Як підготувалось Міноствіти до отримання української освіти дітьми з окупованих територій (моніторинг, третя частина)

 

Продовжуємо знайомити наших читачів з моніторингом вступної кампанії 2017 року для тимчасово окупованого Криму, який проводився Центром громадянської просвіти «Альменда».   У цьому матеріалі ви можете ознайомитися з результатами другого моніторингового дослідження інформаційного наповнення сайту Міністерства освіти України , що відбулося станом на 15 травня цього року.

Інформація для тимчасово окупованого Криму на сайті освітнього відомства знаходиться на окремій сторінці «Для жителів Донбасу та Криму», перехід на яку можливий з головної сторінки МОН.

Розглянемо окремо кожний розділ сторінки «Для жителів Донбасу та Криму»:

Інструкції як отримати документи про освіту і вступити до ВНЗ для жителів Криму і Донбасу. У розділі розміщена інформація за логотипами Міністерства освіти і науки України (МОН), фонду «Відкрита політика» та Українського Центру Оцінювання Якості Освіти (УЦОЯО). Інформація доволі багато, яка дублює одна одну. Разом подана інформація як для тимчасово окупованого Криму, так і для території АТО. В поданій інформації є помилки та непорозуміння (наприклад, дата завершення реєстрації на додаткову сесії ЗНО вказана 20 травня, в той час, як на сайті УЦОЯО подана дата 19 травня). Проте більшість інформації структурована і дозволяє отримати чітку картину дій для отримання документів про освіту та вступу до українських ВНЗ.

Освітні центри “Крим-Україна“. У цьому розділі подано два посилання: перелік освітніх центрів “Крим-Україна”, перелік спеціальностей та конкурсних предметів для вступу на основі повної загальної середньої освіти.

«Перелік освітніх центрів …» надає інформацію про 12 вищих навчальних закладів, на базі яких працюють Освітні центри «Крим – Україна». Інформація подана в табличній формі і містить наступні данні: Назва навчального закладу; Відповідальна особа; ЗОНЗ; Адреса освітнього центру «Крим-Україна»; контакти.

«Перелік спеціальностей та конкурсних предметів для вступу …» – завантажує doc-файл «zvedena-1-krim-o.cz.doc», в якому на 35 сторінках подана інформація у табличній формі: Спеціальності ОС бакалавра Код / назва; Спеціалізація (освітня програма); Перелік конкурсних предметів (вступних іспитів, творчих конкурсів);    Перелік  вступних іспитів, творчих конкурсів (за спрощеною процедурою).

Інформація для мешканців Криму. Розділ містить інфографіку «Як кримчанину перевестись у ВНЗ материкової України або підтвердити здобутий в Криму диплом». Інфографіка подана графічним файлом «1-info-univer.jpg»

Консультативні телефонні лінії для громадян з Криму та Донбасу. У розділі подані телефони фахівців МОН та фонду «Відкрита політика»

Покрокова інструкція: Як отримати український документ про загальну середню освіту (свідоцтво за 9 клас та атестат за 11 клас). У розділі надано посилання, з яким завантажується файл «pokrokova-instrukcziya-distanczijne-navchannya (6).docx». В файлі на трьох сторінках подана інструкція, яка побудована на основі Наказі МОН №1/9-453 від 01.09.2016 року «Щодо здобуття загальної середньої освіти». На даний момент інструкція не актуальна у зв’язку з прийняттям нових освітніх документів, а також містить незрозумілі формулювання (наприклад, розділ п`ятий: Навчання здійснюється в екстернатній формі з елементами дистанційного навчання).

УЧНІ, які проживають на території проведення АТО та тимчасово окупованій території України, МОЖУТЬ ПРОДОВЖИТИ ЗДОБУТТЯ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ в ЗНЗ на підконтрольній українській владі території за всіма існуючими формами навчання. У цьому розділі знаходиться Наказі МОН №1/9-453 від 01.09.2016 року «Щодо здобуття загальної середньої освіти», який на даний момент вже не актуальний через прийняття нового Положення про екстернат.

