UA EN

28 Березня 2024

Балтійський досвід у протидії російській пропаганді

24 липня у Херсоні під час семінару-практиму на тему «Дезінформація як інструмент гібридної війни: особливості поширення та можливості протидії» обговорювався вплив дезінформації, фейків та пропаганди на наше життя, а також можливі шляхи ефективної протидії. Цей захід було організовано за сприяння Державного комітету телебачення та радіомовлення України, Херсонської міської ради у партнерстві з культурним центром «Україна – Литва». З вітальною промовою виступив Херсонський міський голова Володимир Миколаєнко, який наголосив на необхідності та важливості проведення таких публічних заходів і подякував організаторам за ініціативу проведення та комунікаційну складову.

Андрій Вітренко, голова Центру публічної дипломатії, заступник міністра культури України з питань євроінтеграції (2014-2016) презентував проєкт «Інформаційні війни проти України та інших європейських країн: досвід Литви у протидії пропаганді», що здійснюється за фінансової підтримки Програми розвитку співробітництва та просування демократії Міністерства закордонних справ Литовської Республіки Užsienio reikalų ministerija і за сприяння Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

«Головними цілями проєкту є: посилення спроможності представників місцевих органів влади України, громадського сектору та ЗМІ розпізнавати і протидіяти дезінформації; ознайомлення з досвідом Литви у протидії пропаганді та посиленні незалежних засобів масової інформації. Також у рамках проекту передбачено проведення 5-ти публічних заходів для представників місцевої влади, громадських організацій та ЗМІ в різних регіонах України (м. Маріуполь, м. Сєвєродонецьк, м. Харків , м. Одеса та м. Херсон) за участі литовських та українських експертів у сфері інформаційної безпеки. Протягом реалізації проєкту заплановано розробку, публікацію та розповсюдження спільної литовсько-української експертної публікації «Інформаційні війни проти України та інших європейських країн: досвід Литви у протидії пропаганді»», – розповів керівник проєкту Андрій Вітренко і представив спікерів, що виступатимуть ц програмі заходу.

У панелі на тему «Проблема російської інформаційної агресії проти України та інших європейських країн. Можливості протидії пропаганді на місцевому та державному рівні» виступила експертка з питань інформаційної безпеки, засновниця «WOW» («Світ слів») Нерінга Блюджюте. Темою її доповіді була «Стратегічна комунікація у боротьбі з пропагандою: досвід Литви». У режимі відозв`язку вона розповіла про важливість комунікаційної складової, яка стала основою злагодженої протидії держави Литви проти пропаганди з боку Російської Федерації в період вступу країни в ЄС та НАТО.

У заході прийняла участь Ірина Жовта, головний спеціаліст відділу європейської та євроатлантичної інтеграції Державного комітету телебачення і радіомовлення України з темою «Інформування громадськості з питань європейської та євроатлантичної інтеграції як елемент протидії гібридним загрозам в Україні». Вона продемонструвала інфографіку соціологічних досліджень щодо поглядів думок в Україні стосовно вступу країни в ЄС та НАТО і наголосила на необхідності поширювати ці дослідження.

Андрій Щекун

Ще одним доповідачем цієї панелі став громадський активіст, політв’язень 2014 року, керівник проєкту «Україно, не забувай! Крим в окупації», що здійснюється інформаційною агенцією «Голос Криму» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, та головний редактор відомої газети «Кримська світлиця» Андрій Щекун. У своїй тематичній доповіді «Інформаційна політика в період тимчасової окупації Кримського півострову» громадський активіст зазначив: «У наш сучасний час, коли сьомий рік здійснюється військова агресія проти нашої держави, слід враховувати інформаційну складову цієї україно-російської війни, а в реаліях вже світової. Інформаційна агресія з боку Росії – це підготовлення підґрунтя для повномасштабного вторгнення російський військ в Україну. І важливо усвідомлювати, що інформаційна політика держави – це передова у цій гібридній битві. Недооцінювати та легковажити – значить програти. Здійснити деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованих територій без державної інформаційної політики, що матиме чітку стратегію, практично неможливо».

Головний редактор газети «Кримська світлиця» проаналізував і навів наочні факти щодо здійснення державної політики України з питань інформаційної реінтеграції та де окупації Кримського півострову. Андрій Щекун на досвіді свого полону розказав, як в реаліях діє інформаційна складова, що здійснює країна-окупант. На противагу інформаційній агресії журналіст навів приклади інформаційних проектів, що реалізується громадською організацією «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», а це:

1) Висвітлення кримської тематики на інформаційному сайті “Голос Криму”  за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

2) Новий інформаційно-просвітницький сайт “Крим – це Україна”,  що стоврений спільними зусиллями Херсонської ОДА, Державної архівної служби України, редакції газети “Кримська світлиця” та ГО “Євромайдан-Крим”.

3) Реалізація нового проекту “Голос Криму. Культурна спадщина для нас з тобою, – і не тільки!” 

У своєму виступі Андрій Щекун акцентував увагу на досить важливу доповідь Нерінга Блюджюте і зазначив, що досвід Литви необхідно брати за основу у протидії інформаційній війні з РФ. Він також зазначив, що дуже важливим чинником у цій гібридній війні є участь громадськості, особливо внутрішньо переміщених осіб з Криму. «У 2014 та 2015 році Громадська спілка «Координаційна Рада вимушених переселенців з Криму» провели І та ІІ Всеукраїнські з’їзди вимушених переселенців Криму, на яких винесли питання про необхідність створення Міністерства з питань окупованого Криму як політичної складовою … Більш того було напрацьовано ряд документів, які затверджені Постановою ВР України «Про Рекомендації парламентських слухань на тему: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи» від 22 вересня 2016 року № 1602-VIII», – розповів головний редактор газети «Кримська світлиця» про досвід кримчан в прийнятті рішень на державному рівні.

У другій частині панелі на тему «Вироблення практичних навичок у протидії дезінформації та пропаганді» виступили експертка з комунікацій, член правління Центру публічної дипломатії Наталка Сад з доповіддю «Чому люди ведуться на маніпуляції, фейки, брехню? 10 практичних порад, як відрізнити правду від брехні» та Дар`я Глущенко – аналітик-спічрайтер, керівник департаменту комунікацій в Національній асоціації адвокатів України з доповіддю «Оцінка джерел і перевірка фактів».

Учасники семінару-практикуму.

Експерти та аналітики досить багато уваги приділили саме практичній частині заходу, формуванню медіакомпетентності, виробленню вмінь відрізняти правдиву інформацію від пропаганди та фейків, користуватися достовірними та об’єктивними джерелами інформації.

Підсумки публічного заходу підвів керівник проєкту та модератор Андрій Вітренко, який наголосив на необхідності протидії російській інформаційній агресії проти України та інших країн Європи,  а також на важливості використання набутих знань у протидії пропаганді на місцевому та державному рівнях з урахуванням балтійського досвіду.

Олекса БЕСКИД