України з інформаційних джерел дізнаються також про вивезення в Ермітаж колекцій із Судака, з Центрального музею Тавриди в Сімферополі. Раніше народний депутат України Володимир Ар’єв повідомляв про вивезення з Криму в Ермітаж картин Айвазовського.

 

До Генпрокурору РФ звернулися з проханням перевірити Меджліс кримських татар на екстремізм

Громадська палата РФ звернулася до російського генпрокурора Юрія Чайки з проханням перевірити на екстремізм Меджліс кримськотатарського народу. Про це повідомляє прес-служба Громадської палати РФ. «У ході зустрічей з мешканцями Республіки Крим нам неодноразово передавали скарги на екстремістську діяльність «меджлісу». З 20 вересня “меджліс” разом із забороненим в Росії збройним формуванням “Правий сектор” організовують напади на вантажний транспорт, що перевозить товари в Крим. Постраждалі свідчать, що частина з них після незаконних поборів все-таки пропускається в Крим, що дозволяє кваліфікувати дану діяльність “меджлісу” як рекет», – йдеться в заяві заступника голови комісії з гармонізації міжнаціональних і міжрелігійних відносин ОП РФ Максима Григор’єва.

 

Жителі Криму фіксують перекидання військової техніки (відео)

Це вже друга колона військової техніки, що рухається у феодосійському напрямку, за останній тиждень. На записі видно 20 вантажних авто з військовими, 9 бронетранспортерів, 16 автомобілів ГАЗ, і 4 машини супроводу.

 

Кримчанам дозволили не оголошувати про український паспорт

Жителям Криму, які отримали громадянство Російської Федерації після анексії півострова, дозволили не повідомляти владу про наявне у них громадянство України. Про це повідомив начальник управління ФМС по Криму Петро Ярош.

 

У блокадний Крим продукти будуть доставляти на криголамах

Керченська переправа готується до зими. У зимовий період при погіршенні погодних умов продукти і пасажирів у Крим будуть доставляти пороми криголамного типу. Про це заявив діректорперевозчіка “Морська дирекція” Геннадій Дєдков. За його словами, на сьогоднішній день у розпорядженні дирекції знаходяться чотири таких порома: “Єйськ”, “Керченський”, “Крим” і “Аксененко”.

 

Міст через Керченську протоку погубить багато риби

При будівництві та експлуатації моста через Керченську протоку загине більше 90 тонн риби. Про це повідомив начальник Центрального управління з рибогосподарської експертизі і нормативам Олександр Хатунцев. «Сумарний збиток водних біоресурсів при реалізації проектної документації «Будівництво транспортного переходу через Керченську протоку» становить понад 93,38 тонн в натуральному вираженні, у тому числі тимчасовий збиток – більш 73,2 тонн, постійний збиток – 20,178 тонни», – сказав він. При цьому Хатунцев зазначив, що запланована робота по компенсації цього збитку.

 

На місці будівництва Керченського мосту знесуть 7 житлових будинків

У Керчі знесуть 7 житлових будинків, що заважають будівництву моста через Керченську протоку. Про це повідомив «глава» адміністрації Керчі Сергій Писарєв. «У зону відчуження потрапляють 7 житлових будинків, це – 75 сімей. Сьогодні прийнято рішення про соціальне переселення. Це означає, що на кожного переселятися виділять 15 метрів соцжитла плюс 10 метрів на сім’ю », – розповів Писарєв.