Розділи “Рівність прав на освіту“, “Доступну освіту-кожному”, “Державні гарантії рівного доступу до освіти “ перенаправляються на сторінки YouTube, на яких розміщені відеороліки, розроблені фондом «Відкрита політика».

Школи, які здійснюють навчання учнів із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей. В розділі розміщені списки шкіл для екстернатного та дистанційного навчання. Школи об’єднані за напрямками (для дистанційного навчання та для екстернів) і областями.

Контакти департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій. В розділі подані контакти обласних департаментів (управлінь) освіти у форматі Назва; телефон; факс; електронна адреса.

Педагогічним працівникам. Розділ містить інформацію для педпрацівників та інформацію, яка не має жодного відношення а ні для педпрацівників, а ні для тематики розділу та сторінки (наприклад інформацію про «антимінну кампанію»).

Особам з АР Крим або м. Севастополя, які виявили бажання проходити атестацію для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти, здобутих на тимчасово окупованій території України після 20 лютого 2014 року. У розділі подана інформація для студентів, які навчалися або навчаються в вищих навчальних закладах тимчасово окупованого Криму. Подана нормативна база та список навчальних закладів, які надають можливість кримським студентам продовжити навчання в вишах України.

Додаткові матеріали. В розділі розміщена багато різної інформації: виступ Лілії Гриневич (міністр освти і науки України – ред.), на парламентських слуханнях: «Стратегія реінтеграції в Україну тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь: проблемні питання, шляхи, методи та способи». Також є інформація про  безкоштовний інтенсивний онлайн-курс із підготовки до ЗНО-ДПА з української мови та літератури та безкоштовний інтенсивний онлайн-курс для школярів з Донбасу та Криму, учасників АТО з підготовки до ЗНО та ДПА з української мови та літератури, а також нормативно-правові документи та інше.

Інформація в цьому розділі не структурована і складна для отримання необхідних даних, тим паче що посилання на онлайн-курси дублюється, а багато наказів вже недійсні або застарілі. Окрім того нормативно-правова база перемішана і не структурована.

Також на сайті відомства є  інформація про вступні кампацію, яка знаходиться в інших розділах.

Під час проведення моніторингу були розглянути і сайти Управління освіти, науки та молоді Херсонської державної адміністрації та відділ освіти Генічеської районної державної адміністрації Херсонської області, так як це найближча територія до тимчасово окупованого Криму. Проте сайт Управління освіти, науки та молоді Херсонської державної адміністрації недоступний, видається інформація, що хостинг не можливий. А на сайті відділу освіти РДА жодної інформації не було знайдено.

Загальні підсумки моніторингу:

  • Сайт Міністерства освіти і науки України має спеціальний розділ, де знаходиться інформація для вступників з тимчасово окупованого Криму.
  • Орієнтація в розділі «Для жителів Донбасу та Криму» складна і не дозволяє швидко отримати необхідну інформацію.
  • Відшукати необхідну нормативну базу на сайті МОН складно. Умов вступу до ВНЗ за 2017 рік на сайті не має. Сторінка видає «Помилка 404».
  • Найважливіші накази знаходяться у малодоступних місцях. Наприклад «Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України» знаходиться у розділі «Додатково».
  • Частина документів недоступна. Наприклад Наказ №105 від 30.01.2017 р., яким вносяться суттєві зміни в Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України відсутній на сайті, а через це діючий «Порядок …» теж відсутній на сайті.
  • Багато документів, які стосуються освіти тимчасово окупованого Криму відсутня в спеціальному розділі (наприклад Положення про екстернат та інші).
  • В розділі «Для жителів Донбасу та Криму» розміщена застаріла інформація, яка вводить в оману випускників з тимчасово окупованого Криму (наприклад Інструкція та наказ №453 від 01.09.2016 р.).
  • На сайті відсутня інформація про кількість місць за квотами для абітурієнтів Освітніх центрів «Крим – Україна».
  • Сайт дуже складно переглядати на гаджетах, особливо ускладнений перегляд документів.

Олег Охредько,

координатор моніторингової групи ЦГП «Альменда»,

для ІА “Голос Криму”

Також по темі: Чи готові освітні центри «Крим-Україна» до вступної кампанії? (моніторинг, частина друга)

SHARE