Чи буде створено Центр документування порушень прав людини…?

14 липня 2020 року Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим повідомило, що була розпочата координація зусиль державних та неурядових організацій для вироблення спільного бачення щодо формування національного архіву/репозитарію даних в контексті окупації Криму. До цього, 5 червня 2020 року, Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков заявив, що на базі Мінреінтеграції вже створюється центр документування порушень прав людини на тимчасово окупованій території України.

Створення архіву даних щодо подій на тимчасово окупованій території є надзвичайно важливим для успішної деокупації та реінтеграції окупованої території. Оскільки з часом інформація зникає, забувається, а отримати докази подій, які могли трапитися 5 або 10 років тому, майже неможливо. Саме тому в архіві має зберігатися інформація щодо порушень прав людини, виконавців та організаторів воєнних злочинів, свідчення жертв переслідувань, докази злочинів проти людяності. Важливим завданням є збереження документів окупаційної «влади», оскільки вони є безпосереднім доказом їх злочинної діяльності, які будуть знищені окупаційної російською адміністрацією в першу чергу перед втечею з українських території.

За словами колишнього виконавчого директора УГСПЛ Аркадія Бущенка: «Ми не можемо розраховувати на те, що коли скінчиться війна, то ми тоді займемося розслідуванням злочинів, які були вчинені під час військового конфлікту, бо докази зникають. Це властивість доказів. А це означає, що багато воєнних злочинців уникнуть відповідальності, багато жертв не отримають ані компенсації, ані навіть певної справедливості бачити злочинців засудженими. Тому ми не можемо чекати».

Представники правозахисних організацій розпочали створення Центру документування порушень прав людини під час збройного конфлікту та на тимчасово окупованій території України ще в 2016 році. Правозахисник Олег Мартиненко, один із творців Центру документування зазначає: «Центр документування – це не стільки центр розслідування, скільки саме центр фіксації для встановлення історичної правди». Діяльність Центру документування УГСПЛ сфокусована здебільшого на документування подій збройного конфлікту на сході України. За інформацією, що розміщена на сайті правозахисної організації, нині вже задокументовані події у Сєвєродонецьку, Мар’їнці, Попасній, Маріуполі, Переможному, Станиці Луганській, Слов’янську, Кадіївці.

Створення Центру документування було ініціативою саме правозахисної спільноти, яка, на жаль, не отримала бажаної підтримки з боку органів державної влади. Проте, саме держава у співпраці з правозахисними та міжнародними організаціями має здійснювати документування порушень прав людини на окупованій території, оскільки ця інформація призначена не просто для колекціонування, а для її каталогізації та аналізу з подальшим використанням у міжнародних судових інстанціях і розслідуваннях правоохоронних органів.

Заяви представників органів державної влади вселяють надію, що важливе питання документування подій на тимчасово окупованих територіях нарешті опинилося у фокусі уваги держави. Сподіваємось, що найближчим часом центр документування розпочне свою діяльність, а представники держави нарешті перейдуть від слів до діла.

          Олексій ЧОРНОМОРСЬКИЙ

Фото: https://cutt.ly/FpVR6KR

SHARE