UA EN

19 Березня 2024

Захоплення Криму РФ змусила литовців, естонців та поляків переглянути концепцію оборони своїх країн

Протягом минулого тижня на запрошення Сейму Литовської Республіки та Союзу Стрілків Литви мав честь приймати участь у міжнародній конференції «Взаємодія держави і громадян з метою забезпечення територіальної оборони країни». Протягом трьох днів я слухав виступи військових та цивільних людей з Литви, Естонії, Польщі, задавав питання та намагався зрозуміти…

Литовці, естонці та поляки «прокинулися» саме після подій в Україні 2014 року. Захоплення Криму російськими військовими, під виглядом місцевого населення, та безпосереднє вторгнення в український Донбас змусило повністю переглянути концепції оборони цих країн.

Прибалтійські держави шукають спосіб залучення якомога більше верств населення у справи оборони своєї країни: професійна служба в армії, строкова служба, служба у добровольчих загонах (коли людина веде звичайний спосіб життя, але протягом року декілька разів, до 50 діб на рік, відбуває службу як військовослужбовець, під час якої проходить навчання військовій професії), участь  в організації Союз Стрілків Литви. Кожен сам обирає необхідний йому варіант в залежності від стану здоров’я, віку, способу життя та інших переваг.

Але армія організовує цей процес, армія сприяє залученню громадян до оборони. Як влучно сказав командувач Добровольчих Сил Національної Оборони Литви полковник Артурас Ясінскас: «Армія є найкращим сервісом для своїх громадян. Неважливо, хто ти – підприємець, чиновник, студент, школяр, пенсіонер – обирай, приймай рішення, вчися, служи!»

І це правда. Через різні форми участі армія залучає громадян до оборони, пропагує бути чесним, відважним, любити та захищати свою країну.

Я питав багатьох литовців з Добровольчих Сил Національної Оборони та з Союзу Стрілків Литви, що саме вплинуло на їх рішення долучитися до оборони своєї країни. І вони чесно відповідали: «Страх. Ми бачили, що Росія зробила в Криму, ми знаємо, що вона робить на Сході України. Ми не хочемо цього в Литві». І якщо офіційні службові особи публічно називають Росію «ненадійною країною», то звичайні громадяни Литви абсолютно чітко повідомляють про своє сприйняття Росії як ворога.

Агресія Росії проти України сколихнула мирне життя прибалтійських країн. За словами литовців, вони відчувають зростання патріотичного духу серед своїх громадян. Кількість охочих боронити свою країну постійно збільшується. Оборона країни наповнюється новим сенсом. «Працювати можна не лише зі зброєю, не лише в лісі чи степу. Працювати можна не військовими методами», – так висловлює своє розуміння оборони членкіня Союзу Стрілків Литви пані Аурелія Каткувієне.

litva_dalyaНова хвиля росту Союзу Стрілків Литви та Добровольчих Сил Національної Оброни Литви пов’язана в першу чергу з подіями в нашій країні. Литовці перші з іноземних країн, хто був на Майдані в лютому 2014 року та надав медичну допомогу нашій країні. Литва – наш адвокат та захисник України в Європейській політиці.

23 листопада в Вільнюсі проводився урочистий парад до Дня збройних сил Литви. Після параду наша делегація,  під час випадкової зустрічі з Президентом Литви Далєю Грібаускайте, висловила Президенту свою глибоку подяку за допомогу Україні з боку Литовський Республіці.

Сергій Мокренюк,

голова громадської організації «Євромайдан-Крим»

У центрі Діорами “Штурм “Сапун-гори” українець Іван Яцуненко встановлює прапор Перемоги

Інформаційна агенція «Голос Криму» за сприяння медіаініціативи «Кримські українці» продовжує знайомити читачів з історіями непересічних українців Криму. Сьогоднішню березневу оповідь ми ведемо про Івана Яцуненка – Героя

Розмова у Таврійському виші про екологічні події в Україні та їх наслідки

Десятий рік поспіль через російську агресію Україна не лише стикається з політичними та соціальними труднощами, але й зазнає серйозних екологічних наслідків. Спочатку анексія Криму та військові дії

Перші акції українського спротиву в умовах російської окупації Криму

2 березня 2014 року в місті Сімферополі відбулася перша акція спротиву в умовах початку російської окупації, організована рухом «Євромайдан-Крим». Євромайданівці на  той час, усвідомлюючи всі загрози, все

Спротив 2014: Українці Криму звернулися до міжнародної спільноти аби запобігти кривавому збройному міждержавному протистоянню

27 лютого 2014 року російські спецпризначенці без розпізнавальних знаків захопили будівлі Верховної Ради АР Крим та Ради міністрів автономної, на яких вже були вивішені російські прапори. Розпочалася

19 Березня 2